اکثر افراد در کارهای روزمره خود دچار حواس پرتی می‌شوند که ناشی از عدم تمرکز در کار مربوطه می‌باشد. تمرکز به معنای توجه و تراکم ذهنی روی موضوعی معین است. مثلاً افراد حتی محل پارک کردن ماشین خود را فراموش می‌کنند، یا مثلاً کلید منزل خود را کدام قسمت قرار داده‌اند. برخی از دلایلی مانند استرس یا بی خوابی، حتی سوء تغذیه می‌تواننددلیل این حواس پرتی‌ها باشند. این گونه مسائل شاید سطحی به نظر برسند و برای هر فردی با حافظه قوی نیز اتفاق بیفتد، اما تکرار آن‌ها بسیار آزاردهنده است. پس اگر افراد دچار چنین حواس پرتی‌ها می‌شوند باید با  راه‌های درمان آن و پیشگیری از ابتلا شدن به بیماری آلزایمر آشنا باشند. ما در این مطلب از مجله ارنیکا سعی داریم به چند مورد از علائم و راهکارهای مقابله با چنین مسائل برای شما مطرح کنیم.


همچنین بخوانید:

آیا آلزایمر گرفته‌ام؟


راهکارهای کنترل حواس پرتی

مرتب بودن: افراد باید در زندگی روز مره خود مرتب و منظم باشند. سعی کنند اشیا را همیشه در محل مشخص خود قرار دهند. با این کار هنگام جست و جوی اشیا، به راحتی در دسترس خواهد بود.

یادداشت برداری:  کارهای مهم و روزانه خود را می‌توان در دفترچه کوچکی یادداشت کرد تا در زمان معین، انجام شوند.

انگیزه و هدف داشتن در زندگی: افرادی که دچار هر گونه  افسردگی وناراحتی‌های روحی هستند در انجام کارهای خود دچار فراموشی و حواس پرتیمی‌شوند. در اصل باید به زندگی علاقه و اشتیاق داشت، از همه مهم‌تر هدف داشتن است.

افکار مثبت: داشتن هرگونه افکار منفی و استرس تمرکز را برای افراد سخت‌تر می‌کند.

فراموشی و حواس پرتی

تمرکز داشتن روی یک کار معین: باید سعی کرد چندین کار را هم زمان انجام نداد و تمرکز و حواس خود را در انجام یک کار به کار برد.

گرسنه نماندن: گرسنگی خود را با رساندن غذا به بدن رفع کنید. افرادی که گرسنه هستند چون بدنشان سست و مغز فعالیت کمی دارد سبب ایجاد فراموشی و حواس پرتی در انجام کارها می‌شود.

فراموشی و حواس پرتی

عوامل ایجاد حواس پرتی

تمامی شبکه‌های اجتماعی: برای مثال افراد در محل کار، تلفن همراه خود را بازمی‌کنند تا ایمیلی که همکارشان فرستاده را چک کند، در این زمان چندین اطلاعاتی از دیگر شبکه‌های اجتماعی  مشاهده می‌کند و تمرکزی که بر روی کار خود داشته را از دست می‌دهد و دچار حواس پرتی می‌شوند.


از دست ندهید:

اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی و چگونگی کنترل اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی


 

برخی داروها عوارضی مانند خواب آلودگی یا خستگی دارند و یا حتی مصرف هم زمان چندین دارو، می‌توانند در تمرکز کردن اختلال ایجاد کنند و سبب حواس پرتی و فراموشی شود.

بی‌صبری و بی حوصلگی در کاری که انجام می‌شود از دیگر عوامل ایجاد حواس پرتی است. حتی علاقه نداشتن به موضوع و کار نیز تأثیری در حواس پرتیمی‌تواند داشته باشد.

نداشتن سلامت کامل جسمی از مهم‌ترین عوامل ایجاد فراموشی و حواس پرتی است.

در نهایت این که داشتن تمرکز کامل بر روی یک موضوع می‌تواند از حواس پرتی و فراموشی جلوگیری کند. پس بهتر است که هر کاری که اقدام به انجام آن می‌کنید با حواس کامل انجام دهید تا کار را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانید.

 

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا

منابع: بیتوته

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در روانشناسی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

هفده + 15 =

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…