یک جوراب بافتنی زیبا را با دستگاه بافندگی دستی (Loom) به خود هدیه دهید. این دستگاه یک ابزار بافتنی است که به کمک آن‌ می‌توان یک جوراب  زیبا تهیه کرد. با آموزش تصویری و گام به گام جوراب بافتنی با دستگاه بافندگی دستی (Loom) در مجله ارنیکا همراه باشید.

همچنین بخوانید:

آموزش تصویری و گام به گام بافت جوراب با میل

آموزش تصویری و گام به گام بافت جوراب دو میل بافتنی

آموزش جوراب بافتنی با دستگاه بافندگی دستی

آموزش تصویری و گام به گام جوراب بافتنی با دستگاه بافندگی دستی (Loom)

یک- قرار دادن گره‌ی اولیه بر روی دستگاه: کاموا را بر روی انگشت اشاره و انگشت وسط دو بار پیچانده و یک گره‌ی اولیه به نام گره‌ی خفت (slipknot) ایجاد کنید. بر روی کناره‌ی دستگاه یک دندانه وجود دارد که در واقع به عنوان راهنما عمل می‌کند، شما باید گره‌ی ایجاد شده را بر روی دندانه‌ی بالایی دندانه‌ی راهنما قرار داده و آن را سفت کنید. اگر از دستگاه برای بافت جوراب استفاده می‌کنید، بهتر است که از کامواهای ضخیم‌تر استفاده کنید.

نکته:

مطمئن شوید که دستگاه بافندگی دستی مخصوص بافتن جوراب را خریداری می‌کنید. این دستگاه‌ها در اندازه‌های مختلف در فروشگاه‌ها وجود دارند و برای بافت دستکش پنج و تک انگشتی و جوراب از آن‌ها استفاده می‌شود. دستگاهی که برای بافت جوراب از آن استفاده می‌شود ۲۴ دندانه دارد.

آموزش تصویری و گام به گام جوراب بافتنی با دستگاه بافندگی دستی (Loom)

دو – هر بار کاموا را یک بار به دور دندانه‌های دستگاه پیچانده و این کار را تا تمام شدن ردیف تکرار کنید. بعد از حلقه کردن گره بر روی دندانه، یک بار کاموا را بر روی هر دندانه بپیچید. کاموای پیچیده شده بر روی هر دندانه شکلی مانند حرف e انگلیسی پیدا خواهد کرد. بعد از پیچاندن کاموا بر روی دندانه مانند شکل زیر با کمک قلاب حلقه‌ی ایجاد شده را از قسمت بیرونی به قسمت خارجی هدایت کنید. این کار را برای هر دندانه ادامه دهید.

آموزش تصویری و گام به گام جوراب بافتنی با دستگاه بافندگی دستی (Loom)

سه – کاموا را برای بار دوم بر روی دندانه‌ها بپیچانید. کاری که در مرحله‌ی دو انجام دادید را تکرار کنید. این دو ردیف در واقع دانه‌های سرانداخته‌ی شما برای بافت جوراب خواهند بود.

آموزش تصویری و گام به گام جوراب بافتنی با دستگاه بافندگی دستی (Loom)

چهار – حلقه‌ی کاموای ایجاد شده در ته را بلند کرده و آن را بر روی حلقه‌ی بالایی قرار دهید و این کار را برای همه‌ی دانه‌ها تکرار کنید. انتهای قلاب را داخل حلقه‌ی زیرین قرار داده و آن را بر روی حلقه‌ی بالایی قرار دهید.

آموزش تصویری و گام به گام جوراب بافتنی با دستگاه بافندگی دستی (Loom)

پنج – مراحل پیچاندن کاموا دور دندانه‌ها و استفاده از قلاب برای قرار دادن حلقه‌ی زیرین بر روی حلقه‌ی بالایی را ده ردیف ادامه دهید.

آموزش تصویری و گام به گام جوراب بافتنی با دستگاه بافندگی دستی (Loom)

ادامه بافتنی جوراب با دستگاه

دانه‌های ردیف اول را درون دندانه‌ها قرار دهید .برای اینکه قسمت ابتدایی جوراب را ببافید، قسمت کف بافتنی را از وسط دستگاه بالا آورده و سپس با استفاده از انگشتان و قلاب، یک دانه‌ی ردیف اول را باز کرده و آن را داخل دندانه‌ی دستگاه قرار دهید. قرار دادن دانه‌ها بر روی دندانه‌ها را تا زمانی ادامه دهید که بر روی هر دندانه دو دانه داشته باشید. مطمئن شوید که دانه‌‌ها را داخل دندانه‌ای قرار می‌دهید که در ابتدا از آن هم برای بافتنش استفاده کرده‌اید.

آموزش تصویری و گام به گام جوراب بافتنی با دستگاه بافندگی دستی (Loom)

هفت – حلقه‌ی کاموای ایجاد شده در ته را بلند کرده و آن را بر روی حلقه‌ی بالایی قرار دهید و این کار را برای همه‌ی دانه‌ها تکرار کنید. برای این‌کار از قلاب استفاده کنید.

جوراب بافتنی

هر بار کاموا را یک بار به دور دندانه‌های دستگاه پیچانده و این کار را تا تمام شدن ردیف تکرار کنید. بعد از آن حلقه‌ی کاموای ایجاد شده در ته را بلند کرده و آن را بر روی حلقه‌ی بالایی قرار دهید و این کار را برای همه‌ی دانه‌ها تا ۵ رج تکرار کنید.

جوراب بافتنی

نه – دندانه‌ی یک تا ۱۲ را برای شکل دادن به پاشنه ببافید – هر بار کاموا را یک بار به دور دندانه‌های یک تا دوازده دستگاه پیچانده و این کار را تا تمام شدن دوازده دانه ادامه دهید. بعد از دانه‌ی دوازدهم دیگر دانه‌ای نبافید. بعد از آن حلقه‌ی کاموای ایجاد شده در ته را بلند کرده و آن را بر روی حلقه‌ی بالایی قرار دهید و این کار را برای دوازده دانه ادامه دهید.

جوراب بافتنی

کم کردن دانه

دانه‌ها را کم کنید و این کار را تا ۶ ردیف ادامه دهید – برای کم کردن دانه‌ها در دستگاه دانه‌ها را از دندانه بیرون کشیده و آن را به داخل دندانه‌ی بغلی وارد کنید. سپس کاموا را به دور دندانه‌ی ۲ تا ۱۲ بپیچانید و به بافتن عادی ادامه دهید.

آموزش تصویری و گام به گام جوراب بافتنی با دستگاه بافندگی دستی (Loom)

  • این کار را تا ۵ ردیف ادامه دهید
  • زمانی که کار به پایان رسید به سه دندانه‌ی خالی در هر طرف دانه‌‌های باقی‌مانده‌ی پاشنه‌ی پا دقت کنید.
  • جوراب بافتنی

انتقال دانه های پاشنه

دانه‌های اطراف قسمت پاشنه را انتقال دهید – هر کدام از این دانه‌ها را مطابق تصویر درون سه دندانه‌ی خالی قرار دهید. از قلاب برای بلند کردن دانه‌ها و قرار دادن آن‌ها درون دندانه‌های خالی قرار دهید.

به بافتن تا رسیدن به طول مورد نظر خود برای جوراب ادامه دهید – زمانی که همه‌ی دانه‌ها به درون دندانه‌های دستگاه بازگشتند، کاموا را دور دندانه‌ها حلقه کنید و بعد از آن حلقه‌ی کاموای ایجاد شده در ته را بلند کرده و آن را بر روی حلقه‌ی بالایی قرار دهید و این کار را برای همه‌ی دانه‌ها تکرار کنید. به بافتن تا زمانی که جوراب به طول مورد نظر شما رسید ادامه دهید. می‌توانید از یک جوراب برای اندازه گیری الگو استفاده کنید.

جوراب بافتنی

مرحله پایانی جوراب بافتنی

کاموا را یک و نیم دور، دور دستگاه چرخانده و بعد کاموا را قیچی کنید.

سوزن را نخ کرده و هر بار از میان دانه‌ها عبور دهید .بعد از نخ کردن سوزن، آن را از حلقه‌های درون دستگاه عبور دهید. این کار را برای همه دانه‌ها ادامه دهید. این کار در واقع نوعی کور کردن است و به خروج دانه‌ها از دندانه‌ها منجر خواهد شد.

جوراب بافتنی

پانزده – جوراب را پشت و رو کرده و آن را بدوزید -قسمت انگشتان جوراب را بدوزید. سوزن را درون دو دانه به صورت همزمان فرو برده و ردیف را با دقت بدوزید.

  • این کار را تا دوخته شدن کامل جوراب ادامه دهید و در ادامه کاموای اضافی را ببرید.
  • این کار را برای جوراب دوم تکرار کنید.

منبع:

https://www.wikihow.com/Knit-Socks

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در مد و لباس

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

19 − شانزده =

همچنین بررسی کنید

ماسک و کودکان : چگونه ماسک تهیه کنیم و به فرزند خود استفاده از آن را آموزش دهیم 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمب…