آیا منتظر یک تازه وارد کوچک به جمع شیرین خانواده‌ی خود هستید؟احتمالا نگران برخورد کودکتان با تازه وارد جدید هستید. در این مقاله که در ادامه‌ی مقاله‌ی قبل است ما درباره‌ی  بازی‌هایی کهبچه‌های بزرگتر با بچه‌های کوچکتر (از 6 ماهگی تا 12 ماهگی) می‌توانند انجام دهند صحبت می‌کنیم، اگر منتظر نوزادی هستید به شما توصیه می‌کنیم که این از دست ندهید.

همچنین بخوانید:

چند بازی برای بچه‌های بزرگتر با فرزندان کوچکتر ( از زمان تولد تا 6 ماهگی)

بازی بچه‌های بزرگتر با بچه‌های کوچکتر در  سن 6 تا 9 ماهگی

برای بازی بچه‌های بزرگتر با بچه‌های کوچکتر در  سن 6 تا 9 ماهگی باید گفت که کودک شما می‌تواند بدون اینکه از کسی کمک بگیرد بنشیند؛ همین مسئله باعث می‌شود تا برای برادر یا خواهر بزرگتر خود بیشتر شبیه یک همبازی واقعی شود، حتی با وجود اینکه هنوز از نظر تحرک و تعامل مانند او نیست.

– یک نوزاد نوپا، برای ساختن یک برج با بلوک‌های لگو ساعت‌ها وقت می‌گذارد و هنگامی که برادر یا خواهر کوچکتر او، برج را خراب می‌کند، به احتمال زیاد خشمگین می‌شود؛ اما در حالتی که این اتفاق، هدف انجام بازی باشد شاهد وقوع چنین مسئله ای نخواهیم بود.

شما باید به عنوان پدر یا مادر فرزندان، به آن‌ها بگویید: “بیایید با این بلوک ها چیزی درست کنیم و ببینیم آیا برادر/ خواهر کوچکترت می‌تواند آن را خراب کند یا نه؟. هنگامی که شما به این صورت چارچوب بازی را تغییر می‌دهید، فرزند بزرگتر شما نه تنها از خراب شدن سازه‌اش ناراحت نمی‌شود، بلکه برای خراب شدن آن توسط برادر یا خواهر کوچکترش اشتیاق نیز خواهد داشت. شما می‌توانید برای به منظور حفظ امنیت این بازی، از بلوک‌های فومی یا بلوک‌هایی با لبه‌های گرد استفاده نمایید.

بازی بچه‌های بزرگتر با بچه‌های کوچکتر در  سن 6 تا 9 ماهگی
– تعدادی از سازهای اسباب بازی مخصوص کودکان (مانند سنتور، بِلز، کیبورد و…) را در اختیار کودکان خود قرار دهید. همچنین برای این کار می‌توانید از قابلمه و قاشق‌های چوبی نیز استفاده کنید. فرزند بزرگتر شما به خواهر یا برادر کوچکترش، چگونگی ایجاد سروصدا با این وسایل را خواهد آموخت! نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که از فرزند بزرگتر خود بخواهید تا ابتدای کار خود را آرام شروع کند تا کودک شما از سروصدای زیاد و ناگهانی وحشت زده نشود.

هشدار: توجه کنید که بهتر استدر صورت لزوم قبل از انجام این بازی‌ها با پزشک معتمد کودک یا مشاور خانوادگی صحبت کنید. سعی کنید برای انجام این بازی‌ها در کنار بچه‌ها باشید.

بازی بچه‌های بزرگتر با بچه‌های کوچکتر در 9 تا 12 ماهه

در این سن، کودک شما به سرعت فعال‌تر شده و شروع به حرکت کردن می‌کند. هم‌اکنون او می‌تواند با خزیدن روی زمین، کمک گرفتن از وسایل و بالا رفتن از آن‌ها و حرکت روی دستان و زانو‌های خود در خانه شما حرکت کند. علاوه بر این موارد، کودک شما بسیار علاقه‌مند به تقلید کردن از فرزند بزرگترتان است و نحوه بازی کردن خود را کاملا از او الگوبرداری می‌کند.

– آدیاها اسپینکس فرانکلین، متخصص اطفال که در حوزه توسعه رفتاری کودکان در بیمارستان اطفال تکزاس واقع در هوستون فعالیت دارد می‌گوید: ” در این سن، حس وجود و بقای اشیاء در کودکان رشد می‌کند؛ یعنی آن‌ها متوجه این مسئله می‌شوند که بعضی چیزها وجود دارند، حتی اگر توانایی دیدن آن‌ها را نداشته باشند.” شما می‌توانید از فرزند بزرگتر خود بخواهید تا برای خواهر یا برادر کوچکترش از هنر شعبده بازی خود استفاده کرده و وسایلی را در جلوی چشمان او غیب و سپس ظاهر کند. فرزند شما می‌تواند با قرار دادن پارچه روی اسباب‌بازی‌ها، پنهان کردن صورتش با دست یا غیب شدن و سپس ظاهر شدن از پشت مبل، دیوار و… این بازی‌ها را انجام دهد.

بازی بچه‌های بزرگتر با بچه‌های کوچکتر در 9 تا 12 ماهه
– هنگامی که سن کودک شما نزدیک به یک سال می‌شود، او برای برداشتن نخستین قدم‌های خود آماده است. برای اینکه فضا را بیشتر به بازی شبیه کنید، یک موزیک پر انرژی پخش کنید و از فرزند بزرگتر خود بخواهید تا به برادر یا خواهد کوچکترش، نحوه راه رفتن را بیاموزد؛ سپس از او بخواهید تا دست کودکتان را گرفته و به او کمک کند قدم‌هایش را یکی پس از دیگری بردارد. با انجام این کار، پیش از اینکه متوجه شوید، فرزندان شما شروع به دویدن به همراه یکدیگر خواهند کرد.

نظر شما درباره‌ی بازی بچه‌های بزرگتر با بچه‌های کوچکتر در این سن چیست؟ آیا شما در این زمینه تجربه‌ای دارید؟ خوشحال می‌شویم که تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع:

parents

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در روانشناسی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

شانزده − نه =

همچنین بررسی کنید

معرفی انواع لباس زیر مردانه

لباس زیر مردانه یکی از اساسی‌ترین مواردی است که باید  آقایان در لباس پوشیدن به آن توجه داش…