دوران بارداری خانم‌ها موضوعی بسیار حساس و پیچیده است. از زمان تشکیل نطفه تا زایمان مراحلی بسیار حساسی است که باید با اطلاعات علمی صحیح سپری شود. در زمان بارداری نصایح زیادی شنیده می‌شود که برخی از آن‌ها نادرست و حتی خنده‌دار است. با داشتن اطلاعات صحیح می‌توان دوران بارداری را به راحتی سپری نمود.

باورهای نادرست دوران بارداری از نسلی به نسل بعد منتقل شده است. برای مثال این باور که اگر شکمتان به سمت بالا باشد فرزندتان دختر است. و یا اگر به شکمتان به سمت پایین باشد فرزندتان پسر است را شنیده‌اید. این موضوع از نظر علمی صحت ندارد و از پایه نادرست است. در ادامه به بررسی تعدادی از باور‌های نادرست می‌پردازیم.

یاورهای نادرست دوران بارداری

باورهای نادرست دارویی و شیمیایی در دوران بارداری

لزوم نزدن واکسن آنفولانزا

برخی بر این باورند که تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری باعث ابتلا مادر و آسیب به جنین می‌گردد. بر اساس تحقیقات انجام شده واکسن آنفولانزا بیماری آنفولانزا ار منتقل نمی‌کند. همچنین شواهدی مبنی بر آسیب رساندن مواد نگهدارنده به جنین وجود ندارد. بلکه با تزریق به موقع می‌تواند باعث نجات مادر و کودک شود.یاورهای نادرست دوران بارداری

رنگ نکردن موها

مواد شیمیایی موجود در رنگ موها به میزان کمی توسط پوست جذب می‌شوند. این مقدار اندک مضر نیست و به جنین آسیب نمی‌رساند. همچنین می‌توانید از رنگ‌های آمونیاک که گاز قوی تولید می‌کنند استفاده نکنید.

 

 باورهای نادرست خوراکی در دوران بارداری

باید به اندازه دو نفر غذا بخورید

بر اساس تحقیقات متخصصان زنان و زایمان آمریکا این باور نه تنها غلط بلکه مضر است. یک زن با وزن نرمال پیش از حاملگی برای کمک به رشد کودکش فقط حدود ۳۰۰ کالری بیشتر نیاز دارد. این میزان تقریبا برابر با یک لیوان شیر چرب و نصف ساندویچ است. اضافه وزن دوران بارداری در زمان زایمان طبیعی و یا سزارین مشکلاتی را ایجاد می‌نماید. با داشتن رژیمی صحیح از اضافه وزن خود و کودک بعد از زایمان جلوگیری نمایید.

ممنوعیت کافئین

در دوران بارداری اغلب هشدار داده می‌شود که مادران کافئین مصرف نکنند. زیرا امکان سقط جنین و یا کم وزنی کودک را در پی دارد. این ادعا در مورد کافئین صحیح نیست. اگر یک زن باردار در روز کمتر از ۲۰۰ میلی گرم کافئین بنوشد دچار مشکل نمی‌شود.یاورهای نادرست دوران بارداری

توقف مصرف ماهی

این باور از پایه نادرست و به دور از منطق است. مصرف ۲ وعده ماهی در هفته می‌تواند برای مادر و نوزاد بسیار مفید باشد. امگا ۳ موجود در ماهی به رشد مغز و بینایی کودک کمک شایانی می‌کند. در نتیجه مصرف ماهی را ففراموش نکنید و از آن لذت ببرید.یاورهای نادرست دوران بارداری

باورهای نادرستی در مورد ارتباطات جنسی، سفرهای هوایی و… نیز وجود دارد که پایه و اساس علمی ندارند. در دوران بارداری با مشورت پزشک متخصص و بدون توجه به نصایح نادرست می‌توانید به سلامت خود و نوزادتان کمک کنید.

منبع: مجله سلامت

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

علل و راه های درمان خشکی چشم

خشکی چشم به دلیل تغییر در کیفیت و کمیت اشک چشم ایجاد می‌شود. به گونه‌ای که در این مسئله اش…