شستشوی دستی لباس‌ها باعث مصرف کم‌تر انرژی و آب می‌شود، از طرفی دیگر این روش شستشو آسیب کم‌تری را هم به لباس‌ها وارد می‌کند. از طرفی گاهی اوقات برای مثال در سفر احتمالاً امکان دسترسی به ماشین لباس‌شویی وجود نداشته باشد، در این صورت لازم است که با روش صحیح شستن لباس با دست آشنا شوید. با این مطلب از مجله ارنیکا همراه باشید.

 

همچنین بخوانید:

 از بین بردن لکه‌های لباس زیر

روش اول:شستن لباس‌های معمولی با دست

 

 1. ۱-وسایل مناسب مورد نیاز را تهیه کنید

شستن حجم زیادی از لباس بدون استفاده از وسایل خاص چندان دشوار نیست، ولی در عین حال می‌تواند خسته کننده باشد. اگر مجبور هستید که تعداد زیادی از لباس‌های سنگین، هم‌چون جین یا حوله‌ها را شستشو دهید، شاید لازم باشد که از وسیله‌ای برای به حرکت درآوردن جریان آن استفاده کنید. این وسیله یک وسیله‌ی پلاستیکی ساده است که از آن برای فشار دادن و به حرکت در آوردن لباس‌ها در آب استفاده می‌شود.

وسایل شستن لباس با دست

اگر شما این وسیله را در اختیار ندارید، به راحتی با ایجاد چند سوراخ در تلمبه‌ی پلاستیکی ساده، می‌توانید آن را برای خود تولید کنید.

 

توجه: اگر این وسیله را در اختیار ندارید هم می‌توانید اقدام به شستشوی لباس‌های خود طبق این دستور العمل نمایید.

 

 

 1. ۲- برای شستن لباس با دست ابتدا لباس‌های سفید و رنگی خود را از هم جدا کنید

توجه کنید که در شستن لباس با دست درجه حرارت آب بسیار کم‌تر بوده و آب مانند شستشوی لباس‌ها با ماشین لباس‌شویی مدام در حرکت نیست. بنابراین در شستشوی دستی لباس‌ها امکان این‌که رنگ لباس‌ها به واسطه‌ی پس دادن رنگ تغییر کند، چندان وجود ندارد. با این حال توصیه می‌شود که لباس‌های روشن، سفید و پاستیلی رنگ خود را از باقی لباس‌های تیره و رنگی جدا کنید.

جدا کردن لباس ها از هم

 • آن دسته از لباس‌ها که جنس پشمی، کشمیر، حریر یا توری دارند را از باقی لباس‌ها جدا کنید. این لباس‌ها لباس‌های ظریفی به حساب می آیند که باید با دستور العمل مخصوص این دسته از لباس‌ها شسته شوند.

 

 1. ۳- مکان مناسبی برای شستشوی لباس‌های خود انتخاب کنید.

اگر شما تشت مناسب یا بزرگی برای شستن لباس‌ها در اختیار ندارید، می‌توانید از فضای وان حمام یا سینک روشویی استفاده کنید. اگر لباسهای کثیف زیادی دارید، دو تشت را برای شستشوی لباس‌های خود انتخاب کنید. اگر لباس‌های کثیف کمی دارید، احتمالاً یک کاسه‌ی بزرگ هم برای شستن لباس‌ها کافی باشد.

دو تشت برای شستشوی لباس های زیاد استفاده کنید

 1. ۴-اگر لباس‌ها دارای لکه هستند، پیش از شستشوی لباس‌ها اقدام به برطرف کردن آن‌ها نمایید.

اگه لباس دارای لکه است، لازم است که پیش از شستشوی لباس از محلول لکه بر استفاده کنید. اگر این محلول را در اختیار ندارید، صابون هم گزینه°ی موثری خواهد بود. بعد از ریختن محلول لکه بر بر روی لکه‌ی لباس، ۵ دقیقه لباس را به حال خود رها کنید و اجازه دهید تا محلول عمل کند.

استفاده از ماده لکه بر برای شستشوی لباس

 

 1. ۵-تشت خود را با مقدار مناسبی از آب ولرم پر کنید.

تشت خود را تا حدی پر از آب کنید که آب تا ۲٫۵ یا ۵ سانتی‌متر بالای سطح لباس‌ها بیاید. برای شسشوی لیاس‌ها به صورت دستی از آب گرم استفاده نکنید، آب ولرم یا آبی که دمای آن به دمای محیط نزدیک باشد برای این کار مناسب است، این کار باعث می‌شود که لباس‌ها در حین شستشو تغییر رنگ کم‌تری داشته باشند.

 

شستن لباس با دست - پر کردن تشت با آب ولرم

 

 1. ۶-پودر لباس‌شویی اضافه کنید

اگر شما از تشت یا سینک روشویی استفاده می‌کنید، یک یا دو قاشق غذاخوری مایع لباس‌شویی یا پودر لباس‌شویی کافی است. اگر تعداد لباس‌ها زیاد است و لازم است که از وان حمام استفاده کنید، چیزی در حدود ۴ قاشق غذاخوری مایع لباس‌شویی یا پودر لباس‌شویی کافی است.

 • بهتر است در هنگام کار با مایع لباس‌شویی یا پودر لباس‌شویی از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

 

 1. ۷-اجازه دهید که لباس‌ها خوب در آب خیس بخورند

باید به مایع لباس‌شویی یا پودر لباس‌شویی زمان داد تا عمل کند. بنابراین بهتر است که لباس‌ها را حداقل ۲۰ دقیقه به حال خود رها کنید. اگر لباس‌ها خیلی کثیف هستند، یا لکه‌های زیادی دارند، شاید لازم باشد که این مدت زمان را به ۱ ساعت افزایش دهید.

 

 

 1. ۸-لباس‌ها را در آب حرکت دهید

به کمک دست یا وسیله‌ای که در ابتدای مقاله به آن پرداخته شد، لباس‌ها را به آرامی در آب حرکت دهید. این کار را تا زمانی که حباب و کف بر روی سطح آب ظاهر شود، ادامه دهید. از فشرده کردن لباس‌ها در این حالت خودداری کنید، زیرا که می‌تواند باعث تغییر فرم و بافت لباس شود. این کار را به مدت ۲ دقیقه ادامه دهید تا لباس‌ها کاملاً تمیز شوند.

شستن لباس با دست

 

 1. ۹-لباس‌ها را به کمک آب تمیز و سرد آب‌کشی کنید

آب کثیف تشت را خالی کرده و دوباره آن را با آب سرد تمیز پر کنید. لباس‌ها را در آب سرد چند بار حرکت دهید تا تمام حباب‌ها و کف‌ها از بین بروند. چندبار تشت را پر و خالی کنید تا دیگر اثری از کف بر روی لباس‌ها دیده نشود.

شستن لباس با دست

 

 1. ۱۰- حالا زمان خشک کردن لباس‌ها فرا رسیده است

بعد از این‌که مطمئن شدید که هیچ‌گونه مایع لباس‌شویی یا پودر لباس‌شویی بر روی لباس باقی نمانده است، لباس‌ها را به اصطلاح بچلانید تا آب اضافی آن‌ها گرفته شود. بعد از آن باید لباس‌ها را در مکان‌های مناسب قرار داده و اجازه دهید تا خشک شوند.

 • در روزهای آفتابی چند ساعت لباس‌ها را در معرض آفتاب قرار دهید.
 • اگر در معرض نور خورشید نیستید، لباس‌ها را در اتاقی گرم خشک کنید.
 • لباس‌های خیس می‌توانند روی سطوح چوبی لکه ایجاد کنند، پس لباس‌ها را به صورت مستقیم بر روی آن‌ها قرار ندهید.

 

از دست ندهید:

شستن لباس‌های زیر ظریف‌

 

منبع: https://www.wikihow.com/Wash-Clothes-without-a-Washing-Machine

 

 

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا

 

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در بهداشتی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

آیا آب هم می‌تواند خراب شود؟

تصور کنید، بسیار تشنه‌اید و بطری نیمه خالی برای چندین ماه در یخچال فریزر منزل شما مانده اس…