تصور کنید، بسیار تشنه‌اید و بطری نیمه خالی برای چندین ماه در یخچال فریزر منزل شما مانده است، آیا می‌توانید این آب را بنوشید؟ احتمالا شک دارید، اما حالا تصور کنید بسیار تشنه‌اید و راهی دیگری هم ندارید؟

 

پاسخ به این سوال بله است. در واقع اگر بطری یا پارچ حاوی آب، به خوبی نگهداری شده باشد و درب آن محکم بسته باشد، می‌تواند برای هزاران هزار سال سالم باقی بماند. در واقع، تا زمانی که درب بطری آب باز نباشد، از آنجایی که مواد آلی مانند پروتئین در آب وجود ندارد، اگر درست نگهداری شود، می‌توان از آب سالم و تمیز درون بطری بعد از سال‌ها استفاده کرد. بدون اینکه خطری برای سلامتی فرد داشته باشد.

حتما می‌دانید که بطری‌های آب معدنی هم تاریخ انقضا دارند. خصوصا اگر از آن دسته افرادی باشید که بعد از رفتن به باشگاه ورزشی، بطری آب خود را در کیف فراموش می‌کنند. بسیار خوب، اما اینجا ممکن است برای شما هم سوال پیش آمده باشد که اگر آب فاسد یا خراب نمی‌شود، چرا همیشه روی درب بطری‌های آب تاریخ انقضا درج شده است؟ در این مورد، باید گفته شود که در حالی این آب مانده ممکن است کاملا سالم و قابل شرب باشد، اما مزه بدی دارد.

 

به همین جهت، شرکت‌های مختلف روی بطری‌های خود تاریخ انقضاء خاصی را درج می‌کنند. این در حالی است که پلاستیکِ بطری‌های آب عموما به اندازه‌ای خوب و محکم است که امکان نفوذ ذرات بسیار ریز شناور در هوا در آن وجود ندارد اما بازهم طعم بد را بعد از گذشت تاریخ مصرف حس خواهید کرد. در همین حال، حتی اگر درب بطری به‌خوبی بسته شده باشد، بازهم ممکن است بوی مواد دیگر را به خود جذب کند. به عنوان مثال، تصور کنید، بطری آبی که از آن می‌نوشید، درون یخچال فریزر یک تعمیرگاه اتومبیل باشد، در این صورت به احتمال زیاد بوی بنزین می‌دهد.

همچنین بخوانید:

تا چه مدت باکتری‌ها و ویروس‌ها بیرون از بدن انسان زنده می‌مانند؟

ممکن است یک پارچ شیشه‌ای در منزل خود پیدا کنید که آب چند هفته یا ماه مانده‌ای در آن باشد، در این صورت تکلیف چیست؟ شیشه بر خلاف پلاستیک، حتی برای بوهای خارجی نیز غیرقابل نفوذ است. بنابراین احتمالا طعم آب چندان تغییر نکند. اگر از آن دست افرادی هستید که همیشه چند بطری آب برای مواقع ضروری کنار می‌گذارید، سعی کنید از پارچ‌ها و تنگ‌های شیشه‌ای استفاده کنید. البته احتیاجی به استریل کردن شیشه نیست، فقط کافی است خود پارچ تمیز باشد و درب آن محکم بسته شود. می‌توانید آب را حرارت دهید و حتی از مواد شیمیایی مانند کلر یا ید را در آن بریزید. همین آب را می‌توانید تا سال‌ها بعد هم بنوشید!

بسیار خوب، حالا که ابهام برطرف شد، اگر آب در ظروف در باز و بدون درپوش باشد، مانند لیوان، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا می‌توانید از آب لیوانی که چند روزی است روی میز محل کارتان گذاشته‌اید بنوشید؟ باید گفته شود که بازهم پاسخ بله است. طعم آب ممکن است کمی بی‌مزه باشد، اما ضرری ندارد. حتی اگر تا زمانی که آب با انگشتان یا بزاق آلوده به باکتری‌ آلوده نباشد، می‌توان تا چند هفته یا ماه بعد از آن نوشید. جالب اینکه، حتی اگر کسی در لیوان آب شما عطسه کند، با گذشت زمان، امکان باقی‌ماندن عوامل بیماری‌زا در آن اندک است.

در حقیقت، معدود باکتری‌هایی می‌توانند در آب تمیز زنده بمانند. همین باکتری‌ها پس از مدتی از بین می‌روند. اما در مقابل باکتری‌های مضر اگر به آن‌ها مواد مغذی کافی برسد، امکان رشد و تکثیر در آب را دارند. به عنوان مثال، در گلدان‌های گل، باکتری‌هایی زندگی می‌کنند که عموما برای بدن ضرر دارند. اما همان‌طور که گفتیم، تمامی این موارد بسته به این است که چقدر آب تمیز باشد. تصور کنید، در همان لیوان آبی که روی میز محل کارتان بود، با گذشت هفته‌ها و شاید ماه‌ها، گرد و غبار نفوذ کرده باشد و برای رشد و تکثیر باکتری‌های محیط مناسبی را به وجود آورده باشد. در این صورت احتمالا دوست نداشته باشید از این آب بخورید. اما اگر همین آب را در صورتی که تصور می‌کنید تمیز است، با آبِ آب‌سردکن مخلوط کنید، بازهم نوشیدن آن خطری ندارد.

 

 

 

منبع: https://sciencenorway.no/forskningno-norway-water/can-water-spoil/1442835

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در سلامت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

4 + 4 =

همچنین بررسی کنید

ماسک و کودکان : چگونه ماسک تهیه کنیم و به فرزند خود استفاده از آن را آموزش دهیم 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمب…