کودکان از بدو تولد و دوران نوزادی به بازی علاقه دارند. از بازی‌های ابتدایی والدین تا بازی با انواع و اقسام اسباب‌بازی‌ها. این بازی است که کودک را در راه شناخت دنیای پیرامون یاری می‌کند و به تکامل شناختی کودک سرعت می‌بخشد. جغجغه‌های رنگارنگ اولین اسباب‌بازی‌های کودکان هستند که علاوه بر تقویت ماهیچه‌های دست، توانایی‌های مختلف کودک ازجمله شناخت رنگ‌ها تقویت شنوایی و … را افزایش می‌دهند. با ادامه این مطلب از مجله ارنیکا همراه باشید تا با ویژگی‌های اسباب‌بازی مناسب کودکان آشنا شوید.

همچنین بخوانید:

اهمیت استفاده از زیرپوش‌ مناسب برای کودکان

 

این روزها مغازه‌های اسباب‌بازی‌فروشی از اسباب‌بازی‌های مختلف پر شده است. انواع و اقسام برندها از جنس‌های مختلف پلاستیکی و فلزی که انتخاب اسباب‌بازی مناسب برای بچه‌ها را مشکل ساخته است. والدین با داشتن شناخت کافی از اسباب‌بازی‌ها می‌توانند با صرف هزینه اندک اسباب‌بازی مناسب را برای فرزندشان تهیه کنند. اگر والدین به بچه‌ها اجازه دهند تا بازی موردعلاقه خود را انجام دهند اعتمادبه‌نفس کودک نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

اسباب‌بازی مناسب برای کودکان از صفر تا شش ماه

بچه‌ها در این سن علاقه دارند با نگاه کردن محیط اطرافشان را بشناسند. با خرید عروسک‌های رنگی و آویزان کردن آن بالای سر نوزاد می‌توانید حس کنجکاوی کودک را ارضا کنید. عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌ها در این سن باید نرم و بی‌خطر باشند تا اگر کودک آن‌ها را در دهان گذاشت آسیبی نبیند.

از حدود شش ماهگی که کودک می‌تواند بنشیند خوب است برای او جغجغه‌های رنگی خریداری کرده و در تخت کنار دستش قرار دهید تا با آن‌ها بازی کند. همچنین کودک می‌تواند با اسباب‌بازی‌های دکمه‌ای بازی کند و آن‌ها را فشار دهد. وسایل آشپزخانه پلاستیکی، توپ‌های پارچه‌ای، مکعب‌های رنگی پارچه‌ای، کتاب‌های پلاستیکی یا کتاب‌های حمام، عروسک‌های سوتی، انواع دندانی‌ها و … برای کودکان در این سن مناسب هستند. معمولاً در هنگام خرید با توجه به مشخصات درج ‌شده بر روی و یا کمک گرفتن از فروشندگان می‌توانید اسباب‌بازی مناسب را برای کودک تهیه کنید.

اصولاً برای کودکان زیر سه سال اسباب‌بازی باید فاقد قطعات ریز باشند تا اگر کودک آن در دهان گذاشت خطری او را تهدید نکند. ضمن اینکه کودکانی که خواهر و یا برادر بزرگ‌تر از خود دارند معمولاً علاقه دارند که از اسباب‌بازی‌های بچه بزرگ‌تر استفاده کنند. وقتی کودک بزرگ می‌شود در هنگام خرید حق انتخاب پیداکرده و اسباب‌بازی موردعلاقه خود را انتخاب می‌کند.

از دست ندهید:

راهنمای انتخاب زیرپوش مناسب برای کودکان


اسباب‌بازی مناسب کودکان یک‌ساله یا یک سال و نیم

کودکان نوپا در این سن علاقه دارند که در حین راه رفتن انواع ماشین‌ها و کامیون‌های اسباب‌بازی را به دنبال خود بکشند. حلقه‌های هوش در اندازه‌های مختلف، انواع تلفن‌های پلاستیکی و موزیکال، کالسکه‌های پلاستیکی می‌توانند کودک را ساعت‌ها سرگرم کنند. همچنین انواع بلوک‌های خانه‌سازی در ابعاد بزرگ نیز برای کودک در این سن مناسب می‌باشند.

منبع: http://www.koodakonline.com/

 

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در روانشناسی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

5 × سه =

همچنین بررسی کنید

ماسک و کودکان : چگونه ماسک تهیه کنیم و به فرزند خود استفاده از آن را آموزش دهیم 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمب…