شاید شما از جمله افرادی باشید که هر بار که با حجم زیاد جوراب‌های کثیف خود مواجه می‌شوید و جوراب تمیزی برای پوشیدن پیدا نمی‌کنید، به فکر خریدن یک جوراب تازه می افتید. در این صورت بهتر است که با روش درست شستن لباس‌هایتان آشنا شوید. فراموش نکنید که آشنایی با روش درست شستشوی لباس‌ها یکی از مهارت‌های مهم و ضروری زندگی به حساب می‌آید. گاهی به دلیل استفاده‌ی بیش از حد، لباس بوی ناخوشایندی به خود می‌گیرد، یا این‌که شما با کمبود لباس تمیز مواجه می‌شوید. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که تا پایان این مقاله از مجله ارنیکا برای آشنایی با مراحل شستن لباس با استفاده از ماشین لباس‌شویی یا ماشین خشک‌شویی همراه باشید.

همچنین بخوانید:

شستن لباس‌های زیر ظریف‌

 

 شستن لباس با استفاده از ماشین لباس‌شویی یا ماشین خشک‌شویی

 

 

۱٫ لباس‌های خود را به صورت دسته‌ای جمع آوری کنید: زمانی که شروع به شستن لباس‌های خود می‌کنید، لازم است که به دو نکته‌ی اصلی توجه کنید. شما باید به جنس و رنگ لباس‌های خود توجه کنید، چرا که همه‌ی انواع پارچه میزان یکسانی از فشار آب و دور ماشین لباس‌شویی را تحمل نمی‌کنند.

لباس‌های تیره و روشن خود را از هم جدا کنید. زمانی که شما اقدام به شستن لباس‌های تازه‌ی خود می‌کنید، مقداری از رنگ به کار رفته در پارچه‌ی این گونه از لباس‌ها در موارد زیادی از آن‌ها خارج می‌شود. و به همین دلیل حتماً متوجه شده‌اید که رنگ لیاس‌های قدیمی در مقایسه با لباس‌های جدید کدرتر است. بنابراین همه‌ی لباس‌هایی که رنگ سفید، کرم یا پاستیلی روشن دارند را در دسته‌ی لباس‌های سفید قرار دهید و باقی لباس‌های رنگی را هم در دسته‌ی لباس‌های تیره قرار دهید. اگر شما این مرحله را انجام ندهید، احتمالاً باید منتظر دیدن این صحنه باشید که تی‌شرت آبی روشن شما به همه‌ی لباس‌های سفیدتان رنگ پس بدهد.

 

لباس‌های خود را بر اساس جنس پارچه‌ای که در ساخت آن‌ها به کار رفته است، جدا کنید. برخی از پارچه‌ها مانند جین یا پارچه‌های ضخیم‌تر مانند پارچه‌های حوله‌ای را لازم است با بالاترین قدرت ماشین لباس‌شویی شسته شوند. در عوض لباس‌های زیر حریری باید با برنامه‌ی دیگری شستشو داده شوند. پس بنابراین پیش از قرار دادن لباس‌ها در ماشین، به برنامه‌ی مخصوص شستشوی هر نوع پارچه توجه کنید.

۲٫ به برچسب راهنمای لباس خود توجه کنید: گاهی به برچسب‌های لباس تنها به عنوان عاملی آزاردهنده که موجب خارش بدن می‌شود، نگاه می‌کنیم. در حالی که در حقیقت اطلاعات درج شده بر روی این برچسب‌ها به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از جنس پارچه‌ی لباس خود و طریقه‌ی شستشو و خشک کردن آن پیدا کنید.

• برخی از لباس‌ها تنها باید با دست شسته شوند و اطلاعات درج شده بر روی برچسب لباس در این مورد به شما کمک خواهد کرد.

 

۳٫ به درجه حرارت آب ماشین لباس‌شویی توجه کنید: زمانی که از ماشین لباس‌شویی برای شستشوی لباس‌های خود استفاده می‌کنید، احتمالا متوجه هستید که در این وسیله بر اساس رنگ و جنس پارچه برنامه‌های شستشوی متفاوتی وجود دارد. در این برنامه‌های شستشو درجه حرارت آب هم متفاوت است.

• از آب گرم برای لباسهای روشن کثیف استفاده کنید، آب گرم به از بین بردن آلودگی‌ها از لباس‌های روشن کمک می‌کند.

از آب سرد برای شستن لباس‌های رنگی خود استفاده کنید، به خاطر این‌که آب سرد مانع خروج رنگ از لباس‌ها می‌شود. بنابراین در صورت استفاده از آب سرد، دیرتر رنگ لباس‌های رنگی و تیره‌ی شما کدر خواهد شد. لباس‌های کتانی هم بهتر است با آب سرد شسته شوند، چرا که آب سرد مانع چروک شدن بیش از حد آن‌ها خواهد شد.

۴٫ حجم لباس‌هایی که درون ماشین لباس‌شویی قرار داده‌اید را مشخص کنید: در بیش‌تر ماشین‌های لباس‌شویی این امکان فراهم شده است تا مقدار لباسی که در آن قرار می‌دهید را مشخص کنید. اگر یک سوم از حجم ماشین لباس‌شویی اشغال شده است، باید گزینه‌ی کم را انتخاب کنید و به ترتیب هر چه که حجم بیش‌تری از ماشین اشغال شد، باید گزینه‌های متوسط یا زیاد را انتخاب کنید.

هرگز بیش‌از حد ظرفیت ماشین لباس‌شویی را پر نکنید، این مسئله می‌تواند باعث خرابی دستگاه شود. از طرفی هرگز برای قرار دادن لباس‌های بیش‌تر در ماشین لباس‌شویی آن‌ها را مچاله نکنید، بهتر است شستشوی لباس‌های اضافه‌تر را به زمان دیگری موکول کنید.

۵٫ دور ماشین لباس‌شویی مناسب را انتخاب کنید: به مانند درجه حرارت آب، ماشین‌های لباس‌شویی دارای دورهای مختلفی هستند. باید به این نکته توجه کنید که برای شستن لباس‌های مختلف باید دورهای مختلف دستگاه استفاده شود.

• دور معمولی یا نرمال را باید برای لباس‌های سفید استفاده کرد.

• دور با فشار ثابت را باید برای لباس‌های رنگی استفاده کرد. در این برنامه‌ی شستشو ابتدا از آب گرم و سپس از آب سرد استفاده می‌شود که در نهایت باعث درخشندگی لباس‌ها خواهد شد.

• دور حساس یا ظریف را برای لباس‌هایی که جنس نازک‌تری دارند مانند سوتین‌ها، لباس‌های کتانی، لباس‌های مجلسی و سایر لباس‌های زیر استفاده کنید. لازم به ذکر است که قبل از شستشوی لباس‌های ظریف‌تر خود به اطلاعات مندرج بر روی برچسب لباس باید توجه کنید.

۶٫ شوینده‌ی مناسب را انتخاب کرده و درب ماشین لباس‌شویی را ببندید: شوینده‌های مایعی که برای شستن لباس‌ها توسط ماشین لباس‌شویی استفاده می‌شوند، شامل مایع سفید کننده، مایع لباس‌شویی و مایع نرم کننده‌ی لباس می‌شود.

 

• مایع لباس‌شویی: می‌توانید از درب ظرف مایع لباس‌شویی به عنوان یک پیمانه استفاده کنید. اگر حجم لباسی که در ماشین قرار دارد، کم است، تنها یک سوم پیمانه از مایع کافی است. هر چه حجم لباس بیش‌تری داشته باشید، مقدار مایع مصرفی بیش‌تر خواهد بود. علاوه بر این بهتر است که به مندرجات درج شده بر روی ظرف مایع لباس‌شویی هم توجه کنید، برخی از انواع این مایعات نباید در مقدار و حجم زیاد استفاده شوند.

• مایع سفید کننده: زمانی که لکه‌ای بر روی لباس وجود دارد، از این مایع استفاده می‌شود. گاهی هم شما علاقه دارید که لباس‌های سفید خود را کاملا سفید کنید. برخی از مایع‌های سفید کننده از نوع کلری هستند، این نوع از مایعات برای سفید کردن لباس‌های سفید کاربرد دارند و نباید از آن‌ها بر روی لباس‌های رنگی استفاده کرد. برخی از انواع این مایعات اما برای استفاده بر روی لباس‌های رنگی طراحی شده اند.

• مایع نرم کننده: این نوع مخصوص از مایع در زمان آب‌کشی لباس‌ها استفاده می‌شود. در برخی از ماشین‌های لباس‌شویی مکان مخصوصی برای ریختن مایع نرم کننده وجود دارد و به مصرف کننده این امکان را می‌دهد که در همان ابتدای آغاز به کار ماشین لباس‌شویی مایع نرم کننده را در آن قسمت بریزد تا در زمان آب‌کشی لباس‌ها از آن استفاده شود.

۷٫ بعد از اتمام شستشو، لباس‌های خود را به خشک کن منتقل کنید و دور مناسب برای خشک کردن لباس را انتخاب کنید: توجه داشته باشید که برخی از لباسها بهتر است در معرض هوا خشک شوند. برچسب لباس را چک کنید، اگر گفته شده بود که لباس را خشک نکنید، بعد از اتمام شستشو تنها لازم است که آن را بر روی بند رخت آویزان کرده و اجازه دهید تا با جریان هوا خشک شود. به مانند ماشین لباس‌شویی، در ماشین خشک شویی هم برنامه‌های مختلفی طراحی شده است که لازم است شما بر اساس نوع لباس خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

• برای خشک کردن لباس‌های سفید بهتر است از تنظیمات معمولی استفاده کنید. چرا که لباس‌های سفید توان تحمل حرارت بیش‌تری را نسبت به سایر لباس‌ها دارند.

• برای خشک کردن لباس‌های رنگی بهتر است که از تنظیمات Permanent press استفاده کنید. در این مدل از خشک کردن لباس‌ها از درجه حرارت متوسط برای خشک کردن لباس‌ها استفاده می‌شود. که در نهایت مانع از کدر شدن رنگ لباس خواهد شد.

• اگر برای شستن لباس‌های خود از دور حساس یا ظریف (Delicate) استفاده کرده‌اید، برای خشک کردن آنها هم لازم است که ماشین خشک کن را بر روی تنظیمات لباس‌های ظریف قرار دهید. در این تنظیمات از درجه حرارت محیط و دور آهسته برای خشک کردن لباس‌ها استفاده می‌شود تا کم‌ترین آسیب به لباس‌های شما وارد شود.

 

 

از دست ندهید:

نحوه‌ی شستن و خشک کردن لباس‌های ظریف بدون استفاده از ماشین لباسشویی

امیدواریم از مقاله‌ی  شستن لباس با استفاده از ماشین لباس‌شویی یا ماشین خشک‌شویی استفاده برده باشید.  به نظر شما چه نکات دیگری را می‌توان در این مقاله گنجاند. با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiHow

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

1 + نه =

همچنین بررسی کنید

ماسک و کودکان : چگونه ماسک تهیه کنیم و به فرزند خود استفاده از آن را آموزش دهیم 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمب…