چهارشنبه سوری یکی از جشن‌های مجموعه مراسمات نوروزی است که در چهارشنبه آخر سال  برگزار می‌شود. این جشن سوری به عنوان پیشوازی از سال نو صورت گرفته و آمیزه‌ای از چند آیین گوناگون است.

جشن چهارشنبه سوری وابسته به دین و قومیت افراد خاصی ندارد و برگرفته از آیین‌های گونگون است و البته در میان ایرانیان رواج بیشتری دارد. سوری چهارشنبه سوری به معنای سرخی است و اشاره به به سرخی آتش دارد. در این روز اعتقاد مردم بر این است که با افروختن آتش سرخی آن را می‌گیرند و درد و سختی خود را به آتش می‌دهند. در ادامه در رابطه با چهارشنبه سوری بیشتر توضیح داده شده است.

چهارشنبه سوری

معنی لغوی چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری از دو واژه چهارشنبه (یکی از روزهای هفته) و سور ( جشن و شادی) تشکیل شده است. مردم در بعداز ظهر غروب سه‌شنبه آتش افروخته و دور آن شادی می‌کنند. افراد از روی آتش می‌پرند و حین پریدن (زردی من از تو، سرخی تو از من) را می‌خوانند. مردم آتش را نماد تطهیر و پاک سازی می‌دانند که با پریدن بر روی آن، درد و رنج و ناراحتی خود را به آتش می‌دهند و سرخی و انرژی آن را نیز جذب خود می‌کنند. به طور کل اعتقادات بر این است که آتش زردی و بیماری و مشکلات را می‌گیرد و به جای آن گرمی و نیرو می‌دهد.

آیین و رسومات اجرا شده در چهارشنبه سوری

مراسم پیشواز از عید نوروز که در چهارشنبه آخر سال برگزار می‌شود آمیزه‌ای از رسومات گوناگون است. در بسیاری از شهرها و روستاهای کشور هنوز هم بسیاری از باورها  و رسم‌های مربوط به این روز اجرا می‌شوند. که در ادامه به معرفی این رسوم می‌پردازیم.

چهارشنبه سوری

کوزه‌شکنی یکی از رسوم‌های کهن چهارشنبه سوری

در این روز کوزه کهنه‌ای را که در آن مقداری نمک و ‌ذغال و سکه ده شاهی انداخته‌اند، دور سر افراد خانواده چرخانده و نفر آخر کوزه را از بالای خانه به داخل کوچه می‌اندازند و در عین حال می‌گویند درد و بلای ما بره توی کوزه و بره توی کوچه.

آجیل مشکل گشا

تهیه و خوردن آجیل در این روز از دیرباز در ایران مرسوم بوده است. آجیل شور و شیرین به آجیل مشکل گشا در بین مردم معروف است و آن را برای استجابت نیت و آرزویی که در دل دارند نذر می‌کنند. آنها معتقدند که آجیل در این روز خوش یمن است.

  فالگوش ایستادن!

فالگوش ایستادن در این روز بدین معنی است که کسانی در خانه یا بیرون از خانه به حرف اولین کسی که از کنارشان بگذرد توجه کرده و کلامی که می‌شنوند را به فال خوب یا بد می‌گیرند. اگر کلام گفته شده موافق با نیت صاحب حاجت باشد آن آرزو اجابت می‌شود.

بوته افروزی از بوته‌های خار و گزنه

بوته افروزی و آتش دادن آن و پریدن افراد از روی آتش یکی دیگر از مراسمات این روز است. مردم خاکستر چهارشنبه سوری را نحس می‌دانند چرا که به عقیده آن‌ها زردی و بیماری افراد را به خود جذب کرده است. بدین ترتیب خاکستر را بیرون از خانه برده و در آب روان ریخته یا در مسیر باد قرار می دهند تا با این کار باد یا آب آن را با خود ببرند.

منبع: ویکی پدیا

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
 • خرید زیرپوش مردانه

  خرید زیرپوش مردانه

  احتمالاً همه در جریانید که پوشیدن زیرپوش برای آقایان امری ضروری است. چرا؟ یکی از مهم‌ترین …
 • 5 قانون برای انتخاب یک زیرپوش عالی/ قسمت دوم

  خرید لباس زیر مردانه

  کیفیت لباس زیر‏‏ به دلیل اینکه ناحیه دستگاه تناسلی حساس است کیفیت لباس زیر باید بسیار م…
 • خشکی چشم

  علل و راه های درمان خشکی چشم

  خشکی چشم به دلیل تغییر در کیفیت و کمیت اشک چشم ایجاد می‌شود. به گونه‌ای که در این مسئله اش…
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
 • ضدعفونی کردن خانه

  ضدعفونی کردن خانه با چه موادی؟

  شاید به ذهن بسیاری از افراد نرسد که برخی نقاط می‌توانند موجب انتقال بیماری شوند. بنابراین …
 • دانستنی‌های دکوراسیون: چگونه از درخت کریسمس نگهداری کنیم؟ | مجله ارنیکا

  چگونگی نگهداری از درخت کریسمس

  به روزهای پایانی سال میلادی نزدیک می‎شویم و عید کریسمس در راه است. بسیاری ازهموطنان مسیحی …
 • روش تزیین درخت کریسمس

  درخت کریسمس یکی از نمادهایی است که برای شروع سال نو میلادی از آن استفاده می‌شود. در حقیقت …
بارگزاری بیشتر در یادداشت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

خرید زیرپوش مردانه

احتمالاً همه در جریانید که پوشیدن زیرپوش برای آقایان امری ضروری است. چرا؟ یکی از مهم‌ترین …