دندان پر شده را چگونه محافظت کنیم تا به راحتی به آن آسیب نرسانیم؟ همه می‌دانیم که پر کردن دندان یکی از روش‌های رایج در حفظ دندان پوسیده است. اما در نهایت باید بدانیم چگونه با این دندان‌ها برخورد کنیم.

خراب شدن دندان و پوسیدگی آن همواره یکی از معضلات همه اقشار جامعه است. بسیاری به داد دندان پوسیده می‌رسند و ترمیمش می‌کنند و افرادی هم پشت گوش انداخته تا در نهایت دندان پوسیده را کامل از دست می‌دهند. بهترین کار در جلوگیری از بین رفتن دندان فقط ترمیم دندان و پیشگیری از گسترش پوسیدگی است. دندان پرشده شامل مواد رایجی همچون آمالگام یا کامپوزیت است. در ادامه این مطلب در مورد عوارض و چگونگی محافظت از این مواد در دندان ترمیمی توضیح خواهیم داد. 

دندان پر شده

توصیه‌های کارآمد برای افراد دارای دندان پر شده

دندان پر شده بر خلاف دندان سالم به مراقبت بیشتری نیاز دارد چون از عمر کوتاه‌تری برخوردار است. بیشترین عمر مفیدی که برای این دندان‌های ترمیمی در نظر گرفته‌اند ۱۵ سال تخمین زده شده است. ممکن است دندان‌ پرشده دچار نوسانات و اتفاقات بسیاری شود از اینرو باید مرتب معاینه شوند. اگر از آن دسته افراد هستید که دندان‌تان دائمأ در حال پر شدگی است باید نکات زیر را رعایت کنید و سنجیده عمل کنید.

دندان پر شده

  • زمانی که دندان‌تان با آمالگام پر می‌شود باید غذاهای نرم مصرف کنید و بیشتر از مایعات استفاده نمایید. از جویدن آدامس و یا شکلات‌های سفت و چسبی خودداری کنید. زیرا این ماده ترمیمی، سفت شدن آن به ۲۴ ساعت می‌انجامد. پس از این مدت می‌توانید با دندان ترمیمی‌تان همچون یک دندان عادی برخورد کنید.
  • دندان پرشده ممکن است به گرما، سرما، فشار و یا حتی شیرینی حساس شود. معمولا دندان‌هایی که با کامپوزیت پر می‌شوند بیشتر دچار حساسیت می‌شوند.  حساسیت دندانی که در اثر فشار باشد ممکن است از بلندی ترمیم باشد که توسط دندانپزشک اصلاح می‌شود. اما دیگر حساسیت‌ها گاهی تا دو هفته طول خواهد کشید که به توصیه دندانپزشک‌تان می‌توان با موادی همچون خمیردندان‌های ضد احساسیت برطرف شود.
  • حساسیت ناشی از فشار را باید جدی بگیرید. بلافاصله پس از بی حسی بلندی یا کوتاهی دندان پرشده را چک کنید. چرا که فشار ناشی از بلندی ترمیم موجب دردهای شدید همان دندان و یا بروز مشکلات مفصل گیجگاهی فکی در دراز مدت خواهد شد. زمانی که دندان‌هایتان روی هم قرار بدهید اگر احساس کردید چیز اضافی مانع از رسیدن دندان‌ها به هم می‌شود بهتر است به دکترتان بگویید تا بلندی اصلاح شود.
  • دندان پر شده با کامپوزیت همان لحظه پرداخت می‌شود اما ترمیم آمالگام معمولا پس از طی ۲۴ ساعت پرداخت می‌شود.

مراقب شکستگی دندان پر شده باشید

شکستگی و یا خوردگی در طول زمان برای یک دندان ترمیمی امری بسیار طبیعی است. یا اینکه ترمیم انجام شده ممکن است از دیواره دندان فاصله بگیرد و فاصله ایجاد شود. در این صورت فقط باید به دندان پزشک مراجعه کنید زیرا گیر غذایی در این دندان‌ها به مرور موجب پوسیدگی خواهد شد. معاینات مرتب توسط دندانپزشک از بروز مشکلات جدی جلوگیری خواهد کرد. پس همواره مراقب دندان‌هایمان باشیم چرا که بسیار ارزشمند و گرانبها هستند.

منبع: سایت نمناک

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

معرفی رنگ سال ۲۰۱۹

رنگ سال ۲۰۱۹ رنگ مرجانی نمادی از شادی، صمیمیت و خوش‌بینی است که به تأیید موسسه رنگ پانتون …