استرس و اضطراب دوقلوهای همسانی هستند که در اغلب اوقات با هم اشتباه گرفته می‌شوند. آن‌ها همدیگر را تغذیه می کنند و برای هم علت و معلول می‌شوند. در هرکجا که یکی از آن‌ها باشد به احتمال زیاد سر و کله دیگری هم پیدا شود. با وجود تفاوت‌هایی که با هم دارند به هم وابسته‌اند و ارتباط تنگاتنگی میان آن‌ها است. در این مطلب در مجله ارنیکا می‌خواهیم شرح دهیم که استرس چیست و چه تفاوتی با اضطراب دارد، اصولا شخصی که استرس دارد آیا بدان معنا است که مضطرب است یا این دو حس با هم فرق دارند؟!


همچنین بخوانید: استرس و اضطراب چه تاثیری بر روی معده و دستگاه گوارش دارد؟

در اغلب اوقات مردم ترس و نگرانی را با استرس اشتباه می‌گیرند. برخی از مردم زمانی که می‌گویند: «من می‌ترسم» در واقع آن‌ها نمی‌ترسند بلکه در چهارچوب فشار روانی اجتماعی قرار دارند. درست برعکس زمانی که می‌گویند: «من استرس دارم» درحقیقت وحشت‌زده و نگرانند.

دکتر هلاکویی (روانشناس، جامعه شناس ) تعریفی روشن از ترس و تفاوت آن با اضطراب در سخنرانیشان درباره استرس بیان کردند. به گفته ایشان: «در وقع ما با لغتی به اسم ترس مواجه هستیم زمانی که خطر واقعی یا خارجی است. هواپیما آتش گرفته و خطر واقعی و خارجی است.

لغت دوم اضطراب است که خطر نه واقعی است نه خارجی بلکه درونی است و غیر واقعی. من در هواپیمایی که همه چیز خوب است نشستم و کارکنان هواپیما، خلبان و بقیه راحت هستند. من دارم می‌لرزم به خاطر کوچکترین حرکتی که هواپیما می کند. اسم این ترس نیست، برای اینکه خطر واقعی و خارجی وجود ندارد. اسم این اضطراب است.»

استرس چیست؟ اضطراب چیست؟
استرس چیست؟ اضطراب چیست؟

بیش از ۸۰ درصد بیماری‌های جسمی و روانی در اثر فشار اجتماعی و اضطراب به وجود می‌آیند. بسیاری ازبیماری‌های جسمی و روحی همچون سرطان، زخم معده، سردرد، افسردگی، افکار منفی و… از جمله آن‌ها می باشد. به همین جهت باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشیم. در گذشته اضطراب بسیار فراگیر بوده در حالی که فشار روانی بسیار کمتر وجود داشته است. امروزه اضطراب در میان مردم بسیار کمتر شده اما فشار روانی بیشتر و بیشتر شده است.


همچنین بخوانید: دانستنی‌های سلامت: رابطه استرس کاری با سرطان و بیماری‌های فرسایش


استرس چیست ؟

 برای جواب به این سوال که استرس چیست باید ابتدا مسئله استرس را درست بفهمیم و تفاوت آن را با اضطراب درک کنیم. باید توجه کنیم، وقتی بحث از استرس می‌شود ما در مورد انسان که همانند یک سیستم است صحبت می کنیم. مقصود از سیستم مجموعه اجزاء پیوسته، همبسته، وابسته و متوجه هدف است. هر سازمان دو جنبه مشخص دارد:

  • توازن درونی که اجزا در داخل هارمونی و هماهنگی داشته باشند؛
  • هر سازمان به دنیای خارج در ارتباط است و می‌تواند از بیرون تاثیر بپذیرد؛

در نتیجه هماهنگی درونی و تعادل بیرونی هر دو اهمیت بسزایی دارند. انسان در زمینه شغل و کار، سلامتی و رابطه فشار روانی بیشتری دارد.

استرس یا فشار روانی اجتماعی نیروهای وارد شده از برون است که سیستم را تحت فشار قرار می‌دهد. فشار روانی مربوط به زمان حال است فشارهای وارد شده در زمان حال بر سیستم اثر می‌گذارد و سبب اختلال می‌گردد. در حالی که اضطراب مربوط به آینده است. برای مثال من نگران آینده فرزندانم هستم، من نگران آینده تحصیلاتم هستم، این‌ها نگرانی برای آینده است.

استرس چیست؟ اضطراب چیست؟

فشار روانی و ترس هر دو مرتبط به زمان حال هستند و هر دو تحت تاثیر عامل خارجی هستند. اما استرس یک نوع فشاریست که سیستم را مختل می کند در حالی که ترس در برخی اوقات حالت مشخصی دارد. فوبیا یک نوع ترس است برای مثال من از سگ می‌ترسم که این یک حالت مشخص برای ترس است.

 

منبع: مجموعه سخنرانی‌های دکتر هلاکویی درباره استرس

ویکی پدیا

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط بیان محمدی
بارگزاری بیشتر در روانشناسی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

هفده − 10 =

همچنین بررسی کنید

راهکارهایی ساده برای رفع استرس | چگونه استرس خود را کاهش دهیم؟

امروزه انسان در کار و زندگی روزانه خود دائما با استرس دست و پنجه نرم می کند. فشار روانی اج…