حریره گندم از آرد کامل گندم، مونگ دال زرد (moong dal) یا به عبارتی دیگر عدس زرد و بادام استفاده می‌شود. بعد از ۸ ماهگی می‌توان از گندم برای تهیه‌ی حریره استفاده کرد.

از دست ندهید:

روش تهیه چند نوع غذای کمکی مقوی برای کودکان

حریره گندم

نکاتی که در هنگام پخت حریره باید به آن توجه کرد

۱-همیشه حریره را تازه و گرم سرو کنید. بهتر است که حریره تا دو ساعت بعد از آماده سازی مصرف شود.
۲-اگر حریره بعد از سرد شدن سفت شد، می‌توانید با اضافه کردن مقداری از شیر مادر طبیعی، شیر خشک یا شیر گاو یا حتی آب گرم دوباره غلظت آن را به حالت اولیه بازگردانید.
۳-اگر کودک به هرکدام از مواد اولیه‌ی حریره واکنش آلرژیک بدهد، باید آن ماده را از مواد لازم برای تهیه‌ی حریره حذف کرد.
۴-اگر در دستورالعمل حریره ذکر شده که باید از شیر خشک استفاده کرد، مطمئن شوید که شیر خشک نمی‌جوشد یا پخته نمی‌شود. حریره را با آب درست کنید و زمانی که حریره گرم است، شیرخشک آماده را به آن اضافه کنید.
۵-برای کودکان زیر یک سال به جهت شیرین کردن حریره می‌توان از پوره‌ی میوه‌ها، پوره‌ی کشمش و یا شیره‌ی خرما استفاده کرد.
۶-برای اینکه کودک بافت‌ها و مزه‌های مختلف غذایی را تجربه کند، به جز حریره از مواد غذایی دیگر هم در رژیم غذایی ماهیانه او استفاده کنید.

حریره
حریره‌ی گندم (بالای هشت ماه)

برای تهیه‌ی حریره گندم از آرد کامل گندم، مونگ دال زرد (moong dal) یا به عبارتی دیگر عدس زرد و بادام استفاده می‌شود. بعد از ۸ ماهگی می‌توان از گندم برای تهیه‌ی حریره استفاده کرد. در صورتی که کودک هیچ‌گونه واکنش آلرژیکی نشان ندهد، می‌توان از این حریره استفاده کرد.
اولین باری که می‌شود از حریره گندم در رژیم غذایی کودک استفاده کرد، بعد از ۸ ماهگی است. در ابتدا می‌توان از حریره گندم تهیه شده از آرد کامل گندم به همراه سیب استفاده کرد و اگر کودک واکنش آلرژیکی نداشته باشد و برای اینکه حریره گندم سالم‌تر باشد می‌توان به همراه آرد کامل گندم از پودر بادام و پودر عدس زرد هم در آن استفاده کرد.
پودر عدس زرد و پودر بادام را می‌توان تهیه کرد و در جای خشک و خنک به مدت یک ماه نگه داری کرد. بعد از اینکه کودک به یکسالگی رسید می‌توان شیر گاو هم به حریره اضافه کرد.
 • زمان آماده سازی مواد لازم و وسایل: ۳۰ دقیقه
  زمان پخت: ۱۰ دقیقه
  کل مدت زمان آماده سازی و پخت: ۴۰ دقیقه
 • مواد لازم

 • آرد کامل گندم ترکیبی ۲ قاشق غذاخوری
  آب یک چهارم لیوان + یک چهارم لیوان
  شیر گاو سه چهارم لیوان (برای کودکان زیر یکسال استفاده نشود)
  پودر جاگری (Powdered jaggery) – یک نوع ماده‌ی شیرین کننده ۱٫۵ قاشق چای خوری
 • حریره گندم
 • مواد لازم برای آرد کامل گندم ترکیبی

آرد گندم یک لیوان
عدس زرد یک دوم لیوان
بادام یک چهارم لیوان

آماده سازی مواد و وسایل لازم

کاسه‌ها و قاشق‌هایی که برای تهیه‌ی غذای کودک استفاده می‌کنید را به خوبی استریل کنید. برای این‌کار ظرفی که قصد دارید غذای کودک را در آن تهیه کنید، به مدت ۵ دقیقه در آب داغ بجوشانید.
در صورت استفاده از شیرگاو آن را جوشانده و کنار بگذارید.

 • فرنی
 • طرز تهیه

 • ۱-در ابتدا باید آرد گندم ترکیبی را آماده کنیم. با لیوان یا پیمانه اندازه‌گیری مقدار ذکر شده از آرد گندم، عدس زرد و بادام را اندازه گیری کرده و کنار بگذارید. بعد از آن یک ماهیتابه را گرم کرده و سپس بادام ها را به مدت ۵ دقیقه در درجه حرارت کم تا متوسط تفت دهید تا زمانی که رنگ بادام‌ها تغییر کند. بعد از اینکه بادام‌ها خنک شدند، آن‌ها را درون مخلوط کن بریزید.
  ۲-عدس‌های زرد را به خوبی شسته و بعد به مدت ۳۰ دقیقه اجازه دهید در تماس با نور خورشید خشک شوند. بعد از اینکه خشک شدند، آن‌ها را درون یک ماهیتابه به مدت ۵ تفت دهید تا رنگ آن‌ها به قهوه‌ای طلایی تبدیل شود. بعد از اینکه رنگ آن‌ها تغییر کرد و اندکی خنک شدند آن‌ها را درون مخلوط کن بریزید.
  ۳-در مخلوط کن بادام‌ها و عدس‌های زرد را پودر کرده و بعد از آن پودر تهیه شده را الک کنید.
  ۴-آرد گندم را درون ماهیتابه با حرارت کم به مدت ۵ دقیقه تفت دهید تا بوی خامی آرد گرفته شود. بعد از آن شعله را خاموش کرده و مخلوط پودر بادام و پودر عدس زرد را به آرد گندم اضافه کنید. ترکیب را به خوبی هم زده و اجازه دهید که خنک شود. این پودر ترکیبی را می‌توانید به مدت یک ماه در محیطی خشک و خنک نگه داری کنید.
  ۵-یک چهارم لیوان آب را به آرد گندم ترکیبی و جاگری اضافه کنید و با همزن هم بزنید. مخلوط آب و آرد را با شعله متوسط به خوبی بپزید. مخلوط را مرتب هم بزنید، در غیر این صورت به قابلمه خواهد چسبید. اگر کودک به یک سالگی رسیده است در این مرحله به آرامی شیر گاو را اضافه کنید. حریره را تا زمانی که شروع به قوام آمدن و سفت شدن می‌کند، بر روی شعله نگه دارید. بعد از اینکه به قوام رسید شعله را خاموش کرده و اجازه دهید که حریره گندم به آرامی خنک شود.
  ۶-حریره گندم سالم برای تغذیه کودک آماده است.

همچنین بخوانید:

راهنمای کامل مدل لباس زیر برای کودکان و نوجوانان

 • نکته‌ها برای پخت حریره برای کودک

 • اگر کودک زیر یکسال است از شیرگاو استفاده نکنید
  اگر کودک به گندم آلرژی دارد و شما علایم حساسیت به گندم را در او مشاهده کردید، تغذیه با حریره گندم را متوقف کنید.
  قبل از مصرف هر گونه ماده غذایی جدید با پزشک متخصص کودک مشورت کنید.
  تا قبل از یک سالگی به حریره گندم کودک هیچ ماده‌ی افزودنی خاصی اضافه نکنید.

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در آشپزی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه حریره برنج برای کودکان نوپا

حریره برنج  غذایی است که به دلیل داشتن ساختاری نرم به راحتی هضم می‌شود و سرشار از مواد مغذ…