فرق بین جوش سرسیاه و دیگر جوش های صورت در باز یا بسته بودن منافذ پوست است. اگر منافذ پوست باز باشند در مقابل هوا قرار می گیرند ورنگ شان سیاه می شود. ماسک ها برای منافذ پوستی خیلی مفید هستند اما استفاده ی زیاد از آن ها باعث خشکی پوست می شود.

درمان لک های صورت

شستشوی زیاد برای از بین بردن جوش سرسیاه راه مناسبی نیست زیرا جوش سرسیاه در اثر آلودگی به وجود نمی آید و شستن زیاد پوست را خشک می کند و باعث ترشح بیشتر چربی می شود. سعی کنید روش های از بین بردن جوش را یکی دو بار در هفته انجام دهید نه بیشتر.

درمان جوش سرسیاه با آب

برای جلوگیری از جوش سرسیاه  یک یا دو بار در روز صورت خود را با آب بشویید سعی کنید عصر و غروب این کار را انجام دهید. زیرا باعث تمیز شدن منافذ پوست می شود اما برای جلوگیری از خشکی پوست باید از مرطوب کننده اسفاده کنید.

سفیده ی تخم مرغ

صورتتان را بشویید و آن را خشک کنید، سفیده ی تخم مرغ را جدا کنید بعد لایه ای از سفیده ی تخم مرغ را روی صورتتان بزنید و روی سفیده ی تخم مرغ یک دستمال کاغذی قرار بدهید و آن را به آرامی روی صورت فشار دهید و بعد از خشک شدن این لایه دوباره لایه ی دیگری از سفیده ی تخم مرغ را روی آن بمالید و بعد لایه ی سوم را هم بعد از خشک شدن این لایه بزنید و به آرامی روی آن ضربه بزنید و بعد از خشک شدن لایه ی آخر  صورت جمع می شود. دستمال ها را به آرامی روی صورت بردارید بعد صورت را بشوید و مرطوب کنید. این ماسک از ایجاد جوش سرسیاه جلوگیری می کند و منافذ پوست را پر میکند. این ماسک نسبت به ماسک های دیگر خشکی کمتری روی صورت ایجاد می کند.

شیر و عسل

یک قشق مربا خوری شیر و یک قاشق عسل را با هم مخلوط کنید و آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی حرارت قرار دهید تا گرم شود وهم بزنید. یک لایه ی نازک از آن را روی صورت بگذارید و به آرامی بمالید ویک پارچه ی نخی را به مدت ۲۰ دقیقه محکم روی جوش های سرسیاه قرار دهید بعد صورت را با آب سرد بشویید و مرطوب کنید. عسل خاصیت ضدباکتری دارد و شیر نیز موجب نرمی و شفافیت پوست می شود.

عرق کردن

باید قبل و بعد از هر کاری صورتتان را بشویید. عرق کردن باعث می شود که جوش های سرسیاه کوچک شوند و ازبین بروند. قبل از هر کاری صورتتان را بشویید زیراعرق کردن باعث می شود که مواد آرایشی روی پوست وارد منفذها شود و منافذ را پر کند و اگر بعد از آن صورت را نشویید باعث می شود که مواد آرایشی باقی مانده روی پوست و عرق خشک  شود و منافذ پر شوند . پس همیشه قبل و بعد هر کاری صورتتان را بشویید چون عرق کردن هم منافذ را باز می کند هم آن را مسدود می کند.

خاک رُس

یک قاشق خاک رُس را با مقداری سرکه سیب یا آب مخلوط کنید و بعد لایه ای نازک از آن را روی صورت قرار دهید و سپس صورتتان را بعد از ۲۵ دقیقه بشویید و آن را مرطوب کنید. این خاک برای بسیاری از بیماری ها مفید است و چربی ها و موادی که منافذ پوست را مسدود کرده اند را بیرون می کشد. وقتی این ماسک را روی صورت میگذارید مواد معدنی آن جذب پوست می شود و جوش سرسیاه را از پوست خارج می کند و باعث می شود پوست روشن شود.

 شکر

یک فنجان شکر را با ۴ قاشق غذا خوری روغن مخلوط کنید وآن را هم بزنید قبل از استفاده از آن صورت خود را مرطوب کنید و آن را به آرامی روی صورت بمالید و بعد آن را بشویید . سعی کنید بیش از ۲ یا ۳ بار در هفته تکرار نکنید چون باعث خشکی پوست می شود. این لایه برداری سلول های مرده و پوسته های اضافی را از بین می برد، این سلول های مرده باعث ایجاد جوش و آکنه و جوش های سرسیاه می شوند. لایه برداری برای گردش خون، نرمی و لطافت پوست مفید است.

تونر

تونر باعث کوچک شدن منافذ می شود. جوش سرسیاه با اکسیژن هوا ایجاد می شود پس کوچک شدن منافذ کمک می کند که این جوش ها از بین بروند. آب لیمورا بگیرید ودربطری نگه دارید سپس مقداری پنبه را به آن آغشته کنید و آن را به صورتتان بزنید. این کار را ۴ بار در هفته موقع خوابیدن انجام دهید وصبح صورت خود را با آب بشویید و مرطوب کنید. آبلیمو ماده ای جمع کننده است و برای روشن شدن پوست مناسب است و باعث حساس شدن پوست به نور خورشید می شود. پس وقتی که بیرون می روید ضدآفتاب حتما استفاده کنید.

سرکه سیب و نعناع

۳ قاشق غذاخوری سرکه سیب و ۳ قاشق غذاخوری برگ خرد شده ی نعناع را مخلوط کنید و آن را به مدت یک هفته درجای سرد و تاریک قرار دهید بعد یک استکان آب را به آن اضافه کنید و به مدت ۶ روز در یخچال قرار دهید سپس شب ها قبل ازآن را با پنبه بمالید و صبح بشویید و مرطوب کنید. سرکه سیب باعث از بین رفتن عوامل ایجاد کننده ی جوش های سرسیاه می شود و نعناع هم باعث سفتی، خنک شدن پوست و کاهش التهاب می شود.

عسل و دارچین

مقداری عسل و دارچین را مخلوط کنید و آن را روی صورت قراردهید وبه مدت ۵ دقیقه با پارچه  روی آن را بپوشانید سپس آن را بردارید و بشویید و مرطوب کنید.دارچین برای بهبود جریان خون مفید است و باعث نرمی پوست می شود و عسل نیز برای ازبین رفتن آکنه مفید است وموادی که منافذ پوست را پر می کنند را بیرون می کشد.

بُخوردادن

یک کاسه آب داغ را آماده کنید و یک حوله ی تمیز سپس سرتان را روی کاسه آب داغ قرار دهید و حوله را روی سرتان بگذارید بعد صورتتان را با آب گرم بشویید و مرطوب کنید این کار باعث نرم شدن پوست می شود وبه خارج کردن منافذ پوست کمک می کند.

منبع: سایت چطور

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در آرایش و زیبایی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداري و مراقبت از نوزادتان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای كه تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر …