مسواک زدن صحیح یکی از ارکان اصلی بحث بهداشت دهان و دندان است. در واقع مسواک‌ زدن یعنی پاک کردن کلیه مواد غذایی به همراه رسوبات مختلف و میکروارگانیسم‌هایی است که روی دندان‌ها قرار گرفته‌اند.

یادگیری مسواک زدن درست، کمک بسیاری در امر بهداشت دهان و دندان می‌کند. کمتر کسی را می‌بینید که در طول شبانه‌روز دندان‌هایش را مسواک نزند؛ ولی بحث مهمی که به آن توجه ندارید، نحوه صحیح مسواک زدن است. به طوری که زدن و نزدن آن هیچ فرقی با هم ندارد. در این مقاله طریقه صحیح مسواک زدن را قدم به قدم به شما آموزش خواهیم داد.

مسواک زدن

هدف اصلی از مسواک زدن

دانستن هدف اصلی از مسواک زدن، تاثیر شگرفی در عملکرد ما خواهد داشت. این هدف پاک کردن کلیه مواد غذایی و میکروارگانیسم‌ها و رسوبات مختلف بر روی سطح دندان است. در صورتی که سطح زبان، دندان‌ها و بین دندان‌ و لثه  به درستی تمیز شود می‌توان گفت مسواک زدن کامل است.

سه دسته موادی که در بین دندان‌ها و شیار‌های آن گیر کرده و رسوب می‌کنند:

ـ مواد غذایی استفاده شده در طول روز

ـ پروتئین‌های بزاق و مواد تجزیه شده توسط آنزیم‌ها و میکروب‌های موجود در دهان

ـ میکروارگانیسم‌هایی که به طور طبیعی در دهان هستند

به طور کل هدف اصلی مسواک زدن زدودن این مواد از دندان‌هاست.

روش صحیح مسواک زدن :

مسواک زدن

مسواک زدن اصولی به گفته متخصصین بین ۵ الی ۷ دقیقه است. قبل از شروع، از تمیز و سالم بودن مسواک خود مطمئن شوید. بین دندان‌ها را نخ دندان بکشید. سعی شود از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده شود.

اول دندان‌های در مجاورت لثه را مسواک بزنید. نحوه تمیز کردن این ناحیه بسیار مهم است. در نظر داشته باشید حرکت دادن مسواک به صورت رفت و برگشت، برای دندان‌های این ناحیه اشتباه است. چرا که اینکار سبب سایش روی دندان شده و با پریدن پرزهای مسواک از یک دندان به دندان دیگر، بین دندان‌ها و دندان و لثه به خوبی تمیز نمی‌شود.

برای تمیز کردن دندان‌های در مجاورت لثه ابتدا با یک زاویه ۴۵ درجه نسبت به محور طولی دندان، مسواک را بر روی شیار لثه و دندان قرار می‌دهیم. سپس مسواک را مقداری به سمت پایین فشار داده تا پرز‌های مسواک بین لثه و دندان و همچنین بین دندان‌ها فرو رود. سپس با یک حرکت لرزشی مسواک را به سمت بالا یا پایین (فک پایین، فک بالا) حرکت می‌دهیم. این حرکت لرزشی ۳ تا ۴ بار تکرار شود. هر چه از سمت دندان‌های عقب فک به سمت جلو پیش می‌روید جهت حرکت مسواک را نیز به آرامی تغییر دهید.

سپس از سطح جونده دندان شروع می‌کنیم. سطح جونده در هر فک، در هر دو سمت چپ و راست قرار دارد که از یک طرف در فک پایین شروع کرده و به طرف دیگر می‌رویم. برای فک بالا نیز به همین شیوه  اقدام می‌کنیم. اگر وقت کافی گذاشته شود سطح جونده به راحتی تمیز می‌شود. مسواک را به حالت چرخشی و رفت و برگشت به آرامی حرکت می‌دهیم.

سطح پشتی دندان‌های قدامی هر دو فک بالا و پایین را مسواک بزنید. مسواک را به صورت عمودی قرار داده و با دامنه کوتاه به شکل جلو و عقب مسواک بکشید. دو تا سه بار این کار را تکرار کنید.

سطح زبان را به آرامی و چرخشی به مدت ۳۰ ثانیه مسواک بکشید.

دهانتان را در مرحله آخر کامل بشویید. می‌توانید پس از آن از دهان‌شویه نیز استفاده نمایید.

چند نکته بسیار مهم در مسواک زدن

ناحیه دندان‌های عقل را نیز مسواک بکشید. چرا که بسیاری به دلیل حالت تهوعی که بوجود می‌آید، این قسمت را کمتر مسواک می‌زنند. به همین دلیل دندان‌های عقل با وجود دیر درآمدن‌شان زودتر پوسیده می‌شوند.

سطح زبان به دلیل پرز‌هایی که دارد جای مناسبی برای گیر کردن ذرات مواد غذایی است. این امر سبب بوی بد دهان و یا پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. بنابراین این قسمت را باید به آرامی و آهسته مسواک بکشید. مراقب باشید به بافت زبان آسیب نزنید.

با آگاهی کامل مسواک بزنید و دقت کامل را به خرج دهید.

بعد از شستن دهان، یک بار نیز بدون خمیر مسواک بکشید.

منبع: بیتوته

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه حریره برنج برای کودکان نوپا

حریره برنج  غذایی است که به دلیل داشتن ساختاری نرم به راحتی هضم می‌شود و سرشار از مواد مغذ…