آزمایش فشار خون، ماموگرافی، پاپ اسمیر و …  از جمله آزمایش‌های ضروری است که هر زنی باید انجام دهد. هر یک از این آزمون‌ها باید در سنین مختلف و بازه زمانی مشخص شده‌ای انجام شوند. به طور کل چکاپ پزشکی برای هر خانمی امری واجب است. در اینجا می خواهیم به معرفی چند آزمایش پزشکی برای زنان بپردازیم

در زمان‌های مشخص باید برای انجام آزمایش‌های پزشکی اقدام کرد. چه بسا هر فردی باید از همان دوران جوانی در فکر پایش سلامتی خود باشد نه در سنین بالا. پیشگیری را باید جدی بگیریم و بدانید که چکاپ‌های منظم پزشکی در کل گروه‌های سنی بسیار تاثیر‌گذار خواهد بود. با چکاپ‌های پزشکی زودتر از مشکلات جسمی خود آگاه می‌شوید و قطعا سریعتر می‌توان اقدامات لازم را انجام داد. حال باید از خود پرسید انجام هر آزمایشی را باید چند وقت یکبار انجام داد؟ اکثرأ اطلاعات درستی در این باره نداریم. ما در اینجا سعی کرده‌ایم با معرفی چند آزمایش پزشکی برای زنان و  آزمون‌های پزشکی زنان و نحوه زمان‌بندی آن‌ها را با شما در میان بگذاریم.

آزمایش

چند آزمایش مهمی که زنان باید انجام دهند

آزمایش پاپ اسمیر و آزمون لگن


آزمایش پاپ اسمیر و آزمون لگن جز یکی از تست‌هایی است که زنان باید جدی بگیرند. این آزمون مرتبط با سیستم تناسلی و لگن است. هر خانمی پس از سن ۲۱ سالگی باید هر ۲ سال یکبار به متخصص زنان مراجعه کند. با مراجعه به پزشک هر چیز نگران‌کننده در سیستم تناسلی را پایش نمایید.

ماموگرافی

آزمایش مربوطه باید مابین سن ۲۰ تا ۴۰ سالگی هر سه سال یکبار انجام گیرد. بنا بر نظر متخصصان پس از سن ۴۰ سالگی این آزمایش باید هر ساله انجام شود. این تست توسط پزشک معالج به صورت دستی، جهت نشخیص هر گونه غده یا برآمدگی انجام می‌گیرد. به طور کل آزمایش ماموگرافی جهت تشخیص سرطان سینه خواهد بود. ماموگرافی از سینه با استفاده از اشعه X  هر گونه مورد مشکوک را نشان خواهد داد.

پوکی استخوان

آزمایش پوکی استخوان باید با رسیدن به سن ۶۵ سالگی انجام بگیرد. در واقع زنان در این سن با انجام آزمایش چگالی استخوان، ابتلا به پوکی اسخوان را کنترل می‌کنند. انجام این آزمایش توسط اشعه X از استخوان‌های به خصوصی عکس‌برداری می‌شود. انجام این آزمون زمان‌بندی مشخصی ندارد و به خود شخص، شرایط فیزیکی و سبک زندگی وی مربوط است.

سرطان روده بزرگ
آزمایش کنترل علایم و نشانه‌های سرطان روده بزرگ برای زنان باید از سن ۵۰ سالگی شروع شود. این تست شامل بررسی قسمت ابتدایی (سیگموئیدوسکوپی) و یا کل روده (آندوسکوپی) است. تست سیگوئیدوسکوپی را هر ۵ سال یکبار و آندوسکوپی را هر ۱۰ سال یکبار تکرار کنید. اما اگر فاکتورهای خطرساز این بیماری در زندگی فرد وجود دارد، طبق نظر پزشک باید این زمان‌بندی کم‌تر شود.

آزمایش

چند آزمایش ساده که نباید نادیده گرفته شوند

در ادامه معرفی چند آزمایش پزشکی برای زنان به آزمایش هایی می پردازیم که در هر دو جنس باید صورت بگیرند

آزمایش فشارخون

آزمایش فشار خون از جمله آزمایشاتی است که باید پس از ۱۸ سالگی هر دو سال یکبار چک شود. اکثرأ با روند انجام تست فشار خون آشنا هستید. درمانگاه‌های عمومی نیز این ‌آزمایش را انجام می‌دهند و چندان پیچیده نیست. فشارخون ایده‌آل برای بانوان زیر ۱۲۰/۸۰ میلی‌متر جیوه یا همان ۱۲ روی ۸ است.

قند خون

آزمایش قند خون اگر به طور منظم انجام گیرد از بیماری قند آگاه شده و می‌توان با آن مقابله کرد. آزمایش مربوطه برای سنین پایین چندان واجب نیست. ضرورت این تست در صورتیست که علائم دیابت دیده شود و یا فرد اضافه وزن یا مصرف دخانیات داشته باشد. زنان بالاتر از ۴۵ سال باید سه سال یکبار نسبت به انجام این آزمون اقدام نمایند. سطح قند خون هر فرد بسته به سبک زندگی، شرایط فیزیکی و سن وی متفاوت است.

کلسترول خون

آزمایش کلسترول خون نیز از آن دسته آزمایش‌های ضروری است. زنان  پس از رسیدن به سن ۲۰ سالگی باید هر پنج سال یکبار سطح کلسترول خون خود را تست نمایند. اگر این آزمایش به صورت مرتب انجام گیرد از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی می‌کاهد. در صورت بالا بودن میزان کلسترول خون با پزشک معالج خود مشورت کنید و سبک زندگی خود را تغییر دهید.

چکاپ مربوط به وزن و دندان‌ها را جدی بگیرید


ضریب توده بدنی یا
 BMI

 آزمایش ضریب توده بدنی از جمله آزمایش‌های ساده‌ای است که زیاد جدی گرفته نمی‌شود. این آزمایش یک مقیاس علمی جهت تشخیص میزان اضافه وزن و یا کمبود آن است. مصاحبه BMI یا معاینه قد و وزن باید سالیانه انجام گیرد و به سادگی قابل مصاحبه است.

رفتن به دندان‌پزشکی را جدی بگیرید

آزمایش مربوط به دندان، متاسفانه از جمله مواردی است که زیاد به آن توجه نمی‌شود. تمامی افراد باید هر ۶ ماه یکبار به دندان‌پزشک مراجعه کرده و وضعیت دندان‌های خود را چک کنند. این موضوع را بخاطر اینکه مرتب مسواک می‌زنید و یا درد ندارید دست کم نگیرید. چکاپ دندان‌ها معمولا به صورت چشمی و یا بوسیله اشعه ایکس جهت سنجش کلی دندان‌ها صورت می‌گیرد.

منبع: بیتوته

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در اخبار

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

هجده + شانزده =

همچنین بررسی کنید

آموزش ساخت عروسک دست ساز

عروسک دست ساز کاردستی‌ای است متفاوت و با قابلیت شخصی سازی که شما می‌توانید به کودک خود آمو…