با مطالعه این پست از مجله ارنیکا نحوه بافت کلاه برای دختر و پسر دلبندتان را یاد بگیرید. ما در اینجا سعی کرده‌ایم دو مدل کلاه بافتنی را به شما آموزش دهیم تا هم برای افرادی که می‌خواهند طرح دخترانه ببافند مفید باشد هم برای آنانی که به دنبال یادگیری بافت کلاه پسرانه هستند. در ادامه با مجله ارنیکا همراه باشید.

 

همچنین بخوانید:

لباس‌های زمستانی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟


وسایل موردنیاز جهت بافت کلاه دخترانه

  • سایز: ۳/۵-۶/۹-۱۰/۱۲ سال
  • اندازه تقریبی: ۵۲/۵۳-۵۴/۵۵-۵۵/۵۶
  • مقدار نخ کاموا: ۱۰۰-۱۵۰-۱۵۰ گرم
  • میل سایز ۴ و مقیاس ۲۸*۲۱

طرز بافت کلاه بافتنی دخترانه

جهت شروع به بافت کلاه دخترانه ابتدا باید ۸۸-۹۶-۱۰۴ دانه روی میل گرد سه میلی‌متری سر بیندازید.

در ادامه برای بافت چهار سانتی‌متر کش‌باف ۲ تا زیر و ۲ تا رو ببافید. سپس دانه‌ها را به میل گرد سایز چهار منتقل کنید. یک دور کش‌باف ببافید و بعد به همین صورت با توجه به توضیح یک دانه را به سمت چپ جابه‌جا کنید، یعنی به‌جای ۲ تا زیر ۲ تا رو ببافید و به‌این‌ترتیب پیش بروید: ۱ دانه رو، ۲ تا زیر و ۱ رو.

در این مرحله لازم است که سه دور هر دانه‌ای که به رو است را به رو و هر دانه زیر را به زیر ببافید.

 آموزش بافت کلاه دخترانه و پسرانه

سپس مجدد در دور جدید یک دانه به سمت چپ جابه‌جا کنید. برای این‌که بافتتان ۲۷-۳۰-۳۳ سانتی‌متر شود باید دو مرحله بالا را تکرار کنید.

حالا باید تمامی دانه‌های به رو را ۲ تا یکی به رو کنید که تعداد دانه‌ها به ۴۴-۴۸-۵۲ کاهش یابد.

۲ دور دانه‌های رو به رو و دانه‌های زیر را به زیر ببافید. بعد تمامی دانه‌های زیر را ۲ تا یکی به زیر کنید که تعداد دانه‌ها ۲۲-۲۴-۲۶ برسد.

حالا نخ را برش دهید و از دانه‌های باقی‌مانده، رد کنید و آن را محکم بکشید و سفت کنید. در این قسمت از مراحل بافت اندازه کلاه بافتنی شما به ۳۰-۳۳-۳۶ سانتی‌متر رسیده است. در آخر هم می‌توانید یک منگوله به‌اندازه ۷_۸ سانتی‌متری برای کلاه دخترانه تهیه کنید.

اما آموزش بافت کلاه پسرانه

این نوع از کلاه بافتنی برای پسران با استفاده از دو نوع رنگ کاموا و میل قلاب‌بافی بافته خواهد شد. مراحل زیر را جهت یادگیری بافت کلاه پسرانه دنبال کنید.

شروع بافت از قسمت بالای سر است. به‌این‌ترتیب که برای انجام این کار با استفاده از ۴ زنجیره بک دایره‌ای بسازید و داخل آن را با پایه کوتاه به تعداد حدوداً ۱۲ تا پر کنید.

حالا انتهای بافت را علامت زده و از چهار دانه در هر رج بک دانه اضافه کنید تا گردی سر تکمیل گردد. بعد ادامه بافت را با پایه کوتاه انجام دهید ولی اضافه نکنید تا به قسمت دور پیشانی برسید.

دور پیشانی را نگه‌دارید و پشت کلاه را با پایه کوتاه ببافید، به‌طوری‌که وقتی به بخش ابتدا و انتهای پیشانی رسیدید، برگردید (در حدود ۵ سانتی‌متر).

مرحله بافتن قسمت روی سر

در این بخش از بافت کلاه پسرانه بایستی کلاه را دولا کرده و ۲۴ دانه پایه کوتاه به پشت ببافید و برگردید. در بخش اول و آخر رج دوم یک دانه اضافه کرده و بعد ۴ رج ببافید.

 آموزش بافت کلاه دخترانه و پسرانه

مرحله بافت نقاب کلاه پسرانه

جهت بافت نقاب کلاه پسرانه ۳ زنجیره بزنید و ۱ رج پایه کوتاه ببافید، رج برگشت به اول و آخر ۳ دانه، ۱ دانه اضافه کنید و رج بعدی را پایه بلند بزنید و سپس رج برگشت را با پایه کوتاه ادامه بدهید. به ابتدا و انتهای کار ۱ دانه اضافه کرده تا تعداد دانه‌ها به ۲۱ برسد. بعد ۲ رج را بدون این‌که چیزی اضافه کنید، ببافید و بافت را با کاهش دادن دانه‌ها ادامه بدهید تا وقتی‌که به ۳ دانه برسد. در این مرحله از بافت کلاه پسرانه دورتادور نقاب را با پایه کوتاه ببافید تا کارتان دوام و زیبایی خاصی به خود بگیرد.

دورنگ کردن بافت

بخش‌هایی از کلاه را که تمایل دارید بارنگ دیگر باشد پس از بافت یک‌درمیان به کلاه متصل نمایید. هم‌چنین اگر بخواهید می‌توان به‌جای گوش‌ها از دکمه هم استفاده کرد.

شما می‌توانید این روش از بافت کلاه‌های دخترانه و پسرانه را در سایزهای مختلفی تهیه و حتی برای نوزادان نیز استفاده کنید. امید که این مقاله آموزشی برایتان کاربردی و مورداستفاده بوده باشد.

 

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید.

اینستاگرام مجله ارنیکا

منابع:

سایت مجله اینترنتی ستاره

سایت زن امروزی

سایت شبره

سایت آرگا

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در مد و لباس

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

11 + 1 =

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…