بلوغ جنسی در پسران یک دوره‌ مشخص و حساس در زندگی هر پسر نوجوان است. این دوره از طریق برخی تغییرات در تکامل و رشد هر یک از آن‌ها شناخته می‌شود.

حساسیت بلوغ جنسی به گونه‌ای است که در هر زمانی تکرار نمی‌شود و اتفاق نمی‌افتد. به همین دلیل است که والدین باید حساسیت این دوره را درک نمایند و به درستی با این مسئله برخورد کنند. بلوغ جنسی در پسران ویژگی‌های خاص خود را دارد که با شناخت و آموزش آن به فرزندان می توان به آن‌ها کمک چشمگیری کرد. چرا که با آموزش‌های صحیح، پسران نوجوان می‌توانند این دوره را در آرامش به سر برند.

بلوغ جنسی در پسران

چگونگی برخورد والدین

بلوغ جنسی در پسران دوره بسیار حساسی است که والدین باید باید درک درستی از این موضوع داشته باشند. در صورت برخورد نادرست با این مسئله فرزند خود را دچار تنش‌های عصبی  کرده و ممکن است آن‌ها را به سمت بی‌بند و باری‌های جبران‌ناپذیر سوق دهید. از این رو هر پدر و مادری موظفند در این زمینه از تجربیات خود و اطلاعات کافی استفاده نمایند. ارائه اطلاعات در زمینه بلوغ جنسی فرزندان بهتر است توسط والد همجنس آن‌ها انجام گیرد. در صورت نبود والدین این وظیفه بر عهده فامیل درجه یک و یا مسئولان مربوطه در مدارس است.

بلوغ جنسی در پسران

در این رابطه بهتر آن است که اطلاعات درست و کافی در خصوص بلوغ جنسی و تغییر و تحولات این دوره در اختیار نوجوان قرار گیرد. همچنین به نوجوانان دختر و پسر در مورد بلوغ جنس مخالف نیز در حد لازم توضیح داده شود. باید به فرزندتان در خصوص نوسانات و تغییراتی که برایش پیش می‌آید به طور کامل توضیح دهید. تا وی بتواند استرس و هیجانات روحی این دوران را به خوبی کنترل کند.

بلوغ جنسی در پسران

مهم‌ترین تغییرات در بلوغ جنسی در پسران

دوره بلوغ جنسی در پسران برابر است با نوسانات شدید هورمونی. این مسئله منجر به پرخاشگر شدن، تحریک‌پذیری و یا افسردگی در نوجوان می‌شود. بالا و پایین رفتن سطح هورمون‌ها در نوجوانی بیشتر در دوره بلوغ جنسی دیده می‌شود. بنابراین دمدمی بودن و گاه رفتارهای عجیب  پسران نوجوان با نوسانات هورمونی در ارتباط است.

بلوغ جنسی در پسران با تغییرات کلفت شدن صدا، بزرگ شدن بینی، رویش مو در صورت و دیگر قسمت‌های بدن همراه است. همچنین ممکن است شبانه در هنگام خواب پسران نوجوان با خارج شدن مایع منی از دستگاه تناسلی خود روبرو شوند. به همین دلیل است که به درک درست والدین و برخورد صحیح آن‌ها با این مسئله بسیار تاکید می‌شود. تا بتوانند فرزندان خود را به درستی راهنمایی کنند.

آموزش مسایل بهداشتی

بهتر است یکی از والدین در مورد لزوم بهداشت و استفاده از لباس زیر مردانه  مناسب برای نوجوانان و لزوم تمیز بودن آن برای پسران مواردی را توضیح دهد. یا می توانید با خرید یک کتاب در این زمینه این موارد را به او یاد بدهید. سن نوجوانی سنی بسیار حساس است. سعی کنید با درست صحبت کردن و همچنین احترام به  احساسات فرزندانتان غرور وی را جریحه دار نکنید.

 منبع: پارسی طب

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

علل و راه های درمان خشکی چشم

خشکی چشم به دلیل تغییر در کیفیت و کمیت اشک چشم ایجاد می‌شود. به گونه‌ای که در این مسئله اش…