سوزاندن خال این روزها در میان مردم باب شده است. خال ها انواع متفاوتی دارند و بعضی از آن ها نشانه ی سرطان هستند. بعضی از خال های مادرزادی اگر قطرشان بیشتر از ۲۰ سانتی متر باشند خطر سرطانی بودنشان بیشتر است. البته بیشتر خال های سرطانی به روی پوست سابقه ی ژنتیکی دارد. درست است که وجود خال ایجاد خطر می کند اما احتمال آن بسیار کم است. در این مقاله سعی بر آن است که در مورد نگرانی خال ها اطلاعات بیشتری ارائه شود.

انواع خال

رشد خوش خیم یک سلول در محل خود باعث پدیدار شدن خال می شود. اینگونه است که خال ها از سلول های طبیعی پوست منشا می گیرند. در پوست انسان سلول های ملانومیت، سلول چربی و سلول اپیدرمال وجود دارد. بر اساس اینکه کدام سلول رشد طبیعی داشته باشد خال های متفاوتی داریم. به طور مثال اگر سلول چربی دچار رشد شود خال سیاه داریم و اگر سلول اپیدرمال دچار رشد شود خال اپیدرمال خواهیم داشت. البته شایع ترین خال ها ملانوسیت است.

مراحل رشد خال

مراحل رشد خال ملانوسیت به اینگونه است که سلول شروع به تکثیر می کند اما برجسته نمی شود، رنگدانه ها تشکیل شده و خال به رنگ تیره در می آید. خال به مرور زمان شروع به رشد می کند قسمتی از آن در زیر پوست است و قسمتی از آن کم کم ظاهر می شود و به شکل گوشتی در می آید و به آن خال اینتردرمال می گویند.

خال های فراوان روی پوست سفید

اشخاصی که پوست سفید دارند و خال های زیادی به روی پوست صورتشان دارند دو احتمال وجود دارد اینکه امکان دارد این اشخاص زیاد جلو آفتاب هستند و یا از سولاریوم استفاده کرده اند. با وجود آنکه گفته می شود که خال ها امکان سرطانی بودنشان وجود دارد اما برای اشخاصی که به روی پوستشان خال دارند جای نگرانی نیست. بلکه کسانی که خالشان دچار تغییر شد باید به پزشک مراجعه کنند.

مشکل برداشتن خال

این روزها برداشتن خال یکی از کارهای معمول زیبایی به شمار می آید. برداشتن خال هیچ مشکلی ندارد در صورتی که خال مشکوک به بدخیم بودن نباشد. کسانی که با برداشتن خال متوجه بدخیم بودن آن می شوند به این دلیل است که از همان ابتدا خال بدخیم بوده است. متخصصین پوست از خوش خیم و یا بدخیم بودن خال ها متوجه می شوند و برای اطمینان بیشتر از آن نمونه برداری می کنند. با تشخیص پزشک متخصص عمل جراحی جهت برداشتن خال صورت می گیرد.

نمونه برداری

از نظر علمی برای برداشتن هر خالی قبل از آن باید عمل نمونه برداری انجام شود. اما از آنجا که نمونه برداری پرهزینه است پس برای برداشتن خال و یا همان سوزاندن آن در صورت مشکوک نبودن نیازی به نمونه برداری نیست.

خال های آبی

خال هایی در پوست وجود دارد به رنگ آبی و در اندازه ی عدس هستند. این خال ها دارای پایه ی سیاه هستند اما وقتی خال عمیق تر می شود به رنگ آبی در می آیند. این خال ها اگر در ناحیه ی دست باشد قابل برداشتن است اما اگر در ناحیه ی پا باشد برداشتن آن ضرورتی ندارد.

کلوئیدها

برخی افراد بعد از عمل و یا سوزاندن گوشت در آن ناحیه گوشت اضافه در می آورند. این کلوئیدها ربطی به خال ندارند و نمی شود به آن ها خال گفت. کلوئیدها درمان سخت اما امکان پذیری دارند.

خال بدخیم و یا خوش خیم

برای تشخیص یک خال خوش خیم و یا بد خیم از نگاه کردن به ظاهر آن تا حدودی امکان پذیر است. انداره، قطر، رنگ و لبه ی آن ها کار تشخیص را آسان می کند. خال های بد شکل و غیر عادی امکان بدخیمی بیشتری دارند. خال های سرطانی اغلب پیشینه ی فامیلی و ژنتیکی دارند. خال های بدخیم معمولا حالت مدور و تقارن ندارند. این ضایعات اصولا شکلی نامتقارن دارند. لبه های آن ها دندانه دار و نامنظم ست و داری طیف رنگی مختلفی هستند.

انواع روشهای برداشتن خال

امروزه روش های زیادی برای برداشتن خال وجود دارد اما بهترین روش آن برداشتن خال از ریشه و بعد دوختن پوست است. در روش دیگری اضافه ی خال که سر از پوست بیرون زده است با تیغه ی جراحی می تراشند. اما باز در این صورت امکان رویش آن وجود دارد زیرا ریشه ی خال همچنان برجاست. در روش سوزاندن خال باید از افراد متخصص و ماهر استفاده کرد. در روش لیزر فقط رنگ خال از بین می رود و زایده ی گوشتی همچنان باقی می ماند.

منبع:بیتوته

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

20 − دوازده =

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداری و مراقبت از نوزادان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای که تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر ظ…