استرس کاری به‌ معنای فشارهای روانی، روحی و فیزیکی‌ای است که به مرور بر جسم و روان افراد تاثیر می‌گذارد. بدن انسان به‌شکلی است که فشارهای روانی و روحی می‌تواند بر جسم او تاثیر بگذارد و یا برعکس مشکلات جسمی می‌تواند روح و روان او را آزرده کند.

در دنیای مدرن بسیاری از افراد دچار بیماری‌های فرسایشی و سرطان هستند و یکی از علت‌های اصلی آن استرس ناشی از کار است. این امر به این معنا نیست که هرکسی که دچار بیماری‌های این شکلی است، قطعا دارای استرس و تنش کاری و… بوده است، بلکه می‌تواند در برخی موارد، عوامل دیگری مثل وراثت و یا عدم توجه به برخی نکات سلامت باشد.

استرس کاری، می‌تواند باعث شود که افراد برای آرام کردن فشارهای وارد بر سیستم بدن خود، دست به کارهایی بزنند که در گروه رفتارهای ناسالم قرار دارند. مثل سیگار کشیدن، خوردن مشروبات الکلی و… و یا مجبور شوند که به‌دلیل فشارهایی که در زمان کاری برای آن‌ها وجو دارد، پرخوری کنند و یا از غذاهای فست فودی استفاده کنند. این عوامل تاثیرات زیادی بر سلامتی بدن دارد و در برخی موارد می‌تواند زمینه‌های سرطان را در افراد ایجاد کند.

استرس کاری

کدام بیماری‌ها می‌تواند ناشی از استرس کاری باشد؟

بدن با انتشار هورمون استرس، به فشار فیزیکی، ذهنی و یا عاطفی خود پاسخ می‌دهد. ترشح این هورمون ها باعث افزایش فشارخون، ضربان قلب و بالا بردن سطح قند خون می‌شود. گاهی این تغییرات باعث افزایش قدرت و سرعت فرد برای فرار از خطر نیز می‌شود. همچنین افرادی که استرس شدید و طولانی مدت را تجربه می‌کنند، دچار مشکلات گوارشی، باروری، ادراری و ضعف سیستم ایمنی نیز می‌شوند. این افراد ممکن است دچار بیماری‌هایی شوند که ناشی از این استرس‌ها هستند. ابتلا به بیماری‌هایی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی، سردرد، مشکلات خواب، افسردگی، اضطراب و عفونت های ویروسی، ازجمله بیماری‌های ناشی از استرس هستند.

ارتباط استرس کاری با سرطان

از جمله بیماری‌هایی که می‌تواند متاثر از فشارهای روانی باشد، سرطان است. فشارهای عصبی، سیستم غدد درون ریز بدن یا همان هورمون ها را فعال می‌کنند که این خود منجربه تغییر در سیستم ایمنی بدن می‌شود. سیستمی که از بدن در برابر عفونت‌ها و بیماری‌ها محافظت می‌کند، دچار اختلال شده و می‌تواند زمینه‌های سرطان را فراهم کند.

استرس کاری

همچنین تحقیقات نشان داده است که عوامل مهم دیگری که باعث ایجاد فشار روانی می‌شوند نیز می‌توانند باعث بروز سرطان شوند. عواملی مثل فشارهای درسی، مشکلات خانوادگی، تنش‌های ناشی از بیماری و یا مرگ و میر اطرافیان و… بر این امر تاثیر دارند.

به‌علاوه برخی سرطان‌ها در طولانی مدت نمایان می‌شوند و ممکن است افراد تا لحظه اوج این سرطان، از وجود آن در سیستم بدن خود مطلع نباشند.

 مهم‌ترین مسئله‌ای که در این رابطه وجود دارد این است که افراد باید بتوانند بر فشارهای روانی خود مسلط شوند و آن‌ها را تاحد زیادی کاهش دهند. کنترل استرس‌های روزمره می‌تواند مانع بسیاری از مشکلات و بیماری‌های فرسایشی شود. شاید شما به‌چشم دیده باشید، افرادی که طولانی مدت کار می‌کنند، دارای مشکلات بسیاری هستند که در دیگر افراد کمتر دیده می‌شود. مشکلات ستون مهره‌ها، مشکلات عصبی، مشکلات گوارشی، خستگی‌های بی‌پایان، لرزش دست و پا، مشکلات تنفسی و چاقی ازجمله مهمم‌ترین مشکلاتی هستند که افراد با فشار و استرس بالا دچار آن می‌شوند، پس برای حفظ سلامت خود، استرس‌ کاری و فشارهای روحی و روانی ناشی از آن را کاهش دهید!

منبع:سایت راسخون

http://www.kcsid.ir/fa/

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در اخبار

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

چگونه با گرمازدگی مقابله کنیم؟

گرمازدگی یک شرایط حاد و تهدید کننده  است. در این حالت سیستم تنظیم کننده دمای بدن بر اثر ما…