مهربانی با دوست داشتن و مهربان بودن با خود آغاز می‌شود. زمانی که از خود مراقبت می‌کنید و خود را بیش‌تر دوست دارید رفتار بهتری هم با دیگران خواهید داشت. تعریف مهربانی چیست؟ آیا درست مهربانی را فهمیده‌ایم؟

تعریف مهربانی

لغت‌نامه آکسفورد

مهربانی (اسم): کیفیت دوستانه، بخشنده و با ملاحظه بودن؛ یک عمل مهربانانه

تعریف مهربانی در ویکی پدیا: مهربانی به مجموعه اعمال و رفتاری گفته می‌شود که حاکی از ایثار، مدارا، قدرشناسی و احترام به دیگران است. مهربانی در بسیاری از فرهنگها و ادیان، ارزش به شمار می‌آید.

خب این از تعریف لغت‌نامه، تعریف شما از مهربانی چیست؟ ما با کمک شما می‌خواهیم به تعریف دقیق‌تری از مهربانی دست پیدا کنیم. این مقاله در آینده گسترش می‌یابد. حالا بیایید نگاهی به زندگی بیندازیم و جایی که مهربانی اثری شگفت دارد.

 

قلب

در محیطی پر تنش، کار کردن در هنگام ناهار و شام و جواب دادن به ایمیل‌ها در ساعت 11 شب امری ساده به نظر می‌رسد. ولی هر کسی حق دارد که اندک زمانی را برای استراحت و دستیابی به چیزهایی که دوست دارد، اختصاص دهد.

زمانی که قدم اشتباهی بر می‌دارید با خود مهربان باشید و فراموش نکنید که این مسئله برای هرکس رخ خواهد داد. اگر با خود با خشونت رفتار کنیم، آسیب‌های ثانویه به وجود خواهد آمد و حتی ممکن است که دیگران در معرض خشم، ناامیدی و استیصالی قرار بگیرند که ما احساس می‌کنیم. بسیار خوب است که این احساسات منفی و ناامید کننده را از خود و دیگران دور کنیم ولی این کار را برای چه مدت می‌توان انجام داد؟

با دلسوزی هدایت کرده و با مهربانی پیروی کنید

هر کسی در زندگی با چالش‌هایی رو به رو است، برخی از این چالش‌ها در معرض دید و برخی دیگر مخفی هستند. اگر همکار شما پرونده‌ی قضایی داشته باشد، یا اگر متوجه شوید که یکی از اعضای خانواده‌ی فردی که در یک پروژه‌ی کاری با شما رفتار خوبی ندارد به یک بیماری سخت مبتلا شده، آیا رفتار شما با آن فرد تغییر نخواهد کرد؟ و حتی بهتر از آن، شاید این شما باشید که نباز به حمایت بیش‌تر و بهتر دارید.

زمانی که انسان‌ها دلسوزتر باشند، بیش‌تر به شرایط مشابه انسانی خود پی خواهند برد. دلسوزی در نهایت به مهربانی منجر خواهد شد. شاید بار بعدی که یک بی‌قانونی را مشاهده کردید به جای فریاد زدن، سکوت کنید، یا در موقعیتی مناسب و در فضایی خصوصی از فرد بپرسید که آیا همه چیز مرتب است یا خیر. گاهی مهربانی به معنی تعارف کردن یک لیوان قهوه و یا خوراکی به فرد دیگر است.

مهربانی

ما احساس شادی بیش‌تری خواهیم داشت وقتی که در خدمت دیگران عمل می‌کنیم

تحقیقی انجام شده و در آن احساسات انسانی بعد از مهربانی کردن یا مشاهده‌ی مهربانی دیگران بررسی شده است. از شرکت کنندگان در این تحقیق خواسته شده که دست‌کم یک عمل مهربانانه‌ی بیش‌تر از حد معمول برای یکی از افراد نزدیک خود، یک فرد غریبه و یا حتی خود انجام دهند یا حتی اعمال مهربانانه‌ی دیگران را تماشا کنند.

از طرفی قبل و بعد از هفت روز این آزمایش میزان شادی فرد هم اندازه‌گیری شد. پژوهشگران دریافتند که مهربانی کردن به خود یا دیگران – حتی افراد غریبه – و یا مشاهده‌ی اعمال مهربانانه‌ی دیگران میزان شادی فردی را به مقدار زیادی افزایش خواهد داد.

همچنین بخوانید:

شادی واقعی چیست و آن را کجا بیابیم؟

مهربانی را انتخاب کنید

در حالی که ما قادر به کنترل دیگران نیستیم، ما به راحتی می‌توانیم خود را کنترل کنیم. مهربان بودن یکی از بهترین گزینه‌هایی است که هر فرد می‌تواند در زندگی اجرا کند. ما نمی‌توانیم دیگران را مجبور کنیم که مهربان باشند، ولی در عوض خود می‌توانیم مهربان بوده و به نوعی برای دیگران الهام بخش باشیم.

قلب و مهربانی

بده تا بگیری، نه دریافت کنی

خالص‌ترین نوع مهربانی آن نوعی است که هیچ مخاطبی ندارد و هیچ اعتباری به فرد اضافه نمی‌کند. بهترین تشویق در ازای مهربانی کردن، حس خوبی است که به فرد دست می‌دهد. من داستانی شنیدم از فردی که خبر دار می‌شود فرزند یک خانواده کم بضاعت مالی یک دوچرخه را بسیار دوست دارد. آن فرد دوچرخه را می‌خرد و از فروشنده می‌خواهد در رسید خرید مبلغی را ذکر کند که آن خانواده توان پرداخت آن را دارند. خانواده دوچرخه را دریافت می‌کنند، بدون آن‌که بدانند مبلغ واقعی دوچرخه چه‌قدر بوده است. این همان شکل درست مهربانی است.

ما با تمرین مهربان‌تر می‌شویم

تمرین کنید. اگر قادر به انجام اعمال مهربانانه به صورت وسیع نیستید، این کار را تمرین کنید. هر روز برای فردی یک عمل مهربانانه‌ی کوچک انجام دهید و بعد از آن به اثری که آن کار کوچک بر شما خواهد گذاشت توجه کنید. آیا هر چه قدر بیش‌تر آن کار را انجام دهید، انجام آن آسان‌تر نخواهد شد؟ آیا بعد از تمرین متوجه این شده‌اید که فرصت‌های بیش‌تری برای مهربانی در جلوی روی شما قرار داده شده است؟ آیا احساس سبکی بیش‌تر و مهربانی بیش‌تر خواهید داشت؟

مهربانی

مهربانی باعث به وجود آمدن مهربانی می‌شود

همان‌گونه که قلدری یک رئیس می‌تواند باعث افزایش ترس و افزایش قلدری در سلسه مراتب اداری می‌شود؛ مهربانی یک نفر هم می‌تواند کمک کند تا مهربانی در افراد دیگر هم رواج پیدا کند. انسان‌ها معمولاً منتظر اشاره‌ای از جانب رهبران، همکاران و دیگر افرادی هستند که با آن‌ها زندگی می‌کنند.اگر در اطراف ما فرد مهربانی وجود نداشته باشد، اشاره‌ی مهربانی کردن را باید از چه کسی آموخت؟ کسی که با دیگران با مهربانی رفتار می‌کند در نهایت در مقیاس کوچک یا بزرگ تبدیل به فردی خواهد شد که الهام بخش بخشندگی است.

مهربانی بادوام و ماندنی است

سال اول دانشگاه در یک روز پاییزی، دانشجویی خجالتی بودم که به تنهایی به کافه تریای دانشگاه رفته بود. زمانی که قصد خروج داشتم، زن صندوق‌دار کافه تریا به من گفت که صورت بسیار زیبایی دارم. حالا مه نزدیک 40 سال از آن زمان می‌گذرد هنوز آن لحظه‌ که به صورت غیر منتظره از فردی غریبه مهربانی دریافت کردم را به یاد دارم. شما چه‌طور؟ چه کسی را بیش‌تر از همه به یاد دارید و چگونه دوست دارید که به یاد آورده شوید؟

در پایان شما چه می‌خواهید به این مقاله اضافه کنید، تعریف مهربانی از نظر شما چیست؟

منبع:

health.harvard.edu

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در روانشناسی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

هجده − 7 =

همچنین بررسی کنید

معرفی انواع لباس زیر مردانه

لباس زیر مردانه یکی از اساسی‌ترین مواردی است که باید  آقایان در لباس پوشیدن به آن توجه داش…