اگر می‌خواهید یک قهوه‌ی خوش طعم و دلچسپ را درست کنید با این مطلب همراه باشید. مطمئنا کمتر کسی پیدا می‌شود که به یک فنجان قهوه‌ی خوش طعم نه بگوید. قبل از اینکه برای درست کردن قهوه اقدام کنید این توصیه‌ها را جدی بگیرید. همچنین تمام روش‌های درست کردن یک قهوه خوش طعم را در بخش آشپزی مجله‌ ارنیکا دنبال کنید.

 

همچنین بخوانید:

روش دم کردن قهوه با قهوه ساز

روش دم کردن قهوه با استفاده از یک فنجان و قهوه‌ساز چکه‌ای

 

۶ توصیه‌ی مهم برای درست کردن یک قهوه خوش طعم

 

۱- همیشه دقت داشته باشید که برای درست کردن قهوه، دانه‌های قهوه‌ی تازه و با کیفیت بالا خریداری می‌کنید. انواع مختلفی از دانه‌های قهوه در بازار موجود است که هر کدام محصول نواحی مختلفی هستند. بدیهی است که قهوه‌ی تولید برخی کشورها از بقیه کیفیت بهتری دارد. به عنوان مثال، دانه قهوه عربیکا نسبت به دانه‌های قهوه روبوستا، کیفیت بسیار مطلوب‌تری دارد. می‌توانید قهوه از پیش آسیاب شده خریداری کنید. اما اگر می‌خواهید قهوه شما طعم بهتری داشته باشد، باید خودتان دانه‌های قهوه را خُرد کنید. دقت کنید، همان مقداری که می‌خواهید مصرف کنید را آرد کنید. چرا که قهوه آرد شده به سرعت طراوت و تازگی خود را از دست می‌دهد.

۲-دانه‌های قهوه را در جای مناسب نگهداری کنید و در عرض یک هفته از آن استفاده کنید. دانه‌های قهوه را در دمای اتاق در یک ظرف بدون هوا، ترجیحا شیشه یا سرامیک نگه دارید. قهوه را در یخچال یا فریزر نگذارید؛ این کار باعث می‌شود قهوه رطوبت و بو را جذب کند. اگر به هر دلیلی قهوه را در یخچال گذاشتید،‌ سعی کنید حداکثر ظرف ۳ تا ۵ ماه مصرف کنید. تفاله‌های قهوه را هرگز دور نیندازید. اگر دانه‌های قهوه طراوت و تازگی خود را از دست دادند، از آن‌ها برای تهیه‌ی اسکراب قهوه استفاده کنید.

۳-از یک فیلتر با کیفیت خوب استفاده کنید. فیلترهای کاغذ سفید شده یا فیلترهای بدون دیوکسین بهترین نوع هستند. همچنین می‌توانید از یک فیلتر مدت‌دار استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که هرگز از فیلترهای ارزان‌قیمت استفاده نکنید. چرا که روی طعم قهوه تأثیر می‌گذارند. فیلترهای کاغذی گاهی طعم کاغذ را به قهوه منتقل می‌کنند. برای جلوگیری از این کار، ابتدا فیلتر را با آب گرم آب‌کشی کنید.

۴ -از آب تصفیه شده یا بطری‌های آب استفاده کنید. از آب شیر استفاده نکنید. مگر اینکه مطمئن باشید که آب شهر شما کیفیت مطلوبی دارد. اگر از آب شیر استفاده می‌کنید، بگذارید شیر آب برای چند ثانیه باز باشد و مطمئن شوید که آب سرد است.  هرگز از آب مقطر یا نرم شده استفاده نکنید. این نوع آب باعث می‌شود قهوه شما طعم ناخوشایندی پیدا کند.

۵ -اطمینان حاصل کنید که آب به اندازه کافی گرم است. آب باید بین ۹۱ تا ۹۷ سانتیگراد گرم باشد. اگر آب خیلی داغ یا خیلی سرد باشد، باعث می‌شود مزه قهوه بد شود. اگر از یک دستگاه قهوه‌ساز استفاده نمی‌کنید، ابتدا آب را کاملا بجوشانید، سپس بین ۳۰ تا ۶۰ ثانیه بگذارید تا خنک شود و بعد به آن قهوه اضافه کنید.

۶- بلافاصله بعد از دم کشیدن قهوه از آن بنوشید. هر چه بیشتر صبر کنید، طعم قهوه بیشتر از دست می‌رود. اگر قهوه را داخل فلاسک می‌گذارید، حتما ظرف ۱ ساعت بنوشیدش. هر چقدر قهوه بیشتر بماند، بیشتر مزه ماندگی می‌کند.

۷- قهوه‌ساز را تمیز نگه دارید. قوری و سبد فیلتر را با آب گرم بشویید. آن را با یک حوله تمیز خشک کنید، سپس دوباره روی هم بگذارید. این باعث جلوگیری از لکه شدن و کافئی‌اویل (روغن قهوه) می‌شود که می‌تواند قهوه‌هایی که بعدا تهیه می‌کنید را تلخ کند. قهوه‌ساز خود را هر ماه یکبار با سرکه تمیز کرده و بشویید.

 

نظر شما چیست؟ به نظر شما چه توصیه‌ی دیگری می‌توانیم به این لیست اضافه کنیم؟ منتظر خواندن نظرات شما هستیم.

 

منبع: https://www.wikihow.life/Make-Coffee

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در آشپزی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

آیا آب هم می‌تواند خراب شود؟

تصور کنید، بسیار تشنه‌اید و بطری نیمه خالی برای چندین ماه در یخچال فریزر منزل شما مانده اس…