برای بافتن یک شال گردن نیازی به صرف هزینه‌ی زیادی نیست. فقط کافیست بافتن شال گردن را با مقداری کاموا و دو میل بافتنی شروع کنید.

با مطالعه‌ی این مقاله افراد مبتدی به راحتی می‌توانند این وسیله را برای خود ببافند زیرا که الگویی که اینجا برای بافت شال گردن استفاده می‌شود، یکی از ساده ترین الگوهای بافت است. برای بافتن این مدل شال به دو میل بافتنی و مقداری کاموا نیاز دارید.

همچنین بخوانید:

آموزش تصویری کلاه بافتنی


 • بخش اول آماده سازی

شال گردن

یک: وسایل مورد نیاز را تهیه کنید

اگر اولین بار است که می‌خواهید شال گردن ببافید، بهتر است که از میل‌های بافتی و کامواهای ضخیم‌تر استفاده کنید. با استفاده از این وسایل فرایند بافتن  به مراتب سریع‌تر خواهد شد.

 • در این مقاله با چگونگی استفاده از دو رنگ کاموا برای بافت شال گردن آشنا خواهید شد. لازم به ذکر است که لزوماً احتیاجی به دو رنگ کاموا برای بافتن  ندارید، بلکه می‌توانید تنها از یک رنگ کاموا نیز برای کل شال خود استفاده کنید.
 • اگر نمی‌خواهید از دو رنگ کاموای جداگانه استفاده کنید و در عین حال دوست دارید که شال گردنی چند رنگ داشته باشید، می‌توانید از کامواهای چند رنگ و آبرنگی استفاده کنید.
 • هر کلاف کاموا چیزی در حدود ۱۸۹٫۹ متر نخ در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • هر چه از میل‌های بافتنی ضخیم‌تری استفاده کنید، بافت شل‌تری خواهید داشت و برعکس. بنابراین با توجه به اینکه چه نوع بافت و ظاهر نهایی برای شال گردن خود می‌پسندید، میل بافتنی خود را انتخاب کنید. اگر از کامواهایی با اندازه‌ی کلاف متوسط استفاده می‌کنید، میل‌های بافتنی سایز ۸ تا ۱۰ را انتخاب کنید.

شال گردن

دو: مکان راحتی را برای نشستن انتخاب کنید

از آن‌جایی که احتمالاً ساعت‌ها از وقت خود را به بافتن اختصاص خواهید داد، از راحت بودن صندلی و درست بودن طرز نشستن خود مطمئن شوید.

 • مطمئن شوید که نور محیط مناسب بوده و فضای کافی برای دست‌ها و میل‌های بافتنی در حال حرکت وجود داشته باشد.

 • بخش دوم آغاز بافت شال گردن

یک: با استفاده از اولین رنگ کاموا ۱۰ الی ۴۰ دانه سر بیندازید

تعداد دانه‌هایی که در ابتدا سر می‌اندازید به سایز میل بافتنی و هم‌چنین به عرضی که برای شال گردن خود در نظر دارید، بستگی دارد.

 • اگر در بافت شال گردن مبتدی هستید، بهتر است که عرض کمی را برای آن انتخاب کنید، کافی است که بافت شما به اندازه‌ی کافی گرم باشد و نیازی به یک بافت با عرض بسیار زیاد نیست. توجه داشته باشید که هر چه دانه‌ی بیش‌تری سر بیندازید، عرض شال گردن بیش‌تر شده و در نهایت فرایند بافتتان طولانی‌تر خواهد شد.
 • اگر از کامواهایی با اندازه‌ی نخ متوسط و میل‌های بافتنی سایز ۸ تا ۱۰ استفاده می‌کنید، بهتر است در ابتدای کار ۳۰ الی ۴۰ دانه سر بیندازید تا در نهایت بافتنی زیبایی داشته باشید.

دو: با کمک کاموای اول ۱۲ ردیف ببافید

توجه داشته باشید که اگر شال تک رنگ دوست داشته باشید، نیازی به استفاده از کاموایی با رنگ دیگر نیست.

 • اگر می‌خواهید ساعت و یا روز دیگری به بافتنی ادامه دهید، مطمئن شوید که تا پایان یک ردیف را بافته اید.

سه: بعد از بافت ردیف دوازدهم با کمک قیچی، کاموا را ببرید

 • به اندازه‌ی ۶ اینچ از کاموا را نگه داشته و بعد با قیچی نخ را ببرید.
 • اگر قصد ندارید از رنگ دیگری استفاده کنید، این مرحله را رد کرده و به بافتن ادامه دهید.
 • اگر تنها از یک رنگ استفاده می‌کنید، مقدار کافی از کلاف مورد نظر خود را در ابتدا خریداری کنید. معمولاً هر کلاف دارای شماره‌ای است که با ارائه‌ی آن به فروشنده می‌توانید از همان رنگ کاموا دوباره تهیه کنید.

بخش سوم: اضافه کردن رنگ

یک: اضافه کردن دومین رنگ کاموا به کاموای اول

 • استفاده از دو رنگ در بافت شال گردن در نهایت بافتنی زیبا با بافتی حرفه‌ای تر خواهید داشت. از طرفی نیز استفاده از دو رنگ،  ست کردن آن را با دیگر لباس‌ها به مراتب آسان‌تر خواهد کرد.
 • آخر رشته کاموای اول را با ابتدای کاموای دوم هم تراز کنید. هر دوی آن‌ها را در دست چپ خود نگه داشته و از کاموای دوم که در حال بافتن آن هستید دور نگه دارید.

دو: به بافتن با دومین کاموا ادامه دهید تا یک ردیف کامل بافته شود.

سه: پایان ردیف را شل نگه دارید

 • در پایان که یک ردیف از رنگ مورد نظرتان را بافتید با کمک یک میل قلاب بافی می‌توانید، نخ را به درون بافتنی باز گردانید. برای تعویض کاموا هرگز دو رشته نخ را به هم گره نزنید. گره به راحتی در کار دیده شده و در صورت اشتباه در بافت تصحیح کار را هم دشوار می‌کند.

شال گردن

چهار: با کمک دومین رنگ دوازده ردیف را ببافید

برای بافت این ردیف‌ها باید همان روشی که برای کاموای اول استفاده کرد را به کار گرفت.

پنج: سومین کاموا با رنگ دلخواه را اضافه کنید (در صورت دلخواه)

از دستور العملی که برای اضافه کردن دومین کاموا در بالا داده شد، استفاده کنید. (مرحله‌ی ۳)

 • می‌توانید هر چه قدر که می‌خواهید کاموایی با رنگ متفاوت اضافه کنید. می‌توانید بنا به دلخواه خود از یک رنگ بیش‌تر یا کم‌تر استفاده کرده و در بافت تان  چندین بخش با چندین رنگ متفاوت داشته باشید.

شش: به بافت تا رسیدن به طول دلخواه ادامه دهید

با تمرکز و دقت و با استفاه از کامواهای خود به بافتن ادامه دهید تا یک بافت با طول مناسب و رنگ‌های مختلف داشته باشید. همان گونه که گفته شد می‌توانید از هر رنگ، ۱۲ ردیف ببافید تا به طول مورد نطر دست پیدا کنید.

هفت: کور کردن

بعد از اینکه آخرین دانه را بافتید، شال گردن را دور گردن خود بیندازید، می‌بینید که بافتن یچه حس خوبی دارد. به کمک یک میل قلاب بافی آخرین دانه را درون بافت پنهان کنید. توجه کنید که اگر از گره استفاده کنید، گره در دید خواهد بود و در نهایت ظاهر خوبی نخواهد داشت.

 

از دست ندهید:

آموزش بافت شنل زمستانی دخترانه

منبع:

https://m.wikihow.com/Knit-a-Scarf

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط تحریریه مجله
بارگزاری بیشتر در مد و لباس

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

1 × چهار =

همچنین بررسی کنید

ماسک و کودکان : چگونه ماسک تهیه کنیم و به فرزند خود استفاده از آن را آموزش دهیم 

شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در سر تا سر جهان ادامه دارد. در حال حاضر با توجه به کمب…