سالمندی به رده‌ی سنی خاصی که بیش از ۶۰ سال باشد اطلاق می گردد. افراد سالمند عموما به دلیل کهولت سن و تغییرات فیزیولوژی که در بدنشان رخ می‌دهد نیاز به مراقبت‌های ویژه ای هستند.

افراد سالمند به دو دسته تقسیم می شوند. آن‌ها یا در سلامتی به سر می‌برند و نیازی به کمک دیگران ندارند و آن ها را مستقل می‌نامنند و یا اینکه غیر مستقل هستند و به کمک و توجه دیگران نیازمندند. به سالمندانی که به دلیل بیماری در  تخت هستند و یا به دلیل بیماری آلزایمر نیاز به کمک اطرافیان دارند باید بیشتر توجه کرد. این افراد برای انجام امور به شخصی ماهر و آگاه احتیاج دارند. کهولت سن مشکلات و بیماری های زیادی را با خود به همراه دارد. افراد سالمند اگر بر اثر حادثه ای دچار شکستگی استخوان شوند به سختی می توانند سلامتی خود را بازیابند.

اصولا نگهداری و مراقبت از افراد سالمند یا در خانه انجام می‌شود یا در سالمندان صورت می‌گیرد. افراد سالخورده به شدت از مکان سالمندان ناراضی هستند و از آنجا وحشت دارند اما در صورتی هم نگهداری افراد سالمند در منزل به این راحتی‌ها هم نیست. وقت کافی و داشتن مهارت در مراقبت از سالمند ضروری است. پس بهتر است در انجام این امور از کمک افراد با تجربه و آگاه استفاده کرد.

مراقبت ها و پیشگیری های لازم

 

در مراقبت و نگهداری از شخص سالمند باید به نکات مهمی توجه کرد تا علاوه بر مواظبت از برخی از مشکلات در این سن پیشگیری کرد چون: مصرف کافی مایعات٬ عدم استعمال دخانیات٬ رژیم غذایی مناسب٬ کنترل منظم وزن و فشارخون٬ انجام برنامه های ورزشی منظم به ویژه پیاده روی٬ داشتن دوره های کوتاه استراحت در فعالیت های طولانی٬ استفاده از عینک آفتابی در مقابل نور خورشید٬ رعایت بهداشت دهان

اصول نگهداری از افراد سالمند

برنامه غذایی ویژه سالمندان

برنامه غذایی دوران سالمندی شامل طیف متنوعی از مواد غذایی است. در دوران سالمندی تغذیه از اهمیت زیادی برخوردار است. فرد سالخورده نباید هر رژیم غذایی را دنبال بگیرد. این افراد باید هر روز به طور مرتب صبحانه بخورند. چربی و مواد غذایی کمتری مصرف کنند. میوه و سبزی در برنامه غذایی روزانه آنها وجود داشته باشد. در هر وعده حجم غذایی کافی مصرف کنند. از مصرف نمک و مواد غذایی شور به مقدار زیاد خودداری کنند.

اصول نگهداری از افراد سالمند

مراکز ارسال پرستار سالمند

با این‌که در آگهی‌های نیازمندی‌ها روز به روز به تعداد شرکت‌های خدماتی که نگهداری از سالمند بعنوان جزئی از خدمات مهم، افزوده می‌شود، اما به گفته مسئولان فقط تعداد خیلی کمی از آن‌ها مجوز لازم برای ارائه چنین خدماتی را دارند.

این مجوزها باید از طریق وزارت بهداشت صادر شود. خوبی این شرکت های اعزام پرستار این است که ما را از خطر قبول مسئولیت در مورد کارهای انجام شده توسط پرستاران اعزامی مصون نگه می دارد. .برای مثال شناسنامه ،کارت ملی ویا سفته از قبل به عنوان ضامن قرار داده‌اند. باز هم در این زمینه باید به پرستار با تجربه و آگاه اعتماد کرد. در هر سن و سالی  انسان ها باید آموزش ببینند تا از خود مراقبت کنند. بیماری های گوناگونی وجود دارد که امکان دارد در سالمند انسان دچار شود.

خشکی پوست آن ها را اذیت می کند باید با مشورت پزشک از نرم کننده‌ی مناسبی برای پوست سالمند استفاده شود. امکان دارد شخص سالمند به دیابت مبتلا باشد. برای نگهداری از او باید به رژیم غذیی مخصوص او و داروهایش آگاهی داشت. برخی بیماری ها مخصوص ایام پیری است. پای افراد دیابتی امکان دارد دچار زخم شود باید به خوبی از پاهای افراد سالمند مراقبت کرد.

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

4 × 2 =

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداری و مراقبت از نوزادان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای که تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر ظ…