خانه تکانی عید از رسوم به پیشواز رفتن جشن نوروز است که هر ساله با نزدیک شدن به سال نو صورت می‌گیرد. در قسمت قبل به نکات اولیه در این مورد پرداختیم و در این قسمت این موضوع را به صورت گسترده تر مورد بررسی قرار می دهیم.

همچنین بخوانید: 
 چگونه از شر جرم‌های حمام و دستشویی خلاص شویم؟

عید در راه است و شور وشوق سال نو همه را در بر گرفته است. خانم‌های خانه‌دار نیز در این ایام بیکار نمی‌نشینند و شروع به خانه تکانی خواهند کرد و حس و حال خوب عید را پیش پیش به خانه می‌آورند. نظرها بر این است همانطور که طبیعتی نو در راه است ما هم باید نو شویم و تغییرات اساسی را نه تنها در محل سکونت‌مان باید در دل و روح‌مان نیز ایجاد کنیم. آداب به استقبال رفتن عید بسیار زیباست از اینرو با نونوار کردن خانه دل، جسم، روح و در آخر زندگیمان می‌توان این زیبایی را دو چندان کرد. در این مقاله می‌خواهیم از اصول و ترفندهای خانه تکانی عید برای شما خانم‌های خانه‌دار بگوییم. اگر نمی‌دانید در این مواقع باید چه کاری انجام دهید بهتر است این مطلب را تا آخر بخوانید.

نظافت آشپزخانه

برای نظافت آشپزخانه باید وسایل داخل کابینت‌ها را خالی کرد و با انواع اسپری‌های پاک‌کننده تمیز کرد. نظافت وسایل داخل کابینت‌ها را می‌توان با یک دستمال کشی حل نمود. وسایل اضافی روی میز و کانتر را جمع کرده و همه جا را با مواد شوینده‌ای که زیانی برای وسایل آشپزخانه‌تان نداشته باشد برق بیندازید. برای کف کابینت‌ها نیز می‌توانید از پارچه و یا پلاستیک مخصوص استفاده کنید.
ظروف مواد خوراکی و غذایی‌تان را نیز با برچسب‌گذاری مشخص کنید و مرتب در قفسه‌ها بچینید. همچنین جهت مرتب کردن داخل کابینت‌ها و یا زیر سینک می‌توانید از سبد و یا شلف های مخصوص استفاده کنید و ظاهری یکدست و مرتب به فضای کابینت‌ها بدهید. هر چه فضای سطحی آشپزخانه خالی باشد مرتب‌تر و تمیزتر به نظر می‌رسد. سعی کنید وسایل لازم را در مکان تعیین شده‌ای قرار دهید که نه تنها در دسترس باشد بلکه در زیبایی دکورتان نیز موثر واقع شود.

نظم‌دهی به مرکز فعالیت خانه

برای این گوشه از خانه که قسمت کارهای برنامه ریزی و حساب‌کتاب و … صورت می‌گیرد، پس از نظافت بهتر است برای خارج کردن از حالت رسمی از جعبه‌های شیک برای جا دادن کاغذ و خرده ریزها استفاده کنید. همچنین استفاده از تابلو، گلدان، شمع، مجسمه، وسایل دکوری ریز و یا پر کردن طبقات با کتاب می‌تواند بر زیبایی فضای دکوراتیو این قسمت بیفزاید.

شستن وسایل خانه

شستن کلیه ملحفه، پتو، روبالشی، رومیزی، پرده و فرش‌ها را در این ایام انجام دهید. می‌توانید برخی از وسایل‌تان را که قادر به شستنش نیستید را به قالیشویی یا خشک‌شویی بسپارید.

نظم‌دهی به اتاق و کمدها

برای این کار مقداری با صبر و حوصله مشغول شوید. با توجه به آب و هوای منطقه سکونت‌تان لباس‌های گرم و زمستانی را جدا کرده و بردارید. لباس‌های بهاری و مورد نیازتان را به صورت اصولی و منظم در کنار هم بچینید. استفاده از کیسه‌های وکیوم انتخاب خوبی برای جمع‌آوری لباس‌های زمستانی خواهد بود و فضای کمی را به خود اختصاص می‌دهد. وسایل اضافی همچون کلاه، دستکش، چکمه و … موجود درختکن و یا ورودی خانه را نیز لحاظ کنید و همراه با وسایل زمستانی انبار نمایید.

سرو سامان دادن به بالکن

در صورت داشتن بالکن می توانید با ایجاد دکوراسیونی نو رنگ و بویی تازه به بهار خواب‌تان ببخشید. می‌توانید دیوارهای آن را به دلخواه نقاشی کرده و شادابی فصل را در آن به نمایش بگذارید. با چیدن وسایل استراحت و دورهمی در این مکان به استقبال هوای گرم بروید.

زیباسازی فضای بیرون از خانه

حیاط، باغچه، انباری و راه پله‌ه را نیز در شمار خانه تکانی عید قرار دهید. با قرار دادن گل و گل‌کاری در ورودی‌ها بر زیبایی فضای بیرون از خانه نیز بیفزایید. در آخر کار بعد از مرتب ساز و نظم‌دهی همه فضای خانه، برق انداختن کلی  و نظافت شیشه و در و پنجره را انجام دهید.

منبع: www.coca.ir/start-cleaning

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

معرفی رنگ سال ۲۰۱۹

رنگ سال ۲۰۱۹ رنگ مرجانی نمادی از شادی، صمیمیت و خوش‌بینی است که به تأیید موسسه رنگ پانتون …