اینکه چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم، موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. این مطلب می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید در موقعیت هایی که قرار می‌گیرید، اعتماد به نفس خود را افزایش داده و هم‌چنین خیلی خوب است که همیشه افکار و عقایدتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و یا حتی فقط در مورد آن ها حرف بزنید! پس این نوشته را بخوانید تا ببینید که چگونه می‌توانید با اعتماد به نفس حرف بزنیم.

۱. نگران نباشید؛ واقعا چیزی وجود ندارد که هنگام صحبت کردن افکار شما را به هم بریزد.

اینکه افکارتان را به زبان بیاورید تا دیگران هم بشنوند، اتفاق خوبی است. با حرف زدن در مورد افکارتان می‌توانید شهامت خود را را بالا ببرید و بر کم‌رویی‌تان غلبه کنید. دیگران هم شما را از زاویه‌ای کاملا متفاوت و جدید خواهند دید. اگر همچنان نگران هستید و اضطراب دارید، این اصول سه‌گانه را همیشه به یاد داشته باشید:

– ذهن آرام داشته باشید.

– خونسرد باشید.

– افکارتان را منسجم کنید.

این‌ کار فقط در حد حرف نباشد، بلکه به هر یک از آنها فکر کنید. چشمان‌تان را ببندید و هر کلمه را آرام و شمرده تکرار کنید. وقتی هر کلمه را ادا می‌کنید، خودتان را در همان حالت تجسم کنید: آرام، خونسرد و با افکار منسجم.

۲. زبان بدن مناسبی داشته باشید.

یک ژست صحیح و جذاب این پیام را به دیگران منتقل می‌کند . اگر زبان بدن مناسبی نداشته باشید، ممکن است دیگران فکر کنند به راحتی می‌توانند روی شما نفوذ داشته باشند. برای اینکه علاقه و تسلط خود را نسبت به موضوع مدنظر صحبت‌تان نشان دهید، سعی کنید با استفاده از زبان بدنی مناسب، اعتماد به نفس‌تان را بیشتر کنید.

 

۳. خوب گوش بدهید بعد صحبت کنید.

اگر یک شنونده سرتا پا گوش باشید، سوژه‌های بیشتری دست‌تان خواهد آمد که درباره‌ی آنها حرف بزنید. وقتی ببینید اضافه کردن موضوعی به یک گفت‌وگو چقدر کار ساده‌ای است شگفت‌زده خواهید شد، اگر خوب به آن فکر کنید بدون تردید می‌توانید نظرتان را به خوبی بیان کنید. فقط یادتان باشد به مکالمات دیگران دزدکی گوش ندهید! اجازه دهید شما را به گفت‌وگویشان دعوت کنند یا شرکت در مکالمه را به زمانی مناسب موکول کنید.

۴. سر صحبت را باز کنید.

اگر شروع یک گفت‌وگو برای‌تان سخت است، سر صحبت را با این جمله باز کنید: «حال شما چطور است؟» یا جمله هایی شبیه به این. همچنین می‌توانید در مورد ماجرای جالب یا عجیبی که به تازگی روی داده است، نظرتان را بگویید. اگر دیدید طرف مقابل‌تان به ادامه‌ی گفت‌وگو تمایل دارد، شما هم ادامه دهید! هیچ‌چیزی ناراحت‌کننده‌تر از ماندن در سکوتی ناخوشایند نیست.

۵. اگر در کلاس هستید، در مورد چیزهایی که مربی یا استاد می‌گوید واقعا فکر کنید.

با این کار نه تنها درک بهتری از موضوعی که تدریس می‌شود خواهید داشت و تمرین‌ها را بهتر حل خواهید کرد، بلکه می‌توانید هر وقت لازم بود، سؤال‌های مناسبی بپرسید.این عمل نتیجه به سزایی در یادگیری شما نیز خواهد داشت.

۶. در جمع دوستان‌تان صحبت کنید

خوب به حرف‌هایی که می‌زنند گوش دهید تا خوب بفهمید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند، آن وقت شما هم می‌دانید در مورد چه چیزی باید حرف بزنید و اظهار نظر کنید! سعی کنید درگیر بحث و گفت‌وگو شوید. اگر دیگران ببینند شما علاقه‌مندید، مشتاق می‌شوند که با شما حرف بزنند! در اینگونه موارد باید نهایت تلاش خود را به کار گیرید تا از خجالتی و کم رو بودن نیز دربیایید.

۷. به عنوان عضوی از گروه، نظراتتان را بیان کنید.

اگر قرار است در گروهی تصمیمی گرفته شود، حتما شما هم عقیده‌تان را ابراز کنید. در یک گروه همه باید نظرشان را اعلام کنند، پس شما هم حرف بزنید. اگر به طور کلی کم حرف باشید یا قدرت اظهارنظر نداشته باشید، احتمالا به سختی می‌توانید در میان جمع اظهار نظر کنید. اما اگر بگذارید رئیس گروه یا سایر اعضا نظرتان را بدانند، همه به شما احترام خواهند گذاشت و برای عقیده‌تان احترام و ارزش قائل خواهند شد. اگر هم چنین کاری نکردند، که احتمالش بسیار کم است، بهتر است به گروه یا تیم دیگری بپیوندید. شما بخشی از گروه‌تان هستید و همه‌ی اعضا باید به کاری که گروه انجام می‌دهد احترام بگذارند. اگر قرار باشد برای بیان نظر یا رأی خود به شما بی‌احترامی شود، منصفانه نخواهد بود؛ در صورتی که دیدید این اتفاق در گروه‌تان روی می‌دهد، به مدیر گروه یا سایر اعضا بگویید که می‌خواهید شرایط برای همه یکسان و عادلانه باشد. فراموش نکنید که نظر شما اهمیت دارد و نباید نادیده گرفته شود.

۸. خودتان را باور داشته باشید.

خودباوری داشته باشید و در جمع، حرف‌تان را بزنید. خجالتی نباشید، چون خجالتی بودن فقط نگران و مضطرب‌تان خواهد کرد. به خودتان ایمان داشته باشید که توان انجام دادنش را دارید. اگر احساس خجالت یا دستپاچگی می‌کنید، طوری وانمود کنید که انگار جز شما شخص دیگری وجود ندارد! شاید با عقل جور در نیاید اما این کار را انجام دهید و به دیگران فکر نکنید. فقط کافیست قوی باشید، اگر از این بترسید که مبادا اتفاقی که در گذشته افتاده (مثلا مسخره‌تان کردند یا از گروه اخراج شدید) باز هم روی دهد، فقط اعتماد به نفس‌ خود را ضعیف خواهید کرد. فراموش نکنید که شما شگفت‌انگیزید و اگر دیگران این را نمی‌بینند و درک نمی‌کنند، این مشکل خودشان است. اگر شما به آنها نشان دهید چه کسی هستید و چه توانمندی‌هایی دارید، آنها متوجه ایده‌های عالی، اشتیاق و نیت شما می‌شوند.

۹. راه‌های افزایش اعتماد به نفس را تمرین کنید

اعتماد به نفس داشته باشید اما نه خیلی زیاد! بعضی‌ها ممکن است فکر کنند شما سعی در خودنمایی یا سلطه‌گری دارید ولی با افزایش اعتماد به نفس خود می‌توانید افکار آن‌ها را تغییر دهید.

در طول دوران زندگی خود میتوانید با استفاده از این راه‌کارها هم اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و هم طرز سخن گفتن خود را بهبود ببخشید.

از یاد نبرید که مهم ترین عامل گویش بهتر، لحن بیان شماست. داشتن لحن بیان زیبا باعث جذب مخاطب شما خواهد بود.

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد.

موفق باشید.

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مینا.ص
بارگزاری بیشتر در روانشناسی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

۹ پیشنهاد برای داشتن اوقات فراغت فوق العاده

اگر فعالیت های روزمره خود را به اتمام رساندید و وقت آزاد پیدا کردید و حالا نمیدانید که چطو…