اهمیت رنگ در مد و فشن بر کسی پوشیده نیست.رنگ، یکی از مفاهیمِ سخت در دنیای مُد و فشن است. ترکیب مناسب رنگ‌ها از بهترین راهکارها در جلب توجه سایرین است.

بهره بردن از ترکیب متناسب رنگ‌ها، یکی از بهترین راهکارها‌ است. چرا که می‌توان از طریق آن در یک جمع از بقیه متمایز بود و توجه سایرین را به خود جلب کرد. در این مقاله‌، به هر آنچه در مورد اهمیت رنگ در مُد و فشن مردان به آن نیاز دارید، پرداخته است.

از دست ندهید:

۱۵ نکته مفید و سریع در رابطه با مد مردانه

اهمیت رنگ در مد و فشن در چیست؟

هنگامی که آثار هنری را می‌بینیم، غالبا اثر هنری خوب را به خوبی تشخیص می‌دهیم، اما توضیح دلیل آن دشوار است. همین موضوع در مد نیز صدق می‌کند. اینکه دلیل ظاهر عالی برخی لباس‌ها را بیان کنیم، دشوار است. این دلایل معمولا شامل کاربرد مناسب لایه‌بندی، ارتباط بصری قوی و ترکیب هماهنگ رنگ‌ها هستند.

بزرگ‌ترین مشکل در درک رنگ‌ها و نحوه‌ی سِت کردن یا ترکیب رنگ‌ها با هم این است که غالبا تصور می‌شود، قواعد پیچیده‌تری برای ست کردن رنگ‌ها وجود دارد. اما، در واقع این‌طور نیست. بهترین روش برای مهارت در رنگ‌ها، درک نحوه‌ی ارتباط رنگ‌های مختلف با یکدیگر و سپس کاربرد این ارتباط‌های رنگی به طریقی موثر است. برای استفاده موثر از رنگ‌، باید به اصول اولیه رجوع کنیم و کمی وارد مسائل علمی شویم.

اهمیت رنگ در مد و فشن

درک چرخه رنگ‌ها

چرخه رنگ‌ها (Color Wheel) راهی برای نشان دادن روابط بین رنگ‌های مختلف است. حتما می‌دانید که رنگ‌های مختلف با ترکیب هم به دست می‌آیند. رنگ‌های چرخه‌ی رنگ‌ها نیز دقیقا به همین ترتیب و مخلوط کردن دو رنگ با هم به وجود می‌آیند. نموداری که در زیر مشاهده می‌کنید، نشان می‌دهد چگونه می‌توانید ۳ رنگ اصلی (قرمز، سبز و آبی) را برای به دست آوردن ۳ رنگ جدید با هم ترکیب کنید.

 • قرمز و آبی با هم رنگ ارغوانی روشن را به وجود می‌آورند.
  آبی و سبز هم آبی دریایی یا سیان را به وجود می‌آورند.
  قرمز و سبز نیز با هم زرد را به وجود می‌آورند.

ترکیب سه رنگ اصلی چرخه رنگ‌ها

به همین ترتیب، اگر با ترکیبات مختلف سه رنگ اصلی می‌توانید، تمامی رنگ‌های چرخه‌ی رنگ‌ها را به وجود بیاورید. چرخه رنگ‌ها دارای طراحی خاصی است و همیشه نیز با همین طراحی خاص مشخص می‌شود. دلیل این طراحی نیز اهمیت موقعیت هر رنگ در چرخه‌ی رنگ‌ها است.
اگر با دقت به چرخه‌ی رنگ‌ها نگاه کنید، متوجه خواهید شد که رنگ‌ها بر اساس موقعیت خود چه ارتباطی به هم دارند. رنگ‌هایی که در کنار یکدیگر قرار دارند، معمولا تشابه زیادی به هم دارند (دارای کنتراست یا تضاد کم)، و رنگ‌هایی که در مقابل یکدیگر قرار دارند، تشابه کمی (دارای کنتراست بالا) به هم دارند.

اهمیت رنگ در مد و فشن

ترکیب رنگ‌های مکمل

به جفت‌ رنگ‌هایی که در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، رنگ‌های مکمل (Complimentary Colors) گفته می‌شود. رنگ‌های مکمل کنتراست بالایی با هم دارند، بنابراین وقتی ترکیب شوند تضاد چشمگیری را پدید می‌آورند. تصویری که مشاهده می‌کنید، کت آبی با کراوات و دستمال جیب نارنجی را نشان می‌دهد که نمونه‌ی عالی از ترکیب رنگ‌های مکمل با یکدیگر است. می‌توانید ببینید جفت رنگ‌های مکمل چه درخشش و پویایی را پدید می‌آورند. با این حال، بهتر است مراقب باشید، بیش از حد از رنگ‌های مکمل استفاده نکنید، در غیر این صورت، ترکیب‌ جفت‌ رنگ‌های مکمل به‌ حدی درخشان و پویا می‌شود که تاثیر بصری نامطلوبی به وجود می‌آورند.

ترکیب جفت رنگ های چرخه رنگ

به‌ جفت‌ رنگ‌هایی که در چرخه‌ی رنگ‌ها در کنار هم دیگر قرار دارند، رنگ‌های مشابه (Analogous Colors) گفته می‌شود. به دلیل اینکه این رنگ‌ها در چرخه‌ی رنگ‌ها به ‌هم نزدیک هستند، ترکیبی بسیار طبیعی و هماهنگ را به‌ وجود می‌آورند. در جفت‌ رنگ‌های مکمل انشعابی (Split Complimentary Colors) علاوه بر استفاده از یک رنگ اصلی، از رنگ‌های مکمل دو طرف آن نیز بهره برده می‌شود. نتیجه تضادی مشابه جفت رنگ‌های مکمل را به وجود می‌آورد، اما آن تفاوت بصری بسیار چشمگیر را ندارد.

نکات مهم تاثیرگذاری در استایل
 • در صورتی که می‌خواهید به لحاظ بصری تاثیری دل‌پذیر داشته باشید، انتخاب رنگ‌های مشابه برای لباس ایده خوبی است.
  در صورتی که می‌خواهید ظاهری چشمگیر و پویا داشته باشید، از جفت‌ رنگ‌های مکمل و مکمل انشعابی بهره ببرید.
  در صورتی که می‌خواهید کاملا بی‌خطر عمل کرده و از هرگونه اشتباه رنگی پرهیز کنید، بهتر است از رنگ‌های خنثی (خاکستری، طوسی، بژ و…) استفاده کنید.
 • منبع:
 • kinowear
بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در مد و لباس

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

هجده − 2 =

همچنین بررسی کنید

ماسک و کودکان : چگونه ماسک تهیه کنیم و به فرزند خود استفاده از آن را آموزش دهیم 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمب…