عروسک دست ساز کاردستی‌ای است متفاوت و با قابلیت شخصی سازی که شما می‌توانید به کودک خود آموزش بدهید که به سلیقه خود یک همبازی برای خودش بسازد. در ادامه در مجله ارنیکا ساخت این عروسک دست ساز زیبا را به شما آموزش خواهیم داد.

در ادامه به آموزش ساخت یک عروسک دست ساز زیبا خواهیم پرداخت.
شما می‌توانید برای طراحی موهای عروسک خود از نخ‌های مختلفی استفاده کرده و به‌ وسیله آن‌ها مدل موی دلخواه خود را ایجاد نمایید.

همچنین بخوانید:

چگونه با ساده ترین کارها بچه های خود را سرگرم کنید؟

وسایل موردنیاز جهت عروسک دست ساز

 • قالب بدن عروسک
  یک تکه پارچه قابل شستشو در ابعاد ۲۵ در ۴۵ سانتی‌متر
  یک تکه پارچه کتان در ابعاد ۲۵ در ۲۵ سانتی‌متر
  سوزن
  نخ رنگ پوست
  سنجاق
  الیاف پشم یا پلی استر
  چوب چاپستیک (چوبی که برای خوردن غذاهای چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد)
  نخ (برای ساخت موهای عروسک)
  نخ گلدوزی

مراحل ساخت عروسک دست ساز

روش ساخت عروسک دست ساز

گام اول: برش پارچه

تصویر زیر، قالب بدن عروسک شماست. ابتدا قالب بدن عروسک خود را پرینت گرفته یا آن را روی یک تکه کاغذ بکشید و با بریدن شکل، یک شابلون از آن تهیه کنید. پس از تهیه قالب بدن عروسک، یک تکه پارچه قابل شستشو با ابعاد ۲۵ در ۴۵ سانتی‌متر برداشته و آن را از وسط تا کنید، به گونه‌ای که دو سر آن کاملا روی هم قرار گیرند. قالب عروسک را روی پارچه تا شده قرار دهید و دور آن را خط بکشید. توجه داشته باشید که مطابق شکل، قسمت شانه‌های عروسک خود را، به عنوان محل اتصال دو قسمت پارچه با نقطه چین مشخص کنید. پس از کشیدن طرح بدن، آن را برش دهید.
یک  تکه پارچه کتان در ابعاد حدودا ۲۵ در ۲۵ سانتی‌متر را برداشته و در آن، یک مستطیل ۷ در ۱۷ سانتی‌متری و چهار مربع با ضلع ۵ سانتی‌متری برش دهید؛ از این تکه‌ها در ادامه برای ساخت دست‌ها و پاهای عروسک استفاده خواهیم کرد.
عروسک دست ساز

گام دوم: دوخت پارچه

مرحله کوک زدن پارچه را از پایین ترین قسمت در گوشه بیرونی یکی از پاهای عروسک شروع کرده و این کار را مانند شکل تا رسیدن به انتهای یکی از دستان ادامه دهید؛ سپس همین مراحل را برای سمت دیگر قالب خود نیز انجام دهید. فاصلیه میان کوک‌ها را ۰٫۵ سانتی‌متر در نظر بگیرید. پس از کوک زدن دو طرف بدن عروسک، قسمت میان دو پای آن را نیز با رعایت فاصله کوک قبلی، بدوزید. در قسمت‌هایی مانند بین دو پا و فاصله دست با بدن که قالب شما انحنا دارد، مانند شکل چند شکاف ایجاد نمایید.
پس از کوک زدن اطراف قالب، پارچه کتان مستطیلی شکل خود را در راستای طولی، از وسط تا کرده و پس از قرار گرفتن لبه‌های آن روی هم، آن‌ها را مطابق شکل با سوزن به یکدیگر متصل کنید. از قسمت تا خورده در وسط پارچه، عملیات کوک زدن را شروع کرده و مطابق شکل، به‌ صورت منحنی تا رسیدن به لبه پارچه پیش رفته و آن را به سمت پایین ادامه دهید؛ سپس مقدار اضافی پارچه خود که در بیرون فضای دوخته شده قرار دارد را جدا کنید. دقت داشته باشید که در این مرحله، فاصله میان کوک‌های شما باید ۰٫۳ سانتی‌متر باشد.
عروسک دست ساز

گام سوم: پر کردن سر

سه قسمت ۵ در ۱۸ سانتی‌متری از الیاف پشمی یا پلی ‌استری خود جدا کرده و مانند شکل، آن‌ها را به صورت ستاره‌ای روی هم قرار دهید. یک تکه پشمی دیگر جدا کرده و با غلتاندن آن، یک کره به قطر ۵ سانتی‌متر ایجاد کنید و آن را در مرکز ستاره قرار دهید. گوشه‌ها شکل ستاره‌ای خود را روی توپ وسط قرار دهید؛ پس به کمک انگشت خود و چوب‌های چاپستیک، توده ایجاد شده را وارد قسمت دوخته شده سر کنید. دقت داشته باشید که سر عروسک باید محکم باشد. در صورت نیاز می‌توانید مقدار پشم بیشتری به پارچه تزریق کرده و با انگشت خود سطح آن ‌را صاف کنید.
برش عروسک دست ساز

گام چهارم: ساخت سر، دست‌ها و پاها

پس از پر کردن پارچه مخصوص سر، پایین آن را با نخ همرنگ پارچه گره دهید تا گردن عروسکتان ایجاد شود. برای ساخت دست‌ها و پاها، یک گلوله پشمی با قطر ۲٫۵ سانتی‌متر را در وسط پارچه‌های کتان که به شکل مربع بریده شده‌اند قرار داده و پس از بقچه کردن، انتهای آن  را با نخ گره بزنید.
دوخت عروسک دست ساز

گام پنجم: پر کردن بدن

در این مرحله، بدن عروسک خود را پر کنید، اما دقت داشته باشید که بدن عروسک نباید به اندازه سر آن محکم و توپُر باشد. در قالب بدن عروسک خود، با چین دادن قسمت گردن، فضا را برای قرارگیری سر، تنگ‌تر کنید؛ سپس سر را تا ابتدای گردن وارد قسمت موردنظر نمایید. به کمک نخ رنگ پوست، به روش کوک مخفی سر را به بدن بدوزید؛ این کار را برای پاها و دست‌ها نیز انجام دهید.
دوخت عروسک دست ساز
گام ششم: شخصی سازی
شما می‌توانید ویژگی‌های موردعلاقه خود را به عروسک اضافه کنید. برای طراحی موهای عروسک خود، از نخ‌های رنگی استفاده کرده و آن‌ها را مانند شکل به صورت حلقه‌ای روی سر عروسک کوک بزنید. برای محکم‌ کاری موها می‌توانید در پایان هر حلقه، یک کوک اضافه نیز بزنید. برای اضافه کردن اجزای صورت، نخ گلدوزی خود را از سوزن رد کرده و از قسمت پشت سر عروسک، سوزن را وارد کنید؛ سوزن شما باید از قسمت علامت‌گذاری شده خارج شده و در آنجا کوک زده شود و در پایان، دوباره از پشت سر عروسک خارج شود.
ساخت عروسک دست ساز
گام هفتم: کامل کردن مو
در پایان، حلقه موهای خود را برش زده و به آن‌ها حالت کرکی بدهید؛ سپس می‌توانید با انگشت، موهای عروسکتان را به حالت مورد علاقه خود درآورید.
منبع:
بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در درخانه بمانیم

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

هجده + هشت =

همچنین بررسی کنید

معرفی انواع لباس زیر مردانه

لباس زیر مردانه یکی از اساسی‌ترین مواردی است که باید  آقایان در لباس پوشیدن به آن توجه داش…