اگر بر روی بدنتان خال دارید احتمالا برایتان این پرسش پیش آمده است که این خال خطرناک است یا خیر، خال‌ها  انواع مختلف دارند . در این مقاله از مجله ارنیکا در مورد  خال مویی  صحبت خواهیم کرد تا نگرانی‌های شما را رفع کنیم.

یکی از پدیده‌هایی که بسیاری از افراد بر روی پوست خود با آن روبه‌رو هستند خال‌ها هستند. شاید در نگاه اول توجه به خال‌ها و زیبایی پوست امری زنانه به نظر بیاید اما انسان مدرن امروزه بیش از گذشته به‌سلامت پوست و به‌طورکلی بدن خود اهمیت داده و همان‌طور که از اهمیت ضد آفتاب و لوسیون برای پوست خود آگاه است به سلامت و زیبایی هر چه بیشتر پوست خود نیز باید اهمیت بدهد.

در ادامه با انواع خال‌های پوستی آشنا می‌شویم مخصوصاً خال‌هایی که دست‌هایی از مو از آن‌ها خارج‌شده و اغلب ممکن است باعث نگرانی‌هایی برای شما شود.

همچنین بخوانید:

آیا داشتن خال جای نگرانی دارد؟

خال چیست؟

شما به‌خوبی می‌دانید که نقطه سیاه بر روی بدن شما خال است اما واقعا خال‌ها از چه چیزی تشکیل‌شده‌اند؟ خال‌ها درواقع دسته‌ای از ملانوسیت ها هستند که بر روی پوست جمع شده‌اند؛ اما ملانوسیت چیست؟ ملانوسیت های دسته‌ای از سلول‌های پوستی هستند که دارای رنگ‌دانه بوده و جمع شدن تعداد زیادی از آن‌ها در کنار هم باعث ایجاد یک لکه سیاه بر روی پوست شما می‌شوند. خال‌ها نیز مانند دیگر پدیده‌ها دارای اندازه، شکل و رنگ‌های متفاوتی هستند و ممکن است شما انواع مختلفی از آن‌ها را بر روی پوست خود داشته باشید.

خال مویی چیست؟

موهایی که داخل خال رشد می‌کنند از اهمیت خاصی برخوردار نیستند. اگر در محل وجود خال یک فولیکول مو وجود داشته باشد ممکن است داخل خال شما یک مو رشد کند. این مسئله به محل قرارگیری خال در پوست شما نیز بستگی دارد. بعضی از خال‌ها مویی ندارند اما بعضی دیگر مو دارند و این مسئله کاملاً به تراکم فولیکول‌های مو در ناحیه قرارگیری خال بستگی دارد.

موی خال معمولاً دارای رنگ تیره‌ای است که علت آن وجود رنگ‌دانه‌های تیره در خال است. ممکن است خال مو دارای رنگ روشن‌تری باشد که این مسئله بسیار نادر است. همچنین خال مو معمولاً مویی ضخیم‌تر و محکم‌تر از موهای دیگر دارد. علت این امر دو دلیل می‌تواند داشته باشد یکی وجود رنگ‌دانه در محل خال که ضخامت مو را افزایش می‌دهد. دلیل دوم وجود ضخامت بیشتر پوست در محل خال است که این امر مستلزم افزایش ضخامت و سفتی بیشتر خال مویی می‌شود.

آیا برداشتن موی خال باعث سرطان می‌شود؟

خیلی از افراد بر این باور هستند که برداشتن موی درون خال، ممکن است به‌مرورزمان خال را سرطانی کند. اما این‌گونه نیست. شما می‌توانید در صورت تمایل و به روش دلخواه موهای خارج‌شده از خال را از بین ببرید. برای این کار می‌توانید موها را بزنید  و یا با استفاده از روش الکترولیز آن‌ها را از بین ببرید.

در هر صورت اگر به هر دلیل  تمایل دارید خال موجود روی پوست خود را از بین ببرید از پزشک متخصص پوست و مو کمک بگیرید. توصیه می‌کنیم از کمک پزشکی استفاده کنید.

منابع:

https://www.manscaped.com/blogs/health/hairy-moles-why-do-moles-grow-black-hairs

https://www.healthline.com/health/hairy-mole#removal-of-hair

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در سلامت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

4 × 1 =

همچنین بررسی کنید

ماسک و کودکان : چگونه ماسک تهیه کنیم و به فرزند خود استفاده از آن را آموزش دهیم 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمب…