پیژامه یک لباس راحتی سنتی بوده که علاوه بر اینکه در طول تاریخ توسط زنان و مردان مورد استفاده قرار می‌گرفته است، یکی از پوشش‌های راحتی رایج در میان مردم  نیز هست.

با اینکه هم‌اکنون، طراحی لباس‌های جذاب‌تر باعث ایجاد تحول در پوشش لباس‌های راحتی شده است، اما هنوز پیژامه طرفدارهای خود را در میان مردم دارد؛ بسیاری از افراد به دلیل محافظت از بدن، حفظ سلامتی خود و علاقه به پوشش کلاسیک، همچنان از پیژامه به عنوان لباس راحتی در خانه استفاده می‌کنند. در این مطلب، تمرکز ما روی پیژامه‌های مردانه خواهد بود.
پیژامه

تاریخچه پیژامه

در اصل، پیژامه لباسی آزاد و سبک، به همراه شلوار کش‌داری بوده که در قسمت کمر گره زده می‌شود و اغلب توسط مردم آسیا، به خصوص هند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقریبا در سال 1850، این پوشش توسط مسافران اروپایی ]که به آسیا آمده بودند[، تغییر کرد و یک کت سبک نیز به آن اضافه شد؛ 40 سال پس از این موضوع، در نواحی گرمسیری مردان اقدام به پوشیدن پیژامه، به عنوان لباس خواب کردند. در اواخر قرن 18، در اروپا هنوز بعضی از مردان پیژامه را پوشش مناسبی نمی‌دانستند اما با گذشت زمان، این لباس تبدیل به لباس‌ خواب مورد انتخاب اکثریت مردان در این منطقه شد.
پس از جنگ جهانی اول، زنان هم مانند مردان به پوشیدن پیژامه علاقه‌مند شدند که این امر در جامعه مورد انتقادهای مختلفی نیز قرار گرفت.  پیژامه در اصل جنس پنبه‌ای داشت اما در پیژامه بانوان از پارچه‌های ابریشمی نیز استفاده می‌شد.
امروزه، پیژامه طرفداران زیادی دارد، هرچند از گذشته تاکنون تغییرات مختلفی روی آن اعمال شده است. هم‌اکنون با اینکه بسیاری از مردان، خوابیدن با لباس زیر یا تی‌شرت‌های راحت را ترجیح می‌دهند، اما پیژامه همچنان طرفداران بسیار زیادی، مخصوصا در بعضی از مناطق آمریکای شمالی و بریتانیا دارد.
اکثر پیژامه‌هایی که امروزه مورد استفاده افراد قرار می‌گیرند، همان طراحی سنتی بوده که از یک کت سبک که با دکمه بسته می‌شود و یک شلوار کشی تشکیل شده است و معمولا از پارچه‌هایی سبک با جنس، پنبه، کتان یا ابریشم ساخته می‌شوند.
پیژامه یک کلمه هندی است
نخستین باری که پیژامه به بیرون از آسیا راه‌ پیدا کرد مربوط به اوایل قرن هجدهم بود؛ زمانی که حضور استعماری انگلیس در آسیا رو به پیشرفت بود. باوجود لباس‌های خواب بلندی که در آن زمان در سطح گسترده‌ای توسط مردان مورد استفاده قرار می‌گرفت، با ورود به قرن جدید، لباس دوتکه آسیایی طرفداران بسیار زیادی در بریتانیا و به طور کلی در عصر جدید پیدا کرد. با اینکه در آسیا، این لباس دوتکه با نام “لباس شب” معرفی شده بود، اما به صورت محاوره‌ای به آن پاژامه یا پیژامه می‌گفتند. جالب است بدانید کلمه پیژامه یک کلمه هندی است که نشات گرفته از زبان ایرانی بوده و به معنای “پا جامه” یا “لباس پا” است.
با گذشت سال‌ها، پیژامه به‌عنوان یک لباس راحتی و به عنوان پوشش هنگام خواب، از نظر جذابیت جنسی نیز مورد توجه قرار گرفته است. امروزه باتوجه به تنوع زیادی که در مدل‌‎های مختلف لباس وجود دارد، خانم‌ها می‌توانند از لباس‌ زیر نازک تا پیژامه مردانه را به عنوان لباس خواب انتخاب کرده و همچنان برای همسر خود جذاب به‌نظر برسند.
باوجود تمامی تغییرات و دگرگونی‌های نام برده شده، بسیاری از مردان همچنان پیژامه را به دلیل گرم بودن، راحتی و مسائل بهداشتی، به عنوان لباس راحتی انتخاب می‌کنند. در نهایت باتوجه به لباس شب‌های مردان که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت، پیژامه، لباس‌های سرهمی و لباس‌‎های راحتی بلند، هم‌اکنون مردان انتخاب‌های متنوعی برای پوشش راحتی و لباس شب خود دارند.
پیژامه

انواع پیژامه

در بیشتر موارد، هنگامی که نام پیژامه مردانه مطرح می‌شود، همه به یک لباس دوتکه، که شامل یک کت یا پیراهن سبک و یک شلوار راحت می‌شود فکر می‌کنند. به طور کلی این لباس تقریبا با هر نوع جنس و پارچه‌ای ساخته شده و دارای مدل‌های مختلفی نیز هست که شاید به صورت گسترده پوشیده نشوند، اما همچنان در میان قشر خاصی از مردم محبوبند. در ادامه به معرفی انواع پیژامه خواهیم پرداخت.
پیژامه دوتکه
همانطور که اشاره کردیم، محبوب‌ترین لباس خواب مردانه، لباس دوتکه است. این ست لباس شامل یک کت سبک و راحت بوده که از جلو با دکمه بسته می‌شود؛ این کت سبک به همراه یک شلوار کشی و راحت پوشیده می‌شود. لباس‌های دوتکه راحتی معمولا از جنس پنبه، کتان، ابریشم، ساتن یا پلی‌استر ساخته می‌شود. همچنین این سبک لباس جای زیادی برای تزیینات و طرح‌های مختلف داشته که باتوجه به سلیقه فرد می‌تواند انتخاب شود.
پیژامه مردانه
لباس شب
لباس شب یکی دیگر از لباس‌های راحتی محبوب در میان مردان است؛ در واقع این لباس مانند پیراهنی بوده که قد آن تا روی زانو یا مقداری پایین تر است. نحوه پوشیدن این لباس، مانند پوشیدن تی‌شرت، از بالای سر بوده و بعضی از آن‌ها دارای دکمه‌هایی در قسمت بالا هستند که به وسیله آن‌ها می‌توانید میزان آزادی لباس از گردن خود را بیشتر کنید.  معمولا این دسته از لباس‌ها از مواد سبکی مانند پنبه یا کتان ساخته شده و معمولا در طرح‌های راه راه تولید می‌شوند. نکته‌ای که باید در مورد استفاده از لباس‌های شب در نظر داشته باشید این است که اگر افراد دیگری در خانه شما حضور دارند، زیر لباس شب خود لباس دیگری بپوشید، زیرا پوشیدن یک لباس دامن مانند به تنهایی برای یک مرد در جمع آشنایان، چندان خوشآیند به‌نظر نمی‌رسد.
پیژامه شب
لباس‌های سرهمی
این لباس‌ها معمولا از پارچه‌های گرم حوله‌ای یا پارچه‌های فلانل ساخته می‌شود و به طور کلی جنس پایه آن‌ها، پشم و پنبه است. لباس‌های سرهمی بدون پاچه، یکی از لباس‌های راحتی بسیار مناسب برای کودکان است. در لباس‌های سرهمی معمولا برای بسته شدن، از زیپ یا دکمه استفاده شده است. در کنار مدل بدون پاچه که بیشتر بچه‌گانه است، لباس‌های سرهمی پاچه دار نیز وجود دارد؛ در این دسته از لباس‌های راحتی یک بلوز آستین بلند و یک شلوار پاچه دار به صورت یکجا پوشیده می‌شود.
پیژامه‌های مدرن
پس‌از لباس‌های دوتکه، لباس‌های راحتی مدرن محبوبیت زیادی در میان مردم دارند. در عصر کنونی، یکی از لباس‌های راحتی رایجی که مردان زیادی در خانه استفاده می‌کنند، پوشیدن یک شورت آزاد یا متناسب به همراه یک تی‌شرت پنبه‌ای سبک است. نکته مثبتی که این دسته از لباس‌های راحتی دارد این است که تنوع آن زیاد بوده و شما می‌توانید لباستان را کاملا براساس سلیقه خود انتخاب نمایید.
پیژامه مردانه
لباس‌های راحتی بلند
بااینکه لباس‌های راحتی بلند، گزینه مناسبی برای پوشیدن هنگام خواب نیست، اما برای پوشیدن در محیط خانه یا حتی پوشیدن روی پیژامه گزینه بسیار عالی خواهد بود. این دسته از لباس‌ها علاوه بر راحتی و آزادی عملی که به شما می‌دهد، از نظر زیبایی نیز در سطح بسیار خوبی قرار دارد.
مقایسه پیژامه‌های ابریشمی و پنبه‌ای
پیژامه‌های ابریشمی از نظر ظاهری بسیار باشکوه بوده و هنگامی که با پوست بدن برخورد می‌کند احساس بسیار خوبی دارد؛ از آن طرف، این جنس به اندازه جنس‌های پنبه‌ای قدرت جذب نداشته و با اینکه حس خنکی به فرد می‌دهد، اما می‌تواند تاحدودی به صورت عایق عمل کند. جدای تمام موارد، پارچه‌های ابریشمی بسیار ظریف‌تر از پارچه‌های پنبه‌ای بوده و شما نمی‌توانید آن‌ها را با ماشین لباس‌شویی خود شستشو دهید، بلکه تمیز کردن آن‌ها روش کار مخصوص به خود را دارد.
نکته بعدی که باید در نظر داشته باشید این است که بسیاری از مردم از سُر خوردن ابریشم روی تخت ناراضی هستند. در صورتی که ملحفه تخت شما به ظرافت لباس‌ راحتی ابریشمی تنتان است، هنگام خوابیدن روی تخت مدام در حال سر خوردن خواهید بود و با کوچکترین حرکتی به راحتی به طرفین جابه‌جا خواهید شد؛ از آنجایی که این لباس برای راحتی و آسایش شما طراحی شده است، درنظر گرفتن این نکته می‌تواند در انتخاب شما بسیار تاثیرگذار باشد.

سخن پایانی

درحقیقت، موضوع پیژامه‌ مردانه موضوع آزادی است، زیرا مردان می‌توانند هر لباسی را هنگام خواب پوشیده و نام پیژامه را به آن بدهند. به طور کلی تمامی نکات و مدل‌هایی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد، موارد پرطرفدار و پر استفاده از لباس‌های راحتی بودند و می‌توانید از آن‌ها برای انتخاب لباس راحتی مناسب خود استفاده کنید.
منبع:

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در مد و لباس

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

سه × پنج =

همچنین بررسی کنید

تولیدی شورت تبریز | معرفی ارنیکا یکی از تولیدی‌های خوب لباس زیر در تبریز

تولیدی شورت در شهر  تبریز نه تنها یکی از محبوب‌ترین  انواع  لباس زیر است بلکه برتری خاصی د…