درد پا و دست یکی از بیماری هایی است که در میان تمام رده های سنی دیده می شود. سبک زندگی و شغل ایجاب می کند که به مدت طولانی بشینید و یا ایستاده کار کنید. مدت زمان طولانی اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید حتما بی حسی پاها و خواب رفتن آن را تجربه کرده اید. این گونه علائم می تواند نشانه خستگی عضلات دست و پا باشد. اما اگر این مشکل همه روزه شما را درگیر خود می کند احتمال اینکه نشانه بیماری های دیگری باشد بیشتر می شود. با مجله ارنیکا همراه باشید تا شما را با علت های درد پا و دست، درمان و پیشگیری آن آشنا کنیم.


همچنین بخوانید:

چگونه از تاول پا جلوگیری کنیم؟


انواع درد پا و دست

گز گز دست و پا و خواب رفتن

از دردهای مزمن پا و دست،  خواب رفتن و گز گز شدن این اندام ها را می توان نام برد. این بیماری به نام فیبرومیالژیا یا سندرم خستگی مزمن نام دارد. علائم آن خستگی مزمن، اختلالات خواب، حافظه و تغییرات خلق و خوی به علت مسائل روانی است.

 بیماری های درد پا و دست و عوامل بروز آن

 سفتی و کاهش دامنه حرکت دست و پا

اینگونه دردها بیشتر نشان از بیماری آرتروز است که شما را با محدودیت حرکت مواجه می کند. عضو درگیر ورم می کند و خشکی مفاصل باعث کندی و عدم حرکت صحیح پا می شود.

 بیماری های درد پا و دست و عوامل بروز آن

 سندرم تونل کارپال

بی حسی و خواب رفتن دست، می تواند نشانه سندرم تونل کارپال باشد. عصب میانی مچ دست از ناحیه بافت همبندی و از روی استخوان مچ عبور می کند. تنگی این فضا بنا به دلایلی، فشاری را بر عصب این ناحیه وارد می کند و اختلالات حرکتی دست و بی حسی انگشتان دیده می شود.


به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا


 از دیگر بیماری هایی که می تواند منجر به درد پا و دست شود به موارد زیر می توان اشاره نمود:

 • سفت شدن رگ های دست و پا
 • وجود رگ های واریسی در پا که ناشی از ایستادن به مدت طولانی است
 • استفاده از داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها
 • وجود عفونت در استخوان و بافت های دست و پا
 • تومورهای بدخیم در استخوان
 • علت ابتلا به بیماری های دست و پا

عوامل شایع بروز درد دست و پا

تا کنون علت مشخصی برای بروز درد پا و دست مشخص نشده است. اما عامل های زیادی می تواند باعث دردهای مزمن پا و دست شود. در ادامه عامل های موثر و اصلی شرح داده می شود:

 •  سیستم عصبی مرکزی بدن وظیفه پردازش پیام های درد سراسر بدن را به عهده دارد. اگر به هر دلیلی این فرآیند دچار تغییر شود سیستم عصبی آسیب می بیند. و به دنبال آن دردهای مزمن دست و پا شروع می شود.
 • تنش روانی یا تروما، فشار فیزیکی و رسیدن آسیب به دست و پا است. از جمله این آسیب های عبارتند از : کشیدگی عضله، التهاب تاندون، شکستگی استخوان
 •  انجام بعضی از اعمال جراحی مانند زایمان
 •  اسپاسم عضلانی به علت کم شدن آب بدن
 • تغییر در میزان و کیفیت خواب

همچنین بخوانید:

کارهای لازم بعد از بارداری کدامند و باید به چه چیزی دقت کرد؟


درد پا و دست اگر چه جز بیماری های قابل درمان نیست، اما با تغییر در سبک زندگی و انجام روش های ساده می توان از آن پیشگیری کرد  و یا درد را به حداقل رساند. ماساژ درمانی، ورزش منظم، کاهش استرس و فشار روانی در زندگی، فیزیوتراپی می تواند ما را در این امر مهم یاری کند.

منبع:  سایت دکتر امیر مویدنیا

سایت دلگرم

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در سلامت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…