تغذیه سالم امروزه فقط با هدف تناسب اندام و رژیم‌های لاغری شناخته می‌شود. اما باید بدانید که یکی از مزایای داشتن سلامتی و زندگی سالم، تغذیه درست و اصولی است.

ارتباط بین تغذیه و تاثیر آن بر روحیه افراد از موضوعات مورد بحث است که سال‌هاست بر روی آن تحقیق می‌کنند. حال باید پرسید آیا واقعا غذایی که خورده می‌شود با روحیه افراد در ارتباط است؟ آیا غذاها می‌توانند بر روی روحیه تاثیر منفی داشته باشند؟ باید گفت غذاهایی که می‌خوریم بخشی از خود ما می‌شوند. یعنی هر نوع ماده مغذی موجود در غذاها در بدن صرف قسمت‌های مختلف می‌شوند. مثلا می‌توان به انواع ویتامین‌ها، املاح معدنی، پروتئین‌ها اشاره کرد که توسط غذاهای خورده شده جذب بدن می‌شوند و انرژی مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند.

تغذیه سالم

اکثرا همه افراد برای جبران انرژی از دست رفته خود پس از طی یک روز خسته کننده، ناخودآگاه به سمت غذاهای شکردار، آماده، چرب و یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار و الکل‌دار می‌روند. اما باید گفت که همه این‌ها می‌توانند به مرور اثرات سوء بر روی بدن و روحیه شما ایجاد کنند. درباره انتخاب‌های غذایی‌مان بیشتر دقت کنیم و بدانیم که یک تغذیه سالم را چگونه برگزینیم تا بتوانیم حامی روحیه و خلق و خوی خود باشیم.

ارتباط رژیم غذایی و روحیه افراد

بسیاری از انتقال‌ دهنده‌های عصبی در شکم تولید می‌شوند. به همین دلیل است که روحیه با مغز و  با سلامت شکم در اتباط است. هورمون سروتونین که به هورمون شادی و آرامش معروف است در شکم تولید می‌شود. از اینرو رابطه مستقیم بین تغذیه و سلامت روحی ما برقرار است. بنابراین تغذیه سالم در احساس ما بسیار تاثیرگذار خواهد بود. در ادامه بایدها و نبایدهایی در خصوص تغذیه سالم ارائه شده است که می‌توانند در بهبود حالات روحی‌تان بسیار موثر باشند.

تغذیه سالم

شکلات تلخ

منبع غنی از تریپتوفان و آمینو اسید است که بر تولید سروتونین و دوپامین بسیار موثر عمل می‌کند و حس درد و افسردگی را با تولید ترکیب آناندامید در مغز از بین می‌برد. با این حال شکلات تلخ برای همه افراد به یک شکل عمل نمی‌کند. در افرادی که سطح دوپامین بالایی دارند، مصرف شکلات تلخ موجب ایجاد تنش و خشونت می‌شود.

موز

موز منبع خوبی از آمینو اسید تیروزین است که به تنظیم دوپامین در مغز کمک می‌کند. همچنین به دلیل اینکه موز سرشار از منیزیم و ویتامین‌های گروه B است در آرامش سیستم عصبی بسیار موثر هستند. از دیگر منابع تیروزین می‌توان به تخم‌مرغ، گوشت و بادام اشاره نمود.

تغذیه سالم

مراقبت از گلوکز خون

وجود گلوکز در خون در بهبود روحیه بسیار ضروری است. برای این کار باید غذاهای حاوی پروتئین، فیبر و چربی مصرف کنید تا گلوکز و نشاسته موجو در آن‌ها جذب خون شوند. به غذاهای شیرین و قندهای مصنوعی پناه نبرید.

تغذیه سالم

افزودنی‌های غذایی نگران‌کننده هستند

 نگهدارنده‌های مواد غذایی در سالم نگه داشتن و عمر غذاها موثر هستند. اما این نگهدارنده‌ها بر باکتری‌های روده  که در سیستم ایمنی و  روح و مغز انسان موثرند اثرات سوء دارند. از اینرو به دنبال غذاهای سالم، طبیعی و سبزیجات بروید.

نوشیدنی‌های سالم بنوشید

افرادی که افسردگی دارند جهت بهبود روحیه خود نباید به مواد الکلی روی بیاورند. درست است که الکل در ابتدا مقداری دوپامین تولید می‌کند اما پس از زمان کوتاهی باز علایم افسردگی به سراغ‌تان خواهد آمد. درمان روحیه ضعیف با الکل نه تنها کار ساز نیست بلکه با هم چرخه معیوبی در بدن‌ ایجاد می کنند.

همچنین از مصرف بیش از حد مواد کافئین‌دار بپرهیزید. چرا که کافئین موجب تولید بسیار آدرنالین در خون شده  که با تاثیر بر گلوکز خون، افت و خیزهای بسیاری در روحیه افراد ایجاد خواهد کرد. بنابراین نحوه خوردن، نوشیدن، نفس کشیدن همگی بر روی روحیه تاثیرگذارند پس به دنبال تغذیه سالم و زندگی سالم باشید تا از روحیه سالمی برخوردار شوید.

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
بارگزاری بیشتر در آشپزی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

3 × یک =

همچنین بررسی کنید

آموزش ساخت عروسک دست ساز

عروسک دست ساز کاردستی‌ای است متفاوت و با قابلیت شخصی سازی که شما می‌توانید به کودک خود آمو…