رابطه طبیعت گردی با روانشناسی بحثی  است که امروزه می‌توان تحت عنوان اکو درمانی (طبیعت درمانی) از آن یاد کرد. اکو درمانی یا به اصلاح دیگر سبز درمانی بازگشت به دامان طبیعت و بهره گیری از فواید بی‌شمار آن است. با وجود پتانسیل بالای طبیعت در درمان بیماری‌ها آن طور که بایسته است از آن بهره گیری نشده است. انسان موجودی مستقل از طبیعت نیست، بلکه جزئی جدا نشدنی از آن است. او برای رشد و پرورش به طبیعت نیاز دارد.

طبیعت سرمشقی کامل از مهربانی، نظم و بخشندگی برای کودکان است. حس اعتماد به نفس، همکاری و دوستی را در میان کودکان افزایش می دهد. با افزایش جمعیت شهرها، خانه‌ها کوچکتر شدند و فضایی برای حیاط و باغچه‌ها در نظر گرفته نشد. محرومیت از نور خورشید در میان مردم شهر نشین فزونی پیدا کرد.

از رابطه طبیعت گردی با روانشناسی می تواند از مسائل متعددی یاد کرد. با وجود زندگی شهری انسان دائما در برابر آلودگی‌های صوتی، هوا و دیداری قرار دارد. طبیعت گردی راهی برای رهایی انسان از این شرایط ناهموار و بازستاندن آرامش روانی است. 

 

بیماری یک حالت ناخواسته است که پزشکان تنها با عوامل خارجی می توانند درصدد رفع آن برآیند. بدن دائما در تلاش است تا تعادل از دست رفته را بازیابد. طبیعت درمانی راهی مناسب جهت بازگرداندن سلامتی بدون عوارض است. در طبیعت درمانی تمام سیستم بدن به یکباره مورد مداوا قرار می‌گیرد. افسردگی و اضطراب از جان انسان ریشه برمی‌کند و سیستم ایمنی تقویت می شود. راه‌های درمانی طبیعی و بدون عارضه سبب جلب توجه روانشناسان به رابطه طبیعت گردی با روانشناسی شده است.


همچنین بخوانید:نشانه‌های افراد مبتلا به افسردگی پنهان


علم روانشناسی ثابت کرده که بسیاری از بیماری‌ها برخاسته از ذهن آشفته انسان است. رابطه طبیعت گردی با روانشناسی از این رو حائز اهمیت است که سختی‌های وارد شده بر روح انسان کاسته شود. با طبیعت گردی فرد در شرایط مناسبی قرار می‌گیرد. گوش سپردن به صدای آب، پرندگان و قرارگیری در معرض نور خورشید ذهن را از فشارها رها می‌سازد.

رابطه طبیعت گردی با روانشناسی

رابطه طبیعت گردی با روانشناسی و افسردگی فصلی

نوعی افسردگی وجود دارد که در روانشناسی از آن به نام «افسردگی فصلی» یاد می‌شود. در فصول سرد سال فرد کمتر در معرض نور خورشید قرار دارد و این تاثیر مستقیم بر روحیه فرد دارد. یون‌های منفی که در اثر تابش نور خورشید به وجود می آیند تاثیر بسزایی در سلامت روحی اشخاص دارد. یون منفی موجود در هوای آزاد بی‌حالی را از بین می‌برد و سبب ایجاد نشاط و مثبت اندیشی می‌شود. همچنین کمبود ویتامین D باعث بروز افسردگی و ناراحتی می‌شود.

رابطه طبیعت گردی با روانشناسی

ویتامین D در اثر برخورد نور خورشید با پوست، در بدن تولید می‌شود. نظم و هماهنگی موجود در طبیعت باعث افزایش شور و هیجان در وجود ما می شود. رابطه طبیعت گردی با روانشناسی بسیار مورد توجه روانشاسان قرار گرفته است. طبیعت گردی انسان را به مهمانی رنگ‌ها می‌برد که هر کدا م آن‌ها در طبیعت سبب نوازش روح انسان می‌گردد.

درختانی همچون گردو، بلوط، کاج و… قابلیت تولید ماده‌ای به نام فیتونسید را دارند. فتونسید ترکیبی برگرفته از گیاهان است که باعث تعادل دو نیم کره مغز می‌شود. انسان به حالت آرامش و خلسه می‌‌رود.

دلایلی بی شماری باعث شده که امروزه علم روانشناسی در پی آشتی انسان با طبیعت باشد. با طبیعت گردی انسان می‌تواند از بند بیماری‌های جسمی و روحی آزاد شود. فصل بهار است و مطمئنا بهترین وقت برای گردش، امیدواریم از این روزهای بهاری حداکثر استفاده را ببرید.

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط بیان محمدی
بارگزاری بیشتر در روانشناسی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

سه + پانزده =

همچنین بررسی کنید

دوقلوهای همسان دردسر ساز: استرس و اضطراب ؟ شناخت تفاوت‌های استرس و اضطراب

استرس و اضطراب دوقلوهای همسانی هستند که در اغلب اوقات با هم اشتباه گرفته می‌شوند. آن‌ها هم…