امروزه داشتن آداب معاشرت رفتارهای گوناگونی را در بر می‌گیرد که علاوه بر آداب و نزاکت روابط جمعی شخص را می‌سنجد. آداب غذا خوردن یکی از این اصولی است که ضرورت دارد برای حفظ و ارتقا درجه اجتماعی آن را بیشتر رعایت کرد.

با حضور در اجتماع باید بیشتر مراقب اعمال و رفتارهایمان بود زیرا از روی آداب معاشرات و نزاکت ماست که دیگران قضاوتمان می‌کنند. از یک مهمانی ساده گرفته تا رستوران رفتن و مراسم‌های باشکوه و مجلل هنگام غذا خوردن باید به یکسری نکات مهم توجه بیشتری نشان داد.

مسلما غذا خوردن افراد مخصوصا وقتی برای بار اول با آن‌ها برخورد دارید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. علم روانشناسی می‌گوید از نحوه‌ی غذا خوردن فرد می‌توان به زوایای مختلف شخصیت او پی برد. پس بهتر است هر شخصی در هر مقام و منزلتی که هست موقع صرف غذا آداب و نزاکت را بهترین نحو رعایت کند.

آداب غذا خوردن در رستوران

رعایت آداب ضروری است،وقتی بعنوان میزبان کسی را برای رستوران دعوت می‌کنید بهتر است شما اول در رستوران حاضر شوید. میزیبان باید میز را انتخاب کند. اگر میزبانان خانم و آقا هستند نحوه ی نشستن آن‌ها بسته به موقعیت متفاوت است به طور مثال اگر زن و شوهر هستند بهتر است هر کدام در یک طرف میز بنشینند ولی اگر نامزد هستند باید کنار هم بنشینند.

بهترین حالت نشستن برای مهمان به گونه ای است که هیچ دو زن و دو مردی کنار هم قرار نگیرند. در موقعیت نشستن سر میز باید سن و سال را در نظر داشت. به گونه‌ای که بزرگترها کنار هم و در راس میز بنشینند و جوان‌ترها هم کنار هم در پایین‌تر.

در صورت کم بودن تعداد مهمانان٬ میزبان باید انتخاب غذا را به مهمان بدهد و مخلفات بیشتری را به سر میز سفارش دهد. دستمال سفره از اهمیت زیادی برخوردار است. قبل از صرف غذا باید دستمال سفره روی زانو قرار بگیرد و تا پایان غذا همانجا بماند. از دستمال سفره می توان در پاک کردن دور دهان نه کل صورت استفاده کرد. اگر به طور موقت خواستید از سر میز بلند شوید باید دستمال سفره را روی صندلی گذاشت تا مستخدم و دیگران متوجه شوند که شما قصد بازگشت دارید.

بعد از اتمام غذا دستمال سفره را بدون مچاله یا تا کردن به صورت مرتب در سمت راست بشقاب قرار دهید. ادب حکم می کند نباید قبل از میزبان شروع به غذا خوردن کرد. لطفا برای برداشتن چیزی از سرمیز خودتان را زیادی کش نیاورید بهتر است از شخصی که به آن چیز نزدیک است بخواهید تا آن را به شما بدهد.
آداب غذا خوردن
بعد از تمام کردن غذا هل دادن بشقاب نشانه‌ی بی نزاکتی است. لطفا بشقاب را به جلو هل ندهید. در موقع صرف غذا از جرو بحث و موضوعات بحث برانگیز خودداری کنید. بهتر است زمان غذا خوردن در آرامش و با صحبت‌های دلنشین سپری شود. لطفا سر میز تکه های غذا را از لای دندان در نیاورید.

برای این کار بهتر است عذر خواهی کنید و میز را ترک کنید و دندان هایتان را در دست‌شویی تمیز کنید. لقمه‌های بزرگ و با عجله غذا خوردن بی‌احترامی به میزبان است. لطفا سر میز از سیگار کشیدن بپرهیزید. قبل از چشیدن غذا به آن نمک و ادویه نزنید این کار نشانه ی بی احترامی به اشپز و میزبان است.

هنگامی که مهمان هستید گرانترین و ارزانترین غذا را سفارش ندهید برای صرفه جویی در هزینه به میزبان احترام بگذارید و در انتخاب غذا نیز به خود. سعی کنید غذاهایی را سفارش دهید که هنگام میل کردن احتیاجی به خوردن با دست نباشد بلکه با کارد و چنگال و یا قاشق امکان‌پذیر باشد. توجه داشته باشید قاشق سوپ خوری گرد و غذا خوری بیضی است. برای سرد شدن سوپ کافی است صبر کنید نه اینکه آن را فوت کنید.

قاشق را از پهلو به دهان نزدیک کنید. هیچ گاه سر میز در جلو جمع استخوان گوشت یا مرغ را نلیسید. برای خارج کردن غضروف یا استخوان به جای دست از چنگال استفاده کنید. بعنوان میزبان بهتر است نمک و فلفل را سر میز بگذارید.

برای به جا نگذاشتن لکه‌ی چربی روی لیوان بهتر است قبل از نوشیدن دور دهان خود را پاک کنید. اگر با نحوه‌ی خوردن غذای خاصی آشنایی ندارید بهتر است قبل از شروع دیگران را نگاه کنید. بعد از اتمام غذا کارد و چنگال را به صورت موازی در سمت راست بشقاب قرار دهید. حتما در پایان غذا خوردن از میزبان تشکر کنید.

منبع:‌ سایت بیتوته

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط خاطره محمدی
بارگزاری بیشتر در یادداشت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

نکات خواندنی در مورد مراقبت از نوزادان

نگهداري و مراقبت از نوزادتان کاری بسیار مشکل است. بچه‌ای كه تازه متولد شده، آن قدر به‌نظر …