هفت‌ سین از سنت‌هایی است که هر ساله با فرارسیدن نوروز، قدیمی‌ترین و بزرگترین جشن ایرانیان اجرا می‌شده است، برپایی سفر‌ه هفت سین، خانه تکانی، سمنو پزی، سبزه کوبی و نهال شانی بوده است.

در نوروز خوان نوروزی برپا می‌کردند که امروزه ما به آن هفت سین می‌گوییم. برپایی خوان یا سفره نسبت به قدمت نوروز جدید تر است. خوان طبق‌هایی فلزی از جنس طلا، مس یا نقره بوده و سفره که یا زیر خوان و یا بر روی خوان قرار می‌گرفته از جنس چرم بوده است.

همچنین بخوانید: نکات مهم در رابطه با چیدن سفره هفت سین

این که بر روی این سفره یا خوان چه می‌گذاشتند جای بحث و سوال است ولی آنچه که به بقین می‌دانیم این است که بر روی این سفره حتما جو تازه دمیده که برای ایرانیان دارای اهمیت قدسی بوده؛ قرار می‌دادند تا نشانی از رویش باشد. سکه به عنوان نماد روزی و میوه‌های خشک که امروزه به عنوان آجیل از آن‌ها یاد می‌شود هم از دیگر اجزای این سفره بوده اند.

هفت سین

از مهم‌ترین نمادهای هفت سین

آنچه باعث شگفتی این خوان به عنوان یکی از اصلی‌ترین نمادهای نوروز می‌شود این است که در این سفره هر چیزی که مربوط به جشن های دیگر ایرانیان بوده است هم در آن جای دارد. برای مثال سیب رسیده که یکی از اصلی ترین نمادهای جشن مهرگان که هر ساله در پاییز برگزار می‌شده، هم در آن قرار دارد. از پختنی‌ها سمنو نیز در این سفره قرار دارد. آینه که نشانی از روح و شمع که نشانی از روشنایی بوده نیز از اصلی‌ترین اجزای این خوان نوروزی بوده است.

یکی دیگر از اجزایی که در همه متون به آن اشاره شده است، میوه‌ی نارنج است. در فصل بهار هم شکوفه‌ی نارنج بر روی درختان دیده می‌شود و هم میوه ی آن، بنابراین نارنج به عنوان تداعی کننده‌ی همه‌ی زمان‌ها در یا زمان بر روی سفره قرار می‌گرفته است.

دلایل برپایی سفره هفت سین

ولی سوال این‌جاست که چرا خوان برپا می‌کرده اند؟ در میان ایرانیان قبل از اسلام رایج بوده است که بر روی یک طبق که اندکی با زمین فاصله داشته برای خدایگان و ایزدانی که مراقب خانه بودند، نذر می‌گذاشتند و امید داشتند که این نذر از سوی آن فرشته یا ایزد قبول شود وآنها در سال جدید هم مراقب خانه باشند.

این که رسم برپایی این سفره نوروزی که امروزه به نام هفت سین از آن یاد می‌شده بعد از اسلام چگونه ادامه پیدا کرده به درستی مشخص نیست ولی از یک زمانی به بعد مردمان به خلفا باج پرداخت می‌کردند تا بتوانند این جشن را برگزار کنند.

منابع: ویکی پدیا

مصاحبه‌ی خانم دکتر شکوفه تقی

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
 • خرید زیرپوش مردانه

  خرید زیرپوش مردانه

  احتمالاً همه در جریانید که پوشیدن زیرپوش برای آقایان امری ضروری است. چرا؟ یکی از مهم‌ترین …
 • 5 قانون برای انتخاب یک زیرپوش عالی/ قسمت دوم

  خرید لباس زیر مردانه

  کیفیت لباس زیر‏‏ به دلیل اینکه ناحیه دستگاه تناسلی حساس است کیفیت لباس زیر باید بسیار م…
 • خشکی چشم

  علل و راه های درمان خشکی چشم

  خشکی چشم به دلیل تغییر در کیفیت و کمیت اشک چشم ایجاد می‌شود. به گونه‌ای که در این مسئله اش…
بارگزاری بیشتر توسط کویستان
 • چند نکته درباره‌ی تزیین شب یلدا

  شب یلدا از مهم‌ترین شب‌های سال در فرهنگ ایرانی  است. بلندترین شب سال که همان شروع زمستان ا…
 • یک روش دیگر نیز برای دون کردن انار وجود دارد، فقط برای آن نیاز به یک کاسه و قاشق دارید! ابتدا انار را خوب بشویید و سپس آن را از وسط دو نیم کنید.

  روش‌های دون کردن انار

  یلدا همین فرداست، باید برای این شب در فکر تدارکات باشید. اگر می‌خواهید بدانید چگونه سریع و…
 • ضدعفونی کردن خانه

  ضدعفونی کردن خانه با چه موادی؟

  شاید به ذهن بسیاری از افراد نرسد که برخی نقاط می‌توانند موجب انتقال بیماری شوند. بنابراین …
بارگزاری بیشتر در یادداشت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

خرید زیرپوش مردانه

احتمالاً همه در جریانید که پوشیدن زیرپوش برای آقایان امری ضروری است. چرا؟ یکی از مهم‌ترین …