در اولین زمستان نوزاد تنها کافیست با رعایت نکات مهم امنیتی به مدت محدودتری در جریان هوای سرد بیرون قرار گرفت و نهایت لذت را برد.

با توجه به توضیحاتی که در بخش یک و دو  مقاله اولین زمستان نوزاد داده شده است باید نکات مهم در مراقبت از نوزاد در فصل سرما را به خوبی رعایت کرد. در بخش سوم نیز ادامه همان نکات کاربردی را دنبال خواهیم کر،د پس با بخش آخر این مقاله همراه باشید.

 

از دست ندهید:

اولین زمستان نوزاد را چگونه باید گذراند؟(قسمت اول)

اولین زمستان نوزاد را چگونه باید گذراند؟ (قسمت دوم)

اولین زمستان نوزاد

دمای داخلی را در حد مطلوب نگه دارید

توجه داشته باشید که زیاد کردن دمای محیط داخلی برای جلوگیری از در معرض سرما قرار گرفتن نوزاد خود می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. با گرم کردن محیط داخلی از رطوبت هوا کاسته و در نهایت به خشک کردن پوست حساس نوزاد دامن خواهید زد.

درجه حرارت ۶۸ الی ۷۲ درجه‌ی فارنهایت (یا ۲۰ الی ۲۲٫۲۲ درجه سانتی گراد) بهترین دما برای محیط‌های داخلی هستند. زمانی که نوزاد به خواب می‌رود باید درجه حرارت محیط را کاهش داده و به ۶۵ الی ۶۸ درجه‌ی فارنهایت (۱۸٫۳۳ تا ۲۰ درجه سانتی گراد) برسانید، این کار نه تنها از خشک شدن پوست نوزاد جلوگیری می‌کند بلکه بر اساس تحقیقات دانشمندان خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را هم کاهش خواهد داد. در هنگام خواب از حوله‌های پوشیدنی و لباس‌های مخصوص خواب نوزادان استفاده کنید.

اولین زمستان نوزاد

از خشک شدن پوست جلوگیری کنید

سرد بودن هوا، کمبود رطوبت در هوا و کمبود جریان هوا در محیط در نهایت باعث خشکی و خارش پوست می‌شود‌. آب می‌تواند باعث خشکی پوست شود، بنابراین در فصل سرد سال نیازی به شستشوی روزانه‌ی نوزاد نیست. از آب گرم و نه داغ با درجه حرارت ۱۰۰ درجه‌ی فارنهایت برای شستن نوزاد استفاده کنید و اجازه ندهید که مدت زمان زیادی در معرض آب قرار بگیرد، ده دقیقه و یا حتی کم‌تر بهترین مدت زمان برای شستن نوزاد است. با قرار دادن آرنج خود درون است آب می‌توانید از دمای آب مطمئن شوید.

بعد از خشک کردن نوزاد باید از مرطوب کننده‌های مناسب که فاقد مواد شیمیایی هستند استفاده شود. می‌توان از مرطوب کننده به فواصل مناسب در طول روز استفاده کرد. اگر در پوست بدن نوزاد خود متوجه قرمزی و یا التهاب شدید با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

اولین زمستان نوزاد

نشانه‌های هشدار دهنده را جدی بگیرید

اگر نوزاد شروع به لرزیدن کرد و یا دست، پا و صورتش سرد و قرمز شد و یا در صورت احساس رنگ پریدگی هر چه سریع‌تر نوزاد را از بودن در فضای آزاد دور کنید. در این گونه مواقع سعی نکنید که با ماساژ نواحی سرد شده آن‌ها را دوباره گرم کنید زیرا که این کار می‌تواند به پوست نوزاد آسیب وارد کند. در عوض باید با استفاده از حوله‌ی گرم به آرامی گرما را به بدن نوزاد بازگردانده و بعد از آن لباس‌های نوزاد را عوض کرده و بر تن او لباس‌های راحت و گرم بپوشانید.

اگر بعد از گذشت زمان علایم نوزاد بهبود پیدا نکرد، لازم است که با پزشک معالج کودک مشورت کنید. بی‌حالی، عدم واکنش و آبی شدن لب‌ و صورت از دیگر نشانه‌های است که می‌گوید نوزاد در معرض سرمای بیش از حد بوده و باید هر چه سریع‌تر اقدامات پزشکی مناسب را انجام داد.

منبع:

parents.com

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در سلامت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

19 + یازده =

همچنین بررسی کنید

ماسک و کودکان : چگونه ماسک تهیه کنیم و به فرزند خود استفاده از آن را آموزش دهیم 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمب…