حتماً بارها با دچار شدن به دردهای ناگهانی و ناشناس در اعضای بدنتان، بخصوص معده و سیستم گوارش با خود تکرار کرده اید که علت این دردها  به خاطراضطراب و استرس های  روزانه  در محل کار یا زندگی است. باید بدانید اضطراب و استرس فقط ذهن و فکررا درگیر نمی کند، بلکه به تمام قسمتهای مختلف بدن صدمه می زند.

اغلب دردهای عصبی در بدن طی شرایط  پراضطراب زندگی، مانند هنگام امتحانات یا در طی دوره های حساس زندگی و تحت تاثیر اتفاقات یا حوادث ناگوار و ناگهانی بروز پیدا می کند.

در این قسمت ما قصد داریم به تاثیر استرس و اضطراب در معده و سیستم گوارش بپردازیم.

استرس و اضطراب علاوه بر ایجاد مشکلات روحی و جسمی، می تواند با مختل کردن عملکرد سیستم گوارشی بدن، زمینه ساز بیماری هایی مانند زخم اثنی عشر و زخم معده شود. دردهای گوارشی بیشتر افراد گروه های سنی پایین، یعنی زیر چهل سال را درگیر می کند و شدت آن نیز به حدی نیست که شخص را از شدت درد از خواب بیدار کند. همچنین بر خلاف بیماری های جسمی،دردهای گوارشی علائم پایداری ندارد و پس از مدتی برطرف می شود. اما با بالا رفتن سن و شدت درد، دیگرنادیده گرفتن آن امکان پذیرنمی باشد.

دکتر ستار جعفری، متخصص گوارش معتقد است استرس، زخم معده ایجاد نمی کند، ولی اگر شخصی دارای زمینه مساعد بیماری های معده مانند زخم معده یا زخم اثنی عشر را داشته باشد، استرس آن را تشدید می کند و به خودی خود این بیماری در بدن ایجاد نمی شود.

تحقیقات متخصصان نشان داده است هرگونه استرس و اضطراب می تواند سیستم عصبی گوارش را مختل کند که این مساله موجب تشدید زخم معده و اثنی عشر می شود. زمانی که پزشکان پس از انجام آزمایش ها و بررسی های تشخیصی در یافتن علت بروز دردها و اختلالات گوارشی به نتیجه ای نمی رسند بروز دردهای عصبی در معده و روده را بسیار محتمل می بینند.

معده درد

دکتر جعفری با تاکید بر تاثیر اختلالات عصبی ازجمله استرس و اضطراب، معتقد است ترشح یکسری منتقل کننده های عصبی و در واقع هورمون هایی که رابط بین اعصاب مرکزی و اعضای بدن است، دچار تغییر می شود و کارکرد آن عضو را مختل می کند.

همچنین در بیماری سندرم روده تحریک پذیر(سندروم روده تحریک پذیریا بیماری IBS نیز نوعی اختلال روده ای بسیار شایع در بیماران است که ازآن به « معده عصبی »هم نام می برند.) روده تحت تاثیر این انتقال دهنده ها قرار می گیرد و حرکات آن تندتر یا کندتر از حالت معمول می شود که حاصل آن بروز اسهال یا یبوست های عصبی است.

وی همچنین می افزاید: با وقوع یک اتفاق استرس‌زا در زندگی و یا شروع دوره بلوغ، یا حتی بدون علت پزشکی، فرد می تواند مبتلا به این بیماری بشود. عوامل مختلفی از جمله عدم جذب فروکتوز،  بیماری سلیاک که نوعی اختلال خود ایمنی روده هاست، یبوست مزمن و دردهای مزمن در ناحیه شکم ممکن است به صورت آی‌بی‌اس تظاهر کنند.

علایم معده درد

وی درباره علائم بیمارهای عصبی معده افزود: عمده ترین علایم این بیماری در افراد می توان، درد معده، ترش کردن معده، حالت تهوع و استفراغ، نفخ، اسهال و یبوست را نام برد.

وی درباره نکاتی که این بیماران باید رعایت کنند گفت:  گرچه کنترل کامل استرس و اضطراب فکری در زندگی های پردغدغه و مدرن امروزی  مشکل به نظر می رسد، اما می توانیم عوامل استرس زای غیرضروری را تا حد زیادی از زندگی خود حذف کنیم. درمان بیماران تحت نظر متخصصان گوارش و با بهره گیری از درمان های دارویی، و کاهش حساسیت های سیستم اعصاب نسبت به دستگاه گوارش درافرادی که دچار دردهای عصبی معده و روده هستند به درمان و کنترل بیماری آنان کمک می کند.

رژیم غذایی مناسب، خودداری ازغذاهای پرچرب و پرکالری،  مصرف مواد غذایی غنی از قند و چربی و فاقد فیبرهای غذایی نیز می تواند در کاهش دردهای عصبی معده موثر باشد. فراموش نکنید تغذیه سالم و متنوع که حاوی انواع ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن باشد در کنار خواب کافی و منظم، داشتن یک برنامه ورزشی و تحرکی سبک روزانه مانند پیاده روی یا ورزشهای آرامش بخش مانند یوگا، پیلاتس یا شنا، از عواملی است که باعث کاهش اثرات استرس بر دستگاه گوارشی و دیگر اعضای بدن می شود.

منبع:

باشگاه خبرنگاران جوان

https://www.yjc.ir

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط زلیخا قربانی
بارگزاری بیشتر در اخبار

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

چند درمان گیاهی به دردبخور برای بیماری روده

با بالا رفتن سن هضم و جذب برخی از خوراکی‌ها برای معده و روده سخت می‌شود. برای جلوگیری از ن…