معامله یکی از پایه های اقتصاد است و  منجر به توزیع کالا و تبادل محصولات بین تولید کنندگان می شود. در کتب اسلامی به “آداب همکاری و معامله”  تاکید بسیار  و کسب آگاهی از دانش کسب وکار و معامله از واجبات یاد شده است. چنان چه از آیات الهی به دست می آید یکی از علت های خشم خداوند متعال بر قوم شعیب (ع) عدم رعایت انصاف و حقانیت در هنگام خرید و فروش بوده است. لذا لازم است قبل از ورود به عرصه معامله آداب حاکم بر آن را یاد بگیریم. در این جا سعی شده است بر اساس آموزه های دین مبین اسلام به نکاتی از آداب همکاری و معامله اشاره شود. با مجله ارنیکا همراه باشید.

آداب همکاری و معامله

آداب همکاری و معامله از دیدگاه اسلام

انتخاب سبک زندگی سالم از نظر اخلاقی بستگی به کسب علم و دانش در هر زمینه دارد. از مهم ترین آموزه هایی که در طول تاریخ به آن اشاره شده است رفتار اجتماعی درست در مسیر تعاون و همکاری است. آگاهی انسان نسبت به حقوق متقابل در معامله منجر به سعادت و کسب روزی حلال است.


به اینستاگرام مجله ارنیکا بپیوندید

اینستاگرام مجله ارنیکا


مهم ترین آداب همکاری و معامله

 یاد و ذکر خداوند

از جمله آداب معامله که در قرآن برای تجارت و خرید و فروش ذکر شده است، غافل نبودن از نام خداوند در زمان تجارت است. چنان چه در آیه ۱۰ سوره جمعه آمده است: واذکرو الله کثیرا. این بدان معنی است که همواره خدا را ناظر و حاضر اعمال خود بدانیم.

رعایت عدالت

از مهم ترین آداب همکاری و معامله، رعایت عدالت و انصاف است. واژه انصاف از کلمه نصف می آید، یعنی به گونه ای عمل شود که هر دو طرف از معامله بهره مند شوند  و این گونه نباشد که یکی از طرفین سود کمتری نسبت به دیگری به دست آورد.

 گواه بر معامله و آشنایی با احکام قرارداد

به منظور کسب آگاهی از عقد صحیح قرارداد لازم است احکام حاکم بر خرید و فروش مطلوب را یاد بگیرید. هم چنین می بایستی کسانی را به عنوان شاهد و گواه بر معامله و شروع همکاری بگیریم. لازم به ذکر است فردی که به عنوان شاهد در نظر گرفته می شود،  فردی منصف باشد و به گونه ای رفتار نشود که در آینده متضرر شود.

آداب همکاری و معامله

 ترک سوگند یاد کردن

سوگند خوردن وظیفه ای عظیم است و مخصوصا برای امور دنیوی و فانی آن، نباید به سوگند تمسک جویید. در احکام اسلامی سوگند حتی برای کارهای درست، گناه محسوب می شود.

 سود رسانی به فقیران

از دیگر اخلاقیات مهم در معامله و شروع همکاری رسانیدن نفع به افراد کم بضاعت جامعه است. بهتر است در صورت عدم زیان برای فرد فروشنده، خریداری که فقر مالی است سودی برساند.

 پرداخت زکات

هر تجارتی مسلما به دنبال خود سودی را عاید طرفین می کند. به منظور به جا آوردن شکرانه نعمت لازم است بخشی از سود حاصله را صرف زکات و انجام امور معنوی نمایید. پرداخت زکات از واجبات مالی ذکر شده است.

یکی از مباحث اصولی در اقتصاد جامعه فهم و درک آداب معامله و همکاری است. از نظر دین مبین اسلام بهتر است فعالیت اقتصادی همراه با معنویات و شناخت قوانین حاکم بر آن باشد تا سود حاصله مشروع باشد.

منابع: تبیان استان اردبیل-کیهان-پایگاه اطلاع رسانی حوزه

بارگزاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگزاری بیشتر توسط مهری رقمی
بارگزاری بیشتر در یادداشت

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدپر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است *

*

code

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه کتلت سویا + معرفی ۵ غذای خوشمزه بدون گوشت

تا حالا به این فکر کردید که بدون گوشت چه غذاهای خوشمزه‌ای را می‌توان پخت ولی در عین حال هم…