کبد به‌عنوان بزرگ‌ترین عضو داخلی بدن، ذخیره انرژی و حذف سموم را بر عهده دارد. علاوه بر این کبد در فرایندهای گوارشی و دستگاه هاضمه و متابولیسم مواد غذایی نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند. به‌طوری‌که ریزمغذی‌های حیاتی به شکل‌ها و انواع قابل‌استفاده برای بدن تبدیل گردند. به همین خاطر مراقبت از کبد به‌عنوان عضو مهم بدن دارای اهمیت زیادی است. بیماری کبد علل مختلفی را می‌تواند در پی داشته باشد که در ادامه به انواع و علل آن می‌پردازیم.

بیماری کبد

علائم بیماری کبد

“کبد چرب” به‌عنوان یک بیماری کبدی علائم خاصی را دارا نیست. به همین خاطر با انجام آزمایش‌های دوره‌ای و اختلال در آنزیم‌ها می‌توان به وجود آن پی برد. حتی ممکن است به هنگام سونوگرافی برای دلایل دیگر، کبد چرب نیز مشخص شود. ازجمله نشانه‌های دیگر بیماری کبد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کاهش ذخیره گلبول‌های قرمز در خون که باعث خستگی و احساس ناراحتی در بخش فوقانی شکم می‌گردد.
  2. چربی رسوب شده در کبد باعث بی‌اشتهایی، ضعف، تهوع، احساس درد در شکم و بزرگی کبد می‌گردد.
  3. زرد شدن پوست، ناخن‌ها و چشم‌ها
  4. کاهش ناگهانی وزن بدن
  5. خون‌ریزی بینی، لثه‌ها، حالت تهوع و استفراغ

بیماری کبد باعث نارسایی و آسیب رسیدن به بافت و عملکرد آن می‌شود. امکان التهاب بافت کبد در تماس با یک ویروس نیز وجود دارد.

عوامل مهم در بروز بیماری کبد

ازجمله مهم‌ترین عوامل بیماری کبد می‌توان به ویروس‌های هپاتیت A، C و B, مصرف الکل و استفاده بیش‌ازحد داروهای مسکن اشاره کرد. در صورت آسیب دیدن کبد، بدن به‌جای خارج کردن خون از کبد مجدد خون را به خود عضو برمی‌گرداند و این موجب وجود خون در مری و مجاری گوارشی می‌شود و درنهایت مدفوع یا استفراغ بیمار خونی می‌گردد.

کبد چرب

چربی‌های انباشته‌شده در سلول‌های کبدی موجب التهاب آن‌ها می‌گردد. به همین ترتیب با ایجاد اختلال در آن چربی‌ها در کبد رسوب می‌کنند و موجب بروز کبد چرب در بدن می‌شوند. به‌صورت کلی کبد طبیعی ۵ گرم چربی در ۱۰۰ گرم چربی را دارا است. چنان چه این میزان به بیش از ۵ گرم برسد فرد دچار بیماری کبد یعنی کبد چرب دچار شده است.

 علائم و عوامل بیماری سیروز کبدی

بیماری کبد سیروز

سیروز کبدی یکی از بیماری‌های مزمن کبدی است که به علت افزایش بافت فیبری، ساختار عادی و طبیعی آن از بین می‌رود. این بیماری می‌تواند ناشی از بیماری‌های هپاتیت B، مصرف بیش‌ازحد الکل و بیماری‌های خود ایمنی باشد.

نشانه‌های بیماری کبدی سیروز

  • سوءتغذیه
  • جمع شدن آب در شکم (آسیت)
  • آنسفالوپاتی کبدی
  • تغییرات قند خون
  • و…

بیماری کبدی و بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند با رعایت برخی اصول ساده درمان شوند. ازجمله این راه‌ها ورزش کردن و حفظ کردن تناسب و وزن بدن  است. سعی کنید چربی‌های اشباع‌شده را از لیست غذایی خود حذف کرده و از مصرف ماست و شیر پرچرب خودداری نمایید. هم‌چنین از میوه‌ و سبزی  بیشتری در رژیم غذایی خود  استفاده کنید.

منبع: نمناک

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در سلامت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

13 + 9 =

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…