کتاب ملت عشق نوشته ی «الف شفق» نویسنده ی ترک است. این کتاب در ایران توسط ارسلان فصیحی ترجمه شده است. این رمان به صورت موازی داستان دو عشق را برای ما تعریف می کند. یکی داستان «اللا» زن یهودی تبار ساکن آمریکاست که پس از آشنایی با داستان کوتاهی از رابطه شمس و مولانا، نوشته «عزیز زاهارا»، با وجود مشکلات بسیار در رابطه خود با همسر و فرزندان، در جستجوی عشق، با زاهارا آشنا می‌شود و به قونیه سفر می‌کند، داستان دیگر ماجرای عرفانی و شرقی مولانا و شمس تبریزی است که علت باز شدن روشنایی در راه مشکلات «اللا»، قهرمان داستان می‌گردد.

زاویه دید

در آغاز کتاب، با داستان زندگی اللا شروع می شود ولی بعد وارد قرن هفتم می شود. آن چه که این رمان را جذاب و خوش خوان کرده ماجرای تغییر زاویه دید است. در کتاب مدام راوی تغییر می کند و از زبان افراد مختلف داستان نقل می شود. در ملت عشق حدود ۱۸ نفر اتفاقات را شرح می دهند. زاویه دید اول شخص و سوم شخصی که در این رمان استفاده شده است جذابیت مطالب را دو چندان کرده. گاهی مطالب از دید شمس بیان می شود گاهی از دید مولانا، گاهی از دید گل کویر و گاهی از دید متعصب داستان روایت می شود. داستانی که مربوط به زمان حال است و زندگی اللا را دنبال می کند زاویه دید سوم شخص را دارد. اگر داستان زندگی اللا مانند داستان شمس و مولانا چندین راوی داشت مسلما به لذت بخشی داستان لطمه وارد می کرد.

آمار مخاطبین

بر اساس آمار رسمی که وزارت فرهنگ ترکیه اعلام کرده است، کتاب ملت عشق بیش از یک میلیون نسخه چاپ شده است و مسلما با احتساب چاپ‌های غیر قانونی به چند میلیون نسخه نیز می‌رسد.

عدد چهل در ملت عشق

در این کتاب علاوه بر داستان گویی به زندگی و بیوگرافی مولانا نیز می پردازد و با پرداختن به چهل اصل عشق شمس،  مخاطب را به شناخت تصوف یاری می دهد و ما را به یاد چله کشی که عارفان طی می کنند می اندازد. انگار نویسنده به عمد اعداد چهل را تکرار می کند. چهل شب خواب مولانا، چهل سالگی اللا، چهل اصل عشق شمس و…

شمس و مولانا

بیشتر کسانی که حتی علاقه ی اندکی به ادبیات داشته باشند با نام مولانا و شمس تبریزی آشنا هستند و داستان عشقی که بین این دوتن بوده بارها از زبان دیگران شنیده اند. رمان ملت عشق نوشته ی الف شفق تکرار این دلدادگی است. اما آنچه که در این کتاب بیشتر به ان پرداخته شده مرام صوفی گی و و شخصیت صوفیان است.

نقاط ضعف

در طول رمان ما با اندیشه های مسیحیت مواجه می شویم. هنگام کتک زدن گل کویر وقتی شمس وارد می شود و یا نجوا کردن شمس در گوش اسب مولانا ما را به یاد مسیح می اندازد. شاید به این دلیل است که در همه ی ادیان شباهت هایی وجود داشته باشد. از نکات ضعف دیگر رمان منفعل بودن مولانا است. مولانا بعنوان یک عالم نقش کمرنگ تری نسبت به شمس در این کتاب دارد. همچنین تاکید نویسنده بر قتل شمس توسط پسر کوچک مولانا در حالی که این موضوع در تاریخ مشخص نیست و وجود خطاهای فاحش در ذکر تاریخ‌ وقایع  از نقاط ضعف اثر است. این اثر را می‌شود به عنوان یک رمان تخیلی پذیرفت ولی به عنوان یک سند برای استفاده در امر پژوهش قابل قبول نمیتوان در نظر گرفت.

زنان ملت عشق

در این رمان زنان نقش مهمی دارند. اللا، کیمیا، گل کویر و… رفتار شمس با کیمیا دور از شخصیت اوست. در این کتاب می خوانیم که شمس گل کویر را نجات می دهد و به او زندگی جدیدی می بخشد این در حالی است که رفتاری غیر انسانی با کیمیا دارد و بالاخره باعث مرگ کیمیا می شود.

جذابیت اثر

کتاب ملت عشق با زبان شیوا و رسایی که دارد خوش خوان است. به گونه ای خواننده ۵۰۰ صفحه  رمان را با لذت می خواند و زمین گذاشتن آن کار آسانی نیست. فرمی که این رمان به همراه دارد همزمان برای ما دو داستان جذاب و شیرین از دو زمان متفاوت ولی هر دو در باب عشق را برای خواننده روایت می کند که این امر از جذابیت این اثر است. عشق مسله ای که امروزه در جهان اطرافمان رنگ باخته و آنچنان درونی و حقیقی نیست در این کتاب به ما یادآوری می کند که عشق چیست؟

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در معرفی کتاب

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداري و مراقبت از نوزادتان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای كه تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر …