در جوامع امروزی سرطان جزو بیماری‌های بسیار شایعی به شمار می‌رود که بایستی در مورد آن اطلاعات کافی به دست آورد. آگاهی از راه‌های پیش گیری می‌تواند در کاهش ابتلا به اینبیماری‌ها  تأثیر مثبتی بگذارد. در این بین نیز زنان بیش‌تر در معرض این بیماری قرارمی‌گیرند.  ما نیز در این مقاله از مجله ارنیکا به معرفی انواع سرطان رایج در زنان پرداخته‌ایم، با ما همراه باشید.

معرفی چند نوع سرطان رایج در زنان

در این مقاله سعی داریم شما را با شایع‌ترین سرطان زنان آشنا کنیم و به شما راه‌ها وآزمایش‌های لازم جهت تشخیص را یاد دهیم.
  1. سرطان پوست

از  انواع سرطان رایج در زنان می‌توان به سرطان پوست (ملانوم) اشاره داشت. این نوعسلول‌های تولید کننده رنگ یعنی رنگ دانه‌ها پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که عده‌ای به طور ژنتیکی در معرض ابتلا به ملانوم قرار دارند. قرار گیری در معرض نور خورشید برای زمان طولانی و سوختگی پوست موجب بروز این بیماری می‌شود.

از دست ندهید:

 نگاهی به انواع سرطان رایج در زنان

راه‌های تشخیص سرطان ملانوم

رایج‌ترین راه‌های تشخیص بررسی تغییرات خال‌های پوستی از لحاظ رنگ، اندازه، شکل و… توسط پزشک متخصص در طی بازه‌های زمانی مختلف است.
  1. سرطان دهانه رحم در زنان

به بخشی از رحم که تا واژن ادامه دارد، دهانه رحم می گویند. با کمک آزمایش پاپ اسمیرمی‌توان سلول‌های پیش سرطانی را در گردن رحم پیدا و پیش از تبدیل شدن به سرطان از بین برد. لازم به ذکر است که این نوع آزمایش در سن بیست و یک سالگی آغاز می‌گردد.  پاپاسمیر برای پیش گیری از سرطان دهانه رحم بسیار مفید و لازم است.

 نگاهی به انواع سرطان رایج در زنان

  1. سرطان سینه در زنان

از انواع سرطان رایج در زنان که در جوامع امروزی گریبان گیر خانم‌ها شده است، می‌توان سرطان سینه را نام برد. این نوع اگر به موقع و زود تشخیص داده شود درصد زنده ماندن در فرد را بالا می‌برد  سرطان‌های کوچک سینه به گره‌های لنفاوی، ریه‌ها و مغز به مقدار کم‌تری پخشمی‌شوند.

نکته!

چنان چه در سنین ۲۰ تا ۳۰ به سر می‌برید و عوامل ابتلا به بیماری سرطان سینه را ندارید، توصیه می‌شود هر ۳ سال یک بار جهت معاینه و بررسی به پزشک مراجعه کنید.

هم چنین خانم‌های ۵۰ تا ۷۴ ساله هم بایستی هر دو سال یک بار برای ماموگرافی سینه به پزشک متخصص مراجعه کنند. با ماموگرافی می‌توان سه سال پیش از بروز علائم سرطان وجودِ توده در سینه را تشخیص داد.

 نگاهی به انواع سرطان رایج در زنان

  1. سرطان روده بزرگ و معقد در زنان

سرطان کولورکتال نیز در بین خانم‌ها بسیار رایج است. از علل اصلی این بیماری پولیپ های روده بزرگ است که در سطح داخلی روده بزرگ رشد می‌کنند  و پس از رشد به سایرقسمت‌های بدن راه می‌یابد.  راه پیش گیری از سرطان کولورکتال برداشتن پولیپ های روده بزرگ پیش از سرطانی شدن آن‌ها است.

 نگاهی به انواع سرطان رایج در زنان

راه تشخیص سرطان روده بزرگ

مفیدترین راه برای تشخیص این نوع سرطان انجام آزمایش کولو نوسکوپی است.

امیدواریم با آشنایی از انواع سرطان رایج در زنان بتوانید راه‌های سلامتی را درزندگی‌تان پیش رو بگیرید و زندگی سالم و شادی را تجربه کنید.

 

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید 

اینستاگرام مجله ارنیکا

 

منابع :

article.tebyan.net

http://www.bartarinha.ir

http://www.beytoote.com

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در سلامت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

یک × 5 =

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…