شاید برای همه ی ما اتفاق افتاده است که در برخی موارد، به شدت عصبانی شویم و حتی از شدت عصبانیت تعادل و کنترل اخلاقی خود را از دست دهیم. آدم عصبی نه تنها خود، بلکه افرادی که در اطراف او هستند را نیز به شدت آزار می دهد. هیچ کس مایل به زندگی با یک آدم عصبی نیست. در واقع عصبانیت خود یک اختلال روانی است، احتمال دارد خود ما و یا افرادی از نزدیکان دچار این اختلال روانی باشند،  بدون این که ما به این مسئله پی ببریم. بنابراین ما در این مطلب از مجله ارنیکا سعی داریم ویژگی های افراد عصبی  و راهکار های مقابله با آن را مطرح کنیم.

 نشانه های آدم عصبی

پرخاشگری

از نشانه های بارز آدم عصبی پرخاشگری است. این افراد وقتی با مسئله ای روبه رو می شوند که بر خلاف میل آن ها است شروع به داد و فریاد، پرت کردن اشیاء و حتی برخورد های فیزیکی با طرف مقابل می کنند. حتی دیده می شود که به هنگام عصبانیت دست خود را مشت کرده و رنگ چهره آن ها قرمز می شود.

عدم پذیرش واقعیت

آدم عصبی، معمولا مواردی که واقعیت دارند را قبول ندارد و ادعا می کند که فقط گفته و عقیده او درست است.

 

شاکی بودن

آدمی عصبی معمولا از زمین و شاکی است. رفتار این گونه اشخاص  طوری است که گویی از آدم های اطراف حق طلبی می کنند.

بدبینی

نسبت به همه مسائل بدبین هستند. به همین علت آدم های عصبی معمولا بیشتر از بقیه افراد دچار نگرانی و استرس می شوند.

آدم عصبی کیست؟

مشکلات آدم عصبی 

عدم ارضا در رابطه جنسی

مردان عصبی در روابط جنسی، نمی توانند خشم خود را کنترل کنند، بنابراین اختیار ارضا و انزال خود را از دست می دهند و این یک رابطه جنسی نامطلوب برای خودشان و همسرشان است. زنان عصبی هم با توجه به حس بدبینی که دارند، به علت جنسیت زن بودن و در معرض درد قرار گرفتن، رابطه جنسی را حتی تجاوز می دانند.

روابط اجتماعی ناموفق

این افراد، به علت عصبی بودن، دچار بی حوصلگی و بی قراری می شوند و وقتی بخواهند با فردی ارتباط برقرار کنند این بی حوصلگی موجب می شود تا رابطه ای ناموفق داشته باشند.

 

آسیب رسیدن به سلامت فرد عصبی

این افراد چون به صورت مکرر عصبی شده، کنترل خود را از دست می دهند و با مرور زمان، دچار لرزش دست، آسیب رسیدن به سیستم عصبی بدن، ریزش مو، بالا بودن فشار خون، نامیزان شدن ضربان قلب و تنفس می شوند.

آدم عصبی کیست؟

راهکارهای کنترل خشم

صبر

در این مورد می توان به صبر کردن اشاره کرد. آدم عصبی وقتی با مسئله ای رو در رو می شود که برخلاف خواسته او است، به جای خشم باید، آرام باشد.

ترک محل

اگر فرد عصبی نتواند خشم خود را کنترل کند،  بهتر است محل حادثه را ترک کند، تا هم خود و هم دیگران را دچار تنش روحی نکند.

همان طور که مطالعه نمودید، با دیدن چنین نشانه هایی در خود و نزدیکان بهترین راهکار،  در قدم اول مشورت با روانشناس  و تمرین برای کسب آرامش درونی است. امیدواریم با راهکارهایی که ارائه نمودیم با خشم موجب ناراحتی خود و اطرافیان نباشید.

منابع: سایت بیتوته

به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در روانشناسی

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

شانزده + 18 =

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…