همان‌طور که در قسمت اول متذکر شدیم، از پوشک گرفتن کودک باید در زمان مناسب و زمانی که کودک به تکامل عقلی رسیده است، اتفاق بیفتد. یکی از راه‌های تسهیل این آموزش، استفاده از شورت‌های آموزشی است. با یکی دیگر از مقالات مجله ارنیکا همراه باشید.

این شورت‌ها مانند پوشک بدون هیچ‌گونه پس دادن عمل می‌کنند و همچنین کاملاً قابل شستشو و استفاده‌ی مجدد خواهد بود. این شورت‌ها با طرح‌های کودکانه‌ای وارد بازار شده است که همین موضوع یکی از مزیت‌های آموزشی این محصول به شمار می‌آید. کودکان نیز باید یاد بگیرند از لباس زیر و زیرپوش استفاده کنند و به آن عادت کنند و این موضوع بعد از پوشک گرفتن کودک می‌تواند رخ دهد. شما همچنین می‌توانید با نگاه به مقاله‌ی زیر در مورد انتخاب لباس زیر کودک تصمیم بگیرید و همینطور انواع زیرپوش بچه گانه را از سری محصولات سایت ارنیکا انتخاب کنید.


همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب لباس زیر کودک


از پوشک گرفتن کودک

یکی از روش‌های آموزش این شورت‌ها این است که عکس‌های روی آن‌ها با برخورد ادرار و مدفوع محو می‌شوند و از بین می‌روند در نتیجه مادر می‌توان به راحتی به کودکش بگوید:

“ببین! این عکس‌های دوستاته، اما دوستات دوست ندارن تو این شورت خرابکاری کنی، به خاطر همین وقتی دستشویی می‌کنی میرن. تو که دوست نداری دوستات برن، دوست داری؟ پس هر وقت دستشویی داشتی به هم بگو تا باهم بریم از توالت خودت استفاده کنی.”

به نکات زیر برای از پوشک گرفتن کودک دقت کنید

۱- نکته‌ی حائز اهمیت این است که باید مراقب باشید به هیچ عنوان کودکتان را سرزنش نکنید تا به این وسیله رانده شود و احساس کند که کار اشتباهی می‌کند.
۲-شاید کودک برای چند روز اول اختیار ادرار و مدفوع خود را به دست آورد اما باز بعد از چند روز آن را از دست بدهد در این صورت او را سرزنش نکنید بلکه فقط به او با ملایمت و مداومت مراجعه‌ی بیشتر به توالت خودش را یادآوری کنید.

۳-کودکان معمولاً در ۳ سالگی کنترل ادرار و مدفوع خود را می‌آموزند اما باز هم کنترل این موضوع در طی شبانگاه کار آسانی نخواهد بود پس شب‌ها کودکتان را پوشک کنید و روزها از شورت آموزشی استفاده کنید.

۴-توجه داشته باشید که صبر و حوصله‌ی شما در این زمینه بسیار مهم است.با ملایمت و مهربانی هر چند دقیقه یک بار به دستشویی ببریدش و هر دفعه به او تذکر بدهید که هر زمان دستشویی داشت باید به شما اطلاع بدهد.

۵-بعضی از کودکان ایستاده دستشویی می‌کنند، ولی کم‌کم به نشستن عادت خواهند کرد.

۶-زمانی که بیرون یا در مهمانی هستید مدام از او سؤال کنید و به دستشویی ببریدش تا با احساس امنیتی که از شما می‌گیرد بیرون از منزل هم بتواند خودش را کنترل نماید. و در آخر یک لفظ خاص را به او آموزش بدهید تا با آن لفظ خاص به شما اطلاع بدهد که دستشویی دارد در این صورت در حضور بقیه احساس خجالت نخواهد کرد.

 

امیدواریم با این دو مقاله بتوانید هرچه آسان‌تر و صحیح‌تر به کودکانتان استقلال در دستشویی را یاد بدهید.

منابع : مجله نمناک

سایت تبیان

سایت www.hidoctor.ir/

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط شقایق نورایی
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

زیرسازی اصولی قبل از آرایش [قسمت دوم]

برای استفاده ی حرفه ای و بدون نقص از کرم پودر خود به نکات زیر دقت کنید: 1-پیش از انتخاب ک…